مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

دیفن باخیا dieffenbachia

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
دیفن باخیا
دیفن باخیا
400,000 تومان
گل باما

قیمت دیفن باخیا

گرایش طبیعی ما به طبیعت باعث شده به هر طریقی که شده، گیاهان و طبیعت را به خانه‌ی خود بیاوریم. به همین خاطر است که گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب هستند چرا که سرسبز بودن آنها، حس زندگی را در ما زنده می‌کند.

یکی از گیاهان محبوبی که جای خود را در خانه‌ها پیدا کرده است، گیاه دیفن باخیا (Dieffenbachia) است که در ادامه بیشتر به معرفی آن و نکات نگهداری از آن از جمله خاک مناسب دیفن باخیا، آبیاری دیفن باخیا، نور دیفن باخیا، احیا و هرس دیفن باخیا و موارد دیگر می‌پردازیم تا اگر قصد خرید دیفن باخیا دارید، با آگاهی بیشتری به سراغ آن بروید و البته اصول نگهداری از گیاه دیفن باخیا را نیز به خوبی بدانید. 

معرفی گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا یا (Dumb canes) یکی از گیاهان گرمسیری بسیار زیبا بومی مناطق گرمسیری آمریکا، مکزیک، هند و آرژانتین و از تیره‌ی گل شیپوری است که به عنوان یک گیاه آپارتمانی طرفداران زیادی دارد. دیفن باخیا گیاهی قوی است و نگهداری از آن تقریبا آسان و بدون دردسر است.

این گیاه دارای برگ‌های نوک تیز و بیضی شکل بزرگی است که در ترکیبات مختلفی از رنگ‌های سبز، کرم و سفید وجود دارد. این گیاه اگر کاملا رشد کند و بزرگ شود می‌تواند تا حدود 3 متر قد و برگ‌هایی به طول 50 سانتی‌متر داشته باشد. با وجود این، گیاهان در شرایط معمولی هرگز چنین رشدی نخواهند داشت. 

دیفن باخیا گیاهی قوی است و نگهداری از آن چندان کار پیچیده‌ای نیست. از آنجایی که دیفن باخیا بومی مناطق گرمسیری است به خوبی می‌تواند در سایه رشد کند و نیاز نوری آن متوسط است. شما می‌توانید با خرید دیفن باخیا از گل فروشی اینترنتی گل باما لذت نگهداری از این گیاه آپارتمانی زیبا را به خود هدیه بدهید و شاهد رشد آن باشید. 


 قیمت گل دیفن باخیا

نگهداری از گیاه دیفن باخیا در خانه

اگر قصد خرید دیفن باخیا دارید باید بدانید که نگهداری از دیفن باخیا در منزل آنقدر ساده است که فکرش را هم نمی‌کنید. این گیاه پرطاقت و بادوام است و می‌تواند تا سال‌ها مهمان خانه‌ی شما باشد. این گیاه در تمام فصول رشد خوبی دارد و با تغییر فصل‌ها چندان نگهداری از دیفن باخیا تغییر نمی‌کند. در ادامه علاوه بر معرفی انواع دیفن باخیا در خصوص نگهداری از دیفن باخیا نیز بیشتر صحبت خواهیم کرد. 

انواع دیفن باخیا

زمان زیادی است که گل دیفن باخیا به عنوان گیاه آپارتمانی محبوب است و در طول زمان انواع مختلفی از این گیاه آمده و رفته است. انواع موجود گل دیفن باخیا به دو گروه اصلی بر اساس اندازه‌ی آنها تقسیم می‌شود که شامل گونه‌های بزرگ و گونه‌های کوچک یا رومیزی می‌شود. در ادامه به معرفی انواع مختلف گل دیفن باخیا می‌پردازیم.

(از صفحه محصول سانسوریا نیز بازدید کنید.)

انواع گل دیفن باخیا

گل دیفن باخیای بزرگ

اگر یک آپارتمان یا پاسیوی بزرگ دارید، انواع دیفن باخیای بزرگ می‌تواند گزینه‌ای منحصربفرد برای زیبایی بخشیدن به خانه‌ی شما باشد. ارتفاع این گیاه در شرایط نگهداری مناسب از دیفن باخیا معمولا به 120 تا 150 سانتی‌متر می‌رسد. با این حال، برای گیاهان آپارتمانی ارتفاع 75 تا 100 سانتی‌متر طبیعی است.

(از مطلب نگهداری از گیاه دراسنا نیز بازدید کنید.)

