مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

اریکا areca

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
اریکا با گلدان پلیمری
اریکا با گلدان پلیمری
750,000 تومان
اریکا
اریکا
410,000 تومان
% 7
380,000 تومان
نخل اریکا پالم
نخل اریکا پالم
تماس بگیرید
09120284787
گل باما

قیمت نخل اریکا (Areca palm)

به هر خانه‌ی ایرانی که سر بزنید حتما یک نخل زیبا و قد بلند را خواهید داد؛ نخل‌های سبز و جذابی که نقش زیباسازی خانه‌های ایرانی را از قدیم و ندیم بر عهده داشته‌اند. یکی از نخل‌های زیبا و پرطرفدار، نخل اریکا (Areca palm) است. شاید باور نکنید اما این گونه‌ی گیاهی یک زمانی در معرض انقراض قرار داشته است. نخل اریکا به عنوان گیاه آپارتمانی در گلدان‌های کوچک کاشته می‌شود و تا حدودی شبیه به گیاه نخل است. یک نخل اریکا بالغ قیمت زیادی دارد به همین خاطر معمولا این گیاه به صورت کوچک خریداری می‌شود. نخل اریکا آپارتمانی سالی 15 تا 25 سانتی‌متر رشد می‌کند تا زمانی که به بلوغ برسد و قد آن حدودا 1.8 تا 2.1 متر می‌شود.

نخل اریکا یکی از معدود نخل‌هایی است که می‌تواند اصلاح شدن را بدون صدمه‌ی جدی تحمل کند و امکان نگهداری نخل اریکا بالغ در داخل خانه را برای عمر کامل آنها یعنی تا 10 سال فراهم می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب به شرایط نگهداری و نکات مربوط به نخل اریکا اشاره خواهیم کرد که می‌توانید با خواندن آنها در نگهداری از این نخل خود دقت بیشتری به عمل بیاورید و هوشیارانه‌تر عمل کنید. اگر عاشق این گیاه زیبا شدید نگران نباشید؛ با خرید نخل اریکا از فروشگاه اینترنتی گل باما زیبایی را به خونه‌ی خود بیاورید.

نگهداری نخل اریکا در آپارتمان

مراقبت از نخل اریکا در خانه کار خیلی دشواری نیست اما خب این گیاه در عین حال حساس هم هست و نمی‌توانید از آن غافل شوید. این گیاه در طول بهار و تابستان اغلب نیاز به آبیاری دارد و خاک آن باید کمی رطوبت داشته باشد. اما در طول پاییز و زمستان بهتر است خاک آن در فاصله‌ی بین دو آبیاری کمی خشک شود. یکی دیگر از عوامل کلیدی برای رشد موفقیت‌آمیز نخل اریکا در خانه تامین مقدار کافی نور برای این گیاه است. این گیاه به نور روشن و غیرمستقیم از سمت جنوب یا غرب نیاز دارد و اگر نور مستقیم به این گیاه بتابد رنگ برگ‌های آن زرد مایل به سبز خواهد شد. به طور کلی نیازهای نخل اریکا به صورت زیر است:

نور مورد نیاز نخل اریکا در خانه

هر گیاهی نور مخصوص خودش را نیاز دارد. نور مستقیم در عین حال که برای یک گیاه آپارتمانی شرط زیبایی و طراوت است برای گیاهی دیگر می‌تواند عاملی نابودکننده باشد. نخل اریکا از آن دسته گیاهان آپارتمانی است که بدون نیاز به نور مستقیم رشد می‌کند. این گیاه را در گوشه‌ای قرار دهید که خیلی نور خورشید به آن نرسد و در عین حال روشن باشد. اگرچه این گیاه تقریبا نه نور مطلق را دوست دارد و نه تاریکی مطلق را. بنابراین از قرار دادن آن در بخش‌های تاریک و همینطور تابش مستقیم آفتاب باید اجتناب شود. بهترین کار برای این گیاه قرار دادن آن در نقطه‌ای است که چه در طول صبح و چه ظهر نور مستقیم خورشید به آن نتابد.