محبوب‌ترین نوع دیفن باخیای بزرگ، دیفن باخیا آمونا (Dieffenbachia Amoena) و تروپیک اسنو (Tropic Snow) است. دیفن باخیا تروپیک اسنو اولین بار در سال 1960 کشف شد. این گیاه دارای برگ‌های کشیده و سبزرنگی است که در مناطق مرکزی‌اش رنگی سفید یا مایل به کرم رنگ دارد. دیفن باخیای تروپیک اسنو می‌تواند تا حد ۲ متر هم رشد کند اما در شرایط محیطی خانه‌ها رشد این گیاه حداکثر تا 1.3 متر خواهد بود.

(به مطلب نگهداری از گیاه لیندا نیز رجوع کنید.)

گیاه دیفن باخیا بزرگ

گل دیفن باخیای کوچک 

انواع کوچکتر گل دیفن باخیا را می‌توان در گل‌فروشی‌ها و گلخانه‌ها مشاهده کرد که بسیاری از آنها در ریشه‌ها و ساقه‌ها پاجوش یا ریشه جوش می‌دهند و برگ‌های کوچکی را تولید می‌کنند. به این صورت، گیاهان جدید دیفن باخیا می‌توانند از آن‌ها رشد کنند.

در این قسمت به معرفی چند نمونه از این گیاهان کوچک به اصطلاح رومیزی می‌پردازیم که معمولا اندازه‌ای بین 46 تا 76 سانتی‌متر دارند. گیاهانی که به خوبی رشد کرده‌اند ساقه‌های تنومندی دارند که به طور کامل توسط برگ‌ها پوشیده می‌شود و پس از ریزش برگ‌های قدیمی این ساقه‌ی تنومند مشخص می‌شود.

(از مطلب نگهداری از گیاه سرخس نیز بازدید کنید.)

گل دیفن باخیا کوچک

گل دیفن باخیا الیکس (Diffenbachia Alix)

این گیاه نوعی از گل دیفن باخیا تروپیک اسنو است که دارای برگ‌های سبز و سفید رنگ است. تنها تفاوتی که این گیاه با تروپیک اسنو دارد این است که سایز آن کوچک‌تر است و همچنین، ریشه جوش و پاجوش آن هم خوب است.

(از صفحه برگ انجیری و کاج نیز دیدن کنید.)

گیاه دیفن باخیا الیکس

گل دیفن کاملیا (Dieffenbachia Camille)

گل دیفن باخیا کاملیا خیلی پرپشت است و رشدی انبوه دارد و می‌تواند تا حد 50 سانتی‌متر رشد کند. رنگ اصلی این گیاه سفید یا کرم رنگ است و حاشیه‌های آن به رنگ سبز است.

(محصولات اسکاندیس، شامادورا و ارکیده تک شاخه را از دست ندهید.)

گیاه دیفن باخیا بزرگ

گل دیفن باخیای استتار (Dieffenbachia Camouflage)

این گیاه در واقع یکی از گیاهان جهش یافته از گونه‌ی دیفن پلنگی (Dieffenbachia Panther) است. دیفن باخیا استتار دارای برگ‌هایی بزرگ و یک الگوی رنگی خاص و جذاب است. برگ‌های دیفن باخیا استتار به صورت انبوه رشد می‌کند و رشد آن‌ها به سمت بالا است.

(در صفحه بنت قنسول، حسن یوسف، گیاه گل گندمی و گیاه برگ عبایی طیف متنوعی از گیاهان آپارتمانی با ارسال فوری در تهران موجود است.)

گیاه دیفن باخیا استتار

دیفن باخیا کامپکت (Dieffenbachia Compacta)

این گیاه مشابه دیفن کامیلیا است و تا ارتفاع 56 سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های این گیاه دارای لکه‌های سبزرنگ است که به آن جلوه‌ای خاص و زیبا می‌دهد.

(از محصولات صفحه آگلونما، لیندا، نخل ماداگاسکار و آرالیا نیز بازدید کنید.)

گل ئیفن باخیا کامپکت

گل دیفن باخیا پلنگ (Dieffenbachia Panther)

برگ‌های دیفن باخیای پلنگ بزرگ هستند. رنگ آن‌ها سبز تیره است و در مرکز آن رنگ نقره‌ای سفید تا پایین کشیده شده است. در نزدیکی نوک برگ گیاه هم نقاط سبز رنگ روشنی وجود دارند. طول برگ‌های دیفن پلنگ می‌تواند به 61 و عرض آن‌ها به 25.5 سانتی‌متر برسد.

(مطلب آشنایی با آفت گیاهان آپارتمانی نیز می‌تواند برای شما مفید واقع شود.)

گیاه دیفن باخیا پلنگ

نکات نگهداری از گیاه آپارتمانی دیفن باخیا

نگهداری از گل‌های آپارتمانی لذتی است که هرکسی باید آن را بچشد. گیاهان سبز با خود طراوت و زندگی را به خانه می‌آورند و مراقبت از آنها می‌تواند برای آرامش روح و روان بسیار مفید باشد. دیفن باخیا یک گیاه استوایی است که تحمل بالا و قوی بودن، آن را گیاه خوبی برای شروع یادگیری اصول مراقبت از گیاهان خانگی می‌سازد. در ادامه‌ی این مطلب به نکات مربوط به نگهداری از گل دیفن باخیا اشاره می‌کنیم.

(به مطلب نگهداری از گیاه دیفن باخیا نیز رجوع کنید.)

نگهداری از گل دیفن باخیا

نور مناسب برای دیفن باخیا

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، دیفن باخیا گیاه مقاومی است و شرایط محیطی مختلف را به خوبی تحمل می‌کند. با این حال باور غلطی که در مورد دیفن باخیا وجود دارد این است که این گیاه نیاز به نور کمی دارد. این کاملا اشتباه است. سایه‌ی روشن برای این گیاه قابل تحمل است اما تاریکی برای آن مناسب نیست.

برای اینکه گیاه آپارتمانی دیفن باخیای شما سالم بماند باید در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار داده شود. در واقع می‌توان گفت دیفن باخیا در محیط‌های کم نور هم می‌تواند زندگی کند اما اگر در محیط پرنورتر نگهداری شود، برگ‌های تیره‌ی آن رنگ روشن‌تری می‌گیرند و زیباتر به نظر خواهند رسید. 

(در صفحات سیکلامن، اریکا، فیلودندرون و دراسنا انواع متنوع گل های آپارتمانی با بهترین قیمت را فراهم آورده‌ایم.)

در اواسط روز و اوایل ظهر که آفتاب در گرم‌ترین زمان خود است، دیفن باخیا را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. اگر سطح نور زیاد باشد باعث سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود و گیاه شما کاملا بیمار خواهد شد. یک نقطه‌ی مناسب با نور کافی برای دیفن باخیا انتخاب کنید و این گیاه را برای همیشه در آنجا قرار دهید. بنابراین نور زیاد باعث سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود و در مقابل نور کم نیز در طولانی مدت برگ‌های دیفن باخیا را بی‌رنگ و رو خواهد کرد. 

(از محصولات صفحات کروتون و اگزالیس نیز دیدن کنید.)

میزان نور مورد نیاز دیفن باخیا

دمای مناسب برای نگهداری از دیفن باخیا

همانطور که گفتیم دیفن باخیا یک گیاه گرمسیری است و به همین خاطر همیشه هوای گرم را ترجیح می‌دهد. سرد شدن هوا باعث آزار این گیاه می‌شود و ترجیح می‌دهد به جای آنکه در یک اتاق سرد قرار داده شود همراه شما در یک فضای نسبتا گرم باشد. دمای مورد نیاز دیفن باخیا دمایی بین 18 تا 24 درجه‌ی سانتی‌گراد است.

دمای محیط نباید کمتر از 10 درجه‌ی سانتی‌گراد شود. این گیاه بعلاوه نباید در معرض باد سرد قرار گیرد. جریان هوا از باز و بسته شدن در هیچ مشکلی ندارد اما شدت هوای سرد دائمی می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها و افتادن آنها شود. 

به طور کلی نگهداری از دیفن باخیا در دمای خیلی پایین یا خیلی بالا باعث آسیب به گیاه می‌شود. دمای بالا و نور آفتاب شدید باعث بیمار شدن گیاه و سوخته و چروک شدن برگ‌های آن می‌شود و دمای خیلی پایین نیز باعث کاهش رشد گیاه می‌شود. 

(از مطلب گیاهان آپارتمانی سایه دوست غافل نشوید.)

دمای مورد نیاز گل دیفن باخیا

آبیاری گل دیفن باخیا

آب دادن به دیفن باخیا هم اصول و روش‌های خودش را دارد و یکی از نکات مهم در نگهداری از دیفن باخیا است. این گیاه آپارتمانی زیبا دوست دارد آبیاری خوبی داشته باشد و سپس برای مدتی تنها بماند تا خاک آن خشک شود. دیفن باخیا از آن دسته گل و گیاه آپارتمانی است که نیاز به یک روتین منظم برای آبیاری ندارد.

البته بهتر این است که همیشه آبیاری متناسب با فصل و نیازهای آن، تنظیم شود. به عنوان مثال، در روزهای گرم تابستانی نیاز است آب بیشتری به این گیاه بدهید و در طول زمستان نیز آبیاری دیفن باخیا باید محدود شود. روش آبیاری دیفن باخیا نیز به این صورت است که گیاه را باید به طور کامل آبیاری کنید تا آب کاملا جذب خاک شود. پیش از هر آبیاری نیز باید خاک آن کاملا خشک شده باشد تا آبیاری بعدی را انجام دهید. 