آبیاری نخل اریکا

نخل اریکا بومی مناطق گرمسیری است و به همین خاطر به شرایط مناطق گرمسیری بیشتر علاقه دارند. این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد و ریشه‌ی آن باید مداوم در خاکی مرطوب باشد. با توجه به این نکته، آبیاری این گیاه باید به گونه‌ای باشد که خاک آن اغلب مرطوب باشد تا شرایط ایده‌آل نخل اریکا فراهم شود.
نخل اریکا در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز عطش زیادی دارد و نیاز است که آن را بیشتر آبیاری کنید؛ به ویژه آبیاری نخل اریکا در روزهای گرم تابستانی را نباید فراموش کنید. اگر این گیاه را در محل مناسبی نسبت به نور قرار داده باشید و این مکان خیلی گرم باشد لازم است دو بار در هفته آن را آبیاری کنید.
علیرغم علاقه‌ی این گیاه آپارتمانی به رطوبت، آب زیاد هم باعث از بین رفتن سریع گیاه شما خواهد شد. بنابراین بهتر است پیش از آبیاری این گیاه از خشک بودن سطح خاک آن اطمینان حاصل کنید و سپس به آن آب بدهید. اگر گاه گاهی فراموش می‌کنید به نخل اریکای خود آب بدهید ایرادی ندارد؛ تحمل این نخل به نسبت بالا است بنابراین اگر فراموش کرده‌اید آخرین بار چه زمانی به آن آب داده‌اید چند روز هم صبر کنید.

رطوبت کافی و مناسب برای رشد بهتر نخل‌های اریکا

یکی از نکات مهم در مورد نگهداری از نخل اریکا میزان رطوبت است. عدم وجود رطوبت کافی در رشد این گیاه زیبا تاثیر می‌گذارد چرا که نخل اریکا یک گیاه گرمسیری است و در رطوبت بالا رشد می‌کند. اگر هوای خانه و آپارتمان شما خشک است ممکن است گیاه شما دچار آفت عنکبوت قرمز شود و نوک برگ‌های گیاه نیز به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید. راه حل این مشکلات، افزایش رطوبت با استفاده از یک سینی سنگریزه و یا جابجایی گیاه و قرار دادن آن در محیطی مرطوب است.

دمای مناسب برای رشد نخل اریکا

از مواردی که در رشد صحیح و سالم ماندن گیاهان موثر است، مساله‌ی دما است. نخل اریکا آپارتمانی به دمای گرم نیاز دارد اما به طور معمول دستیابی به یک هوای خیلی گرم در خانه امکان‌پذیر نیست. البته خیلی جای نگرانی وجود ندارد و یک دمای متوسط نیز برای رشد نخل اریکا کافی است. بنابراین سعی کنید دما را بین 15 تا 25 درجه‌ی سانتی‌گراد حفظ کنید. برای حفظ سلامت این گیاه، مواظب باشید دما کمتر از 10 درجه‌ی سانتی‌گراد نشود.

خاک مناسب نخل اریکا

خاک نخل اریکا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که خاک آن سبک و به اندازه کافی غنی باشد. چراکه نخل اریکا مانند هر گل و گیاه دیگری برای رشد بهتر به مواد معدنی احتیاج دارد. ph خاک نخل اریکا باید 6 باشد چراکه این گونه نخل به خاک اسیدی با زهکشی بالا علاقه دارد. بنابر آنچه گفته شد بهترین ترکیب خاک برای آن عبارت است از:

یک قسمت شن + یک قسمت پیت ماس + یک قسمت خاک برگ + دو قسمت خاک باغچه

کود مناسب نخل اریکا

هر چقدر گیاه بیشتر تقویت شود، برگ های زیباتر و پر پشت تری خواهد داشت و رشد آن نیز بهتر است. بنابراین لازم است علاوه بر در نظر گرفتن خاک غنی، آن را با کودهای شیمیایی تقویت کنید. بهترین کودی که می توانید هنگام نگهداری از گیاه نخل اریکا استفاده کنید کودهای کامل سه بیست است تا تمام مواد مغذی را با هم به گیاه برسانید.

نکته دیگر اینکه پاییز و زمستان نباید به نخل اریکا کود بدهید. بنابراین بهترین زمان این کار نیز بهار و تابستان است. ماهی یکبار برای کود دادن به آن کافی به نظر می رشد. همچنین دقت کنید که کود به صورت مایع و با غلظت بسیار پایین مصرف شود.

بهترین زمان تعویض گلدان نخل اریکا

نخل‌ها جابجایی و آسیب رسیدن به ریشه‌هایشان را دوست ندارند بنابراین تعویض مداوم گلدان آنها باعث آسیب رسیدن به ریشه‌ی این گیاه شده و رشد آن را متوقف می‌کند. به هرحال، نخل اریکا گیاهی است که خیلی رشد سریعی ندارد و یک گلدان کوچک برای آن مناسب است. نیازی به تعویض گلدان نیست و نگران تنگ بودن جای ریشه‌ها نباشید. تعویض گلدان نخل اریکا هر دو سال یک بار معمول و کافی است.

گلدهی نخل اریکا

نخل اریکایی که در شرایط مطلوبی قرار گرفته باشد باید در اواخر بهار یا اوایل تابستان گل بدهد. گل‌های گیاه اریکا باریک، کوچک و به رنگ زرد روشن می‌باشند و در زیر برگها رشد می‌کنند. بعد از گذشت چند ماه این شکوفه‌ها به میوه‌های سبز رنگ تبدیل شده که بعدا به زرد و نارنجی تغییر رنگ می‌دهند.