(صفحه سیکاس، یوکا و پپرومیا را از دست ندهید.)

آبیاری گیاه دیفن باخیا در زمستان

فصل زمستان یکی از فصل‌های چالش‌برانگیز برای نگهداری از دیفن باخیا است چرا که علاوه بر توجه به نور محیط و میزان رطوبت، باید در میزان آبیاری دیفن باخیا نیز دقت داشته باشید تا گیاه شما آسیب نبیند. به این ترتیب، همانطور که گفتیم در روزهای گرم تابستان که هوا گرم است، دیفن باخیا به آبیاری بیشتری نیاز دارد و این میزان آّبیاری در فصول سردتر سل مانند پاییز و زمستان باید کم شود. 

آبیاری گیاه دیفن باخیا

رطوبت مورد نیاز گل دیفن باخیا

شاید در وب‌سایت‌ها و کتاب‌ها خوانده باشید که دیفن باخیا نیاز به رطوبت بالایی دارد. اما این گیاه در رطوبت نسبتا کم هم دوام می‌آورد؛ اگرچه در محیط‌هایی با رطوبت کم احتمال آفتی مثل کنه‌ی تار عنکبوتی وجود دارد. 

(از مطلب گیاهان آپارتمانی مقاوم نیز بازدید کنید.)

رطوبت مورد نیاز گیاه دیفن باخیا

تعویض گلدان دیفن باخیا

هر زمان از سال که بخواهید می‌توانید گلدان دیفن باخیا را تعویض کنید، اما این کار را به دو دلیل با احتیاط انجام دهید. اولین دلیل صرفا محض اطمینان مطرح می‌شود زیرا احتمال آسیب دیدن برگ‌ها و آزاد شدن شیره‌ی آنها وجود دارد. به همین خاطر بهتر است حتما از دستکش استفاده کنید و به محض پایان کار دست‌های خود را به خوبی بشویید. 

(از صفحه زاموفیلیا نیز بازدید کنید.)

نکته‌ی دوم این است که برخی از انواع دیفن باخیا در طی رشد، قد می‌کشند. این گیاه اگر کوچک، بوته‌ای و پربرگ باشد زیباتر به نظر می‌رسد. بنابراین شما با تعویض گلدان این گیاه، به آن فرصت می‌دهید رشد بیشتری داشته باشد و قدبلندتر شود. اگر تعویض گلدان ضروری نیست و ترجیح می‌دهید گیاه شما بوته‌ای و پرپشت باشد، این کار را انجام ندهید. 

نکته‌ی مهم دیگر در نگهداری از دیفن باخیا و تعویض گلدان آن، کوددهی به آن است. شما می‌توانید در زمان تعویض گلدان و خاک، کود جامد با رهش تدریجی را به خاک اضافه کنید. سعی کنید از دستورالعمل روی بسته‌بندی کود جامد پیروی کنید و یا در مورد میزان مصرف آن مشورت بگیرید. 

(از صفحه پدیلانتوس نیز بازدید کنید.)

تعویض گلدان گیاه دیفن باخیا

کوددهی به دیفن باخیا

ساده‌ترین روش برای کوددهی به گل دیفن باخیا اضافه کردن کمی کود مایع در هر بار آبیاری است. البته در طول پاییز و زمستان از هیچ کودی استفاده نکنید و فقط آن را آبیاری کنید. برای آبیاری با کود مایع از یک ترکیب متعادل آب و کود استفاده کنید.

در زمان تعویض گلدان و یا تکثیر دیفن باخیا مقداری کود جامد آزادشونده به خاک آن اضافه کنید. در مصرف هیچ کودی برای گیاهان خود زیاده‌روی نکنید و همیشه طبق دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی عمل کنید.  لازم به ذکر است که در فصل پاییز و زمستان که گیاه رشد فعال ندارد، نباید به آن کود بدهید. 

(در گلفروشی گل باما انواع متنوعی از بنجامین موجود است.)

کوددهی به گل دیفن باخیا

خاک مناسب گل دیفن باخیا

گل دیفن باخیا مثل خیلی از گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می‌شوند، نیاز به خاکی دارد که هم بتواند مقداری آب درون خود نگه دارد و در عین حال زهکشی خوبی داشته باشد و زود خشک شود. بنابراین، بهترین خاک دیفن باخیا ترکیبی از خاک عادی و خاک‌های دیگر مثل خاک بنفشه آفریقایی و موادی مثل پرلیت و شن‌های درشت و زبر است که به ترکیب خاک دیفن باخیا کمک می‌کند تا هوا را از خود عبور دهد. ترکیب خاک دیفن باخیا باید به گونه‌ای باشد که مقداری آب را بتواند در خود نگه دارد.

برای آماده کردن خاکی مناسب برای دیفن باخیا می‌توانید خاک عادی را با پیت ماس، کود گیاهی، پرلیت، خاک باغبانی و کمی آهک ترکیب کنید و یک ترکیب عالی برای نگهداری از دیفن باخیا بسازید. ترکیب دو قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت نیز برای دیفن باخیا مناسب است. در تهیه‌ی خاک دیفن باخیا به این نکته نیز دقت کنید که ترکیب خاک مناسب دیفن باخیا باید ماهیت قلیایی تا کمی اسیدی داشته باشد. 

(محصولات صفحه سرخس را از دست ندهید.)

خاک مناسب گیاه دیفن باخیا

تکثیر گل آپارتمانی دیفن باخیا

اگر گل دیفن باخیا بسیار پر بوته شده است می‌توانید در زمان تعویض گلدان به تکثیر گل دیفن باخیا بپردازید. اگرچه همانطور که گفتیم با این کار گیاه شما قد خواهد کشید و ظاهر بوته‌ای خود را از دست می‌دهد. علاوه بر این، هرچه سن گیاه بیشتر و قد آن بلندتر می‌شود، ساقه‌ی گیاه به صورت برهنه و بدون برگ در معرض دید قرار می‌گیرد. 

شما می‌توانید یک یا چند تا از این ساقه‌ها را از سطح خاک به صورت تکه‌هایی با طول 5 سانتی‌متر برش دهید. هر کدام از این بخش‌ها را در یک مخلوط کمپوست قرار دهید به صورتی که نیمی از آن در خاک و نیمی دیگر بیرون باشد. آن را آبیاری کنید و در یک محیط گرم قرار دهید. پس از چند هفته این ساقه‌ها جوانه می‌زنند و گیاه جدید شما رشد می‌کند. 

(مطالعه مطلب گیاهان آپارتمانی کم نور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

تکثیر گیاه آپارتمانی دیفن باخیا

سرعت رشد گل دیفن باخیا

اگر همه‌ی شرایط از جمله هوای گرم و نور مناسب، تغذیه و آبیاری مرتب برای دیفن باخیا فراهم باشد می‌توانید انتظار یک سرعت رشد متوسط تا بالا را داشته باشید. اگر نتوانید شرایط مساعد و مورد نیاز را برای دیفن باخیا فراهم کنید رشد آن بسیار کوتاه خواهد شد و البته در بعضی موارد ممکن است گیاه شما بمیرد. 

در مورد ارتفاع گیاه آپارتمانی دیفن باخیا باید بگوییم که ارتفاع نهایی این گیاه بستگی به اندازه‌ی گلدان آن دارد. اگر برای این گیاه گلدانی بزرگ انتخاب کنید ارتفاع آن در طول چند سال به 1.5 متر هم می‌رسد. در گلدان‌هایی با اندازه‌ی کوچک تا متوسط رشد گیاه شما قابل مدیریت و تا 60 سانتی‌متر خواهد بود.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی معطر نیز بازدید کنید.)

سرعت رشد گیاه دیفن باخیا

نگهداری دیفن باخیا در زمستان

در طول زمستان و فصل سرما آبیاری دیفن باخیا زیاد نیست. اگرچه، برای نگهداری دیفن باخیا در زمستان باید آن را در برابر سرما محافظت کنید. مورد مهمی که باید در نحوه آبیاری دیفن باخیا در نظر بگیرید، این است که آب دادن بیش از حد به این گیاه می‌تواند ریشه‌های آن را نابود کند و یا باعث کند شدن و رشد ضعیف گیاه شود.

همچنین، آبیاری بیشتر از حد دیفن باخیا ممکن است باعث پوسیده شدن ساقه‌های آن شود. بنابراین، اطمینان حاصل کنید گلدان دیفن باخیا دارای سوراخ‌های زهکشی است تا آب اضافه از انتهای گلدان خارج شود. برای نگهداری دیفن باخیا در زمستان، باید زمان آبیاری آن کاهش یابد.

(از صفحه فیکوس بازدید کرده و انواع آن را در گلفروشی گل باما مشاهده کنید.)

نحوه نگهداری دیفن باخیا در زمستان

آیا دیفن باخیا یک گیاه سمی است؟

حتما شما هم در مورد سمی بودن دیفن باخیا داستان‌های ترسناک زیادی شنیده‌اید! اگر می‌پرسید دیفن باخیا سمی است یا خیر باید بگوییم که بله، این گیاه سمی است و بلع آن می‌تواند با مشکلاتی مانند تورم گلو، تحریک پوست و غیره شود. مسمومیت با دیفن باخیا شامل علائمی مانند سوزش و تحریک زبان و دهان و لب‌ها، مشکل بلع، آبریزش بینی زیاد و استفراغ شود. 

این مشکلات به خاطر وجود کلسیم اگزالات در ساقه و شیره‌ی گیاه دیفن باخیا است که می‌تواند تحریک کننده‌ی بدن باشد. کریستال‌های اگزالات به شکل سوزن هستند و در بسته‌هایی به نام رافید قرار دارند که با آسیب دیدن گیاه آزاد شده و ترشح می‌شوند. بنابراین اگر قصد نگهداری از گیاه دیفن باخیا را دارید این نکات را حتما در نظر داشته باشید:

 • گیاه را در جایی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. 
 • سعی کنید با بخش‌های آسیب‌دیده‌ی گیاه تماس پوستی نداشته باشید.
 • برای تعویض گلدان یا هرس گیاه حتما از دستکش و لباسی آستین بلند استفاده کنید. 
 • پس از آبیاری و نگهداری از دیفن باخیا دست‌های خود را به خوبی بشویید. 
 • هنگام تماس با گیاه سعی کنید به لب و دهان خود دست نزنید. 

(مطلب گیاهان آپارتمانی سریع الرشد را در وبلاگ گل باما از دست ندهید.)


سمی بودن گل دیفن باخیا

نگهداری دیفن باخیا در منزل

دیفن  باخیا یک گیاه پرطاقت و بادوام است برای همین مراقبت از آن بسیار آسان است. اگر شما به‌خوبی بتوانید نگهداری دیفن باخیا در منزل را انجام دهید، این گیاه می‌تواند تا مدت طولانی در خانه شما رشد کند. همچنین، دیفن باخیا علی‌رغم هر فصل یا هر ماهی که از آن مراقبت می‌کنید، رشد می‌کند. در این بخش ما بیشتر در مورد نگهداری از دیفن باخیا و جزئیات روش نگهداری از دیفن باخیا صحبت خواهیم کرد.

( از صفحه پتوس نیز دیدن کنید.)

برای رشد سریع‌تر دیفن باخیا چکار کنیم؟

اگر فکر می‌کنید دیفن باخیای شما رشد کمی دارد، بررسی کنید آیا تمام نکاتی که در مورد نگهداری از گیاه دیفن باخیا گفتیم برای گیاه شما فراهم شده است یا خیر. آبیاری کافی، کاشت دیفن باخیا در خاک مناسب، نور مناسب برای گیاه، کوددهی و غیره نکاتی است که حتما باید به آنها دقت داشته باشید. 

با این حال برای رشد سریع دیفن باخیا برنامه‌ی کوددهی آن را بیشتر تحت نظر داشته باشید. شما می‌توانید ماهی دو بار به این گیاه کود بدهید تا رشد آن را تقویت کنید. بعلاوه هر از گاهی گلدان خود را بچرخانید تا تمام قسمت‌های آن به اندازه‌ی برابری نور دریافت کنند و تنها بخشی از گیاه رو به نور نباشد. با انجام این نکات ساده می‌توانید شاهد رشد بهتر دیفن باخیای خود باشید. 

(محصولات صفحه شفلرا را از دست ندهید.)

نحوه نگهداری دیفن باخیا در خانه

مشکلات مربوط به دیفن باخیا

در ادامه به معرفی انواع بیماری‌ها و مشکلات گل دیفن باخیا می‌پردازیم:

دلایل رشد کم گیاه دیفن باخیا و عدم گلدهی آن

گیاه دیفن باخیا از آن دسته گیاهان آپارتمانی است که می‌تواند گل بدهد؛ اگرچه شاید کمتر کسی پیدا شود که سعادت دیدن گل دیفن باخیا را داشته بوده باشد! گلدهی دیفن باخیا در شرایط محیط داخلی خانه و آپارتمان یک اتفاق نادر است و البته دلیل این موضوع این است که همیشه شرایط برای رشد دیفن باخیا مشابه با زیستگاه آن نیست. با این حال، ابیاری بیش از حد نیز می‌تواند باعث عدم گلدهی دیفن باخیا شود. اگر به گیاه خود زیاد آب می‌دهید، رطوبت آن افزایش یافته و گیاه شما گل نمی‌دهد. 

اگر می‌خواهید تمام شانس خود را برای دیدن گل دیفن باخیا امتحان کنید، گیاه را در خاک مناسب بکارید که زهکشی خوبی داشته باشد و به خوبی هوا را از خود عبور دهد. در قدم بعدی نیز از آبیاری بیش از حد دیفن باخیا اجتناب کنید و شرایط آن را به گونه‌ای فراهم کنید که خاک مرطوب باشد اما غرقاب نباشد. 

بیماری ها و آفات گل دیفن باخیا

علت قهوه‌ای شدن لبه‌ی برگ‌های دیفن باخیا

قهوه‌ای شدن لبه‌ی برگ‌های دیفن باخیا هم می‌تواند نشان آبیاری بیش از حد باشد و هم آبیاری کم. با نگاهی به برنامه‌ی آبیاری خود می‌توانید علت آن را تشخیص دهید. لازم است آبیاری گیاه را به خوبی انجام بدهید و برای آبیاری بعدی تا خشک شدن خاک آن صبر کنید. خاک این گیاه نباید به طور مداوم مرطوب باشد. 

(از مطلب نگهداری از گل گندمی نیز بازدید کنید.)

وجود لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های گیاه دیفن باخیا

اگر لکه‌های قهوه‌ای رنگی را روی برگ‌های دیفن باخیا مشاهده می‌کنید، باید به وضعیت و شرایط نگهداری از دیفن باخیا دقت بیشتری بکنید. این گیاه عاشق رطوبت است و قرار گرفتن در معرض بادهای سرد و سرمای شدید و ناگهانی باعث ایجاد یک بیماری قارچی به نام آنتراکنوز در دیفن باخیا می‌شود. این بیماری قارچی باعث ایجاد لکه‌های تیره‌ی سیاه یا قهوه‌ای رنگ روی برگ‌ها یا حاشیه‌ی برگ‌ها می‌شود. 

در صورت مواجهه با این مشکل، برگ‌های آسیب‌دیده را جدا کرده و دور بیاندازید. سپس دیفن باخیا را به مکانی خشک با تهویه‌ی مناسب منتقل کنید. در نهایت نیز لازم است گیاهان سالم را با قارچ‌کش یا روغن چریش اسپری کنید تا از گسترش بیماری جلوگیری شود. 

علت نرم و بی‌رنگ شدن ساقه‌ی گیاه

نرم و بی‌رنگ شدن ساقه‌ی دیفن باخیا می‌تواند نشانه‌ی پوسیدگی بنیادی این گیاه باشد. به احتمال زیاد این گیاه بیش از حد آبیاری شده است. آبیاری زیاد و دمای کم برای دیفن باخیا قابل تحمل نیست. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید جدا کردن ساقه‌های پوسیده است. اگر شدت آسیب زیاد باشد باید گیاه را کاملا دور بریزید. البته می‌توانید قسمت‌های بالایی گیاه که هنوز نپوسیده‌اند را قلمه زده و بکارید. 

(از محصولات صفحه بونسای نیز دیدن کنید.)

بی رنگ شدن ساقه گل دیفن باخیا

مشکل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی انواع دیفن باخیای سفید

همانطور که گفتیم، برخی از گونه‌های دیفن باخیا دارای برگ‌های سفید هستند. وجود لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های دیفن باخیای سفید ممکن است جلوه‌ی زیبای آن را از بین ببرد. اما علت ایجاد این مشکل چیست؟ گفتیم که در ماه‌های سرد سال، لازم است کوددهی و آبیاری گیاه دیفن باخیا و سایر گیاهان آپارتمانی را کاهش دهید.

ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های دیفن باخیای سفید می‌تواند به خاطر خشک ماندن بیش از حد گیاه یا کوددهی زیاده از حد آن باشد. بنابراین لازم است در ماه‌های سرد سال، کوددهی به دیفن باخیا را قطع کنید و آبیاری گیاه را نیز طبق اصل خشک شدن خاک پیش از هر آبیاری ادامه دهید.

پوسیدگی ساقه‌ها و ریشه‌ی دیفن باخیا

این که دیفن باخیا را از دور تحت نظر داشته باشید و فقط هر از گاهی آن را آبیاری کنید برای نگهداری از گیاه دیفن باخیا کافی نیست. لازم است گاهی برگ‌ها و ساقه‌ی گیاه خود را نیز لمس کنید تا پوسیدگی‌های احتمالی آن را تشخیص دهید. به هر حال اگر متوجه شدید ساقه و ریشه‌ی گیاه شما نرم شده است، باید بدانید که این مشکل به خاطر یک بیماری قارچی به نام فیوزاریم است.

این بیماری قارچی عمدتا به خاطر رطوبت بیش از حد، آبیاری زیاد و یا دمای بسیار بالا / بسیار پایین ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توانید برای احیای دیفن باخیا کارهای زیر را انجام دهید:

 • گیاه را از گلدان خارج کرده و خاک آن را جدا کنید. 
 • بخش‌هایی از ریشه، ساقه یا برگ‌ها که پوسیده و نرم شده‌اند را جدا کنید. 
 • بخش‌های بیمار را با قارچ‌کش درمان کنید و سپس گیاه را در خاک جدید بکارید. 
 • پیش از هر آبیاری اجازه دهید خاک آن کاملا خشک شود. 
 • برای نگهداری از دیفن باخیا شرایط مناسب فراهم کنید. 

قهوه ای شدن برگ گل دیفن باخیا

علت زرد شدن و افتادن برگ‌های دیفن باخیا

زرد شدن و افتادن برگ‌های دیفن باخیا نشانه‌ی طبیعی بالارفتن سن گیاه است. به هرحال اگر تعداد زیادی از برگ‌ها به طور همزمان دچار این مشکل شدند مساله می‌تواند علت دیگری داشته باشد. در این صورت مشکل می‌تواند ناشی از دمای بسیار پایین یا خشک بودن بیش از حد محل نگهداری این گیاه باشد. دیفن باخیا را باید در یک مکان گرم نگهدارید و از باد سرد به ویژه در فصل زمستان باید دور باشد. زرد شدن و ریزش برگ‌ها بعلاوه می‌تواند به خاطر آبیاری زیاد باشد. 

قانون طلایی در مورد نگهداری از گیاه دیفن باخیا این است که به گیاه به خوبی آب بدهید و پیش از آبیاری خوب بعدی اجازه دهید خاک گیاه خشک شود. با این حال اگر مشکل گیاه شما جدی است، برای احیای دیفن باخیا موارد زیر را دنبال کنید:

 • گیاه را از گلدان خارج کنید و بررسی کنید سوراخ‌های زهکشی گلدان باز است. 
 • ریشه‌های دیفن باخیا را از نظر سلامت بررسی کنید و بخش‌های خراب و پوسیده‌ی آن را جدا کنید. 
 • برگ‌های آسیب دیده و خراب دیفن باخیا را جدا کنید و گیاه را دوباره در گلدان بکارید. 
 • گلدان دیفن باخیا را در مکانی مناسب با تهویه‌ی خوب قرار دهید. 

(از مطلب نگهداری از گیاه یوکا نیز بازدید کنید.)

آفات دیفن باخیا

یکی از مشکلاتی که اکثر گیاهان آپارتمانی با آن مواجه هستند، حمله‌ی آفات است. شرایط داخلی آپارتمان مثل گرم و خشک بودن هوا به ویژه در ماه‌های سرد سال، محیط مناسبی برای رشد آفت در قسمت‌های مختلف گیاه و همینطور زیر برگ‌ها می‌شود. آفت‌ها از شیره‌ی ساقه، ریشه یا برگ‌های گیاه تغذیه می‌کنند و به مرور باعث از بین رفتن آن می‌شوند. هر وقت آفت‌های پنبه‌ای و چسبناکی روی گیاه دیفن باخیا مشاهده کردید، با شپشک‌های آرد آلود مواجه هستید که زیر برگ‌ها و ساقه‌ها پنهان می‌شوند و با حمله به ریشه‌ی گیاه، دیفن باخیا را خراب می‌کنند.

برای از بین بردن آفت دیفن باخیا می‌توانید این نکات را در نظر داشته باشید که هر هفته گیاه خود را از نظر آفات بررسی کنید و برای این کار از هیچ کجای گیاه غافل نشوید. در صورت مشاهده‌ی هر گونه آفت از اسپری‌های مناسب گیاهان آپارتمانی مانند مالاتیون یا روغن چریش استفاده کنید که برای از بین بردن آفت‌هایی مثل شپشک آرد آلود، کنه عنکبوتی، شته و غیره مناسب است. 

زرد شدن برگ گل دیفن باخیا

خرید دیفن باخیا از فروشگاه اینترنتی گل باما

دیفن باخیا گیاهی بزرگ با برگ‌هایی زیبا و چشم‌گیر است که دکوراسیون خوبی برای محل زندگی یا کار شما خواهد بود. وقتی که اصول مراقبت و نگهداری از این گیاه آپارتمانی را یاد بگیرید می‌توانید آن را با انواع شرایط نور و محیط سازگار کنید. نگهداری از این گیاه نسبتا ساده است و به راحتی می‌توان مشکلات آن را رفع و رجوع کرد. با توجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد از گیاه خود مراقبت کنید و آن را برای مدتی طولانی سالم و درخشان در خانه یا محل کار خود داشته باشید. اگر تا به حال دیفن باخیا نداشته‌اید می‌توانید آن را از فروشگاه اینترنتی گل با ما تهیه کنید و از زیبایی بی‌نظیر آن لذت ببرید.  

(به مطلب نگهداری از گیاه برگ انجیری نیز مراجعه کنید.)

خرید دیفن باخیا

ثبت سفارش تلفنی