تکثیر نخل اریکا آپارتمانی

تکثیر گیاهان آپارتمانی یکی از کارهای لذت‌بخشی است که انجام می‌دهیم. اما در مورد نخل اریکا باید بگوییم خیلی خودتان را به زحمت نیاندازید! تکثیر و قلمه زدن نخل اریکا کار بسیار دشواری است و با مهارت‌های یک باغبان معمولی انجام‌پذیر نیست. اگر هزینه‌ی تجهیزات مورد نیاز و هزینه‌ی اجرای آن را در نظر بگیرید و البته اینکه جوانه‌زنی موفقیت‌آمیز شود یا خیر، تقریبا خرید یک گیاه جدید ارزان‌تر خواهد بود! دو روش برای کشت و تکثیر نخل اریکا وجود دارد: 1. کاشت بذر و تقسیم بوته.هر کدام از این روش ها نکات مهمی دارند که باید آن ها را بدانید و سپس نسبت به پرورش و نگهداری نخل ارکا در خانه اقدام کنید. هر کدام از این روش ها را به اختصار در ادامه آموزش می‌دهیم:

تکثیر نخل اریکا از طریق کاشت بذر

تکثیر نخل اریکا از طریق کاشت بذر به صبر و تحمل زیادی احتیاج دارد. چرا که حدود 2 ماه طول می کشد که گیاه جوانه بزند و سر از خاک در بیاورد. نکاتی که باید هنگام استفاده از این روش به آن توجه کنید عبارت است از:

برای اینکه پوسته سفت بذرها از بین برود لازم است قسمتی از آن را با چاقو خراش دهیم.

بذرها را روی سطح خاک قرار دهید و لایه ای نازک از خاک روی آن بریزید و خاک را مرطوب کنید و به دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.

دمای مناسب برای نگهداری از بذر نخل اریکا و جوانه زنی آن ها 26 تا 29 درجه است.

تا رشد کامل گیاه باید گیاه را مرطوب نگه دارید اما از غرقاب کردن خاک پرهیز کنید.

تکثیر نخل اریکا از طریق تقسیم بوته

بهترین روش تکثیر و نگهداری نخل اریکا، تقسیم بوته است. چرا که هم در فرصت کمی جواب می دهد و هم گیاهی که با این روش پرورش می یابد رشد خوبی دارد. مراحل آن نیز عبارت است از:

در فصل بهار یا پاییز ریشه گیاه را از گلدان خارج کنید و خاک اضافی را از اطراف ریشه پاک کنید

با یک چاقوی تیز قسمتی از گیاه را که به بوته اصلی وصل است، همراه با ریشه جدا کنید.

آن را به محلول ریشه زایی آغشته کنید و در ترکیبی خاک برگ و شن بکارید.

تا رشد قلمه آن را در محیطی گرم و به دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.

می توانید روی آن را یک پلاستیک شفاف قرار دهید تا رطوبت لازم را جذب کند.

بیماری نخل اریکا

ظاهر گل‌های آپارتمانی همه چیز را در مورد سلامت آنها به ما می‌گوید. گیاهی که شرایط مساعدی ندارد متعاقبا طراوت و زیبایی مورد انتظار شما را هم نخواهد داشت؛ بنابراین لازم است به مشکلات گیاه خود توجه کنید تا ظاهر زیبای خود را حفظ کند. در ادامه در مورد مشکلات نخل آپارتمانی نخل اریکا که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید، نکاتی را بیان می‌کنیم.

بخش‌های از گیاه در حال خشک شدن است

خشک شدن بخش‌هایی از گیاه چیزی نیست که شما را نگران کند زبرا طبیعی است که ساقه‌های گیاه قهوه‌ای و خشک شود؛ خصوصا با افزایش سن نخل اریکا. اگر خاک گلدان شما دارای نمک زیادی باشد، نخل اریکا این نمک را به بخش‌های خاصی از گیاه منتقل می‌کند تا از بقیه‌ی گیاه محافظت کند. با خشک شدن برخی از برگ‌ها، کافی است آنها را با دقت جدا کنید تا ظاهر گیاه همچنان زیبا به نظر برسد.
اما اگر قسمت‌های بزرگی از گیاه در حال خشک شدن و مرگ است، مشخصا مشکلی وجود دارد. اگر آسیب خیلی زیاد باشد شاید واقعا اصلاح آن امکان‌پذیر نباشد اما اگر خفیف است باید راهی برای درمان آن پیدا کنید. به طور کلی برای اجتناب از هر مشکلی نیاز است به نکات نگهداری، نور، آب، رطوبت و سایر موارد موثر در مورد نخل اریکا دقت کنید.

آفت‌های گیاه

یکی از آفت‌های معمول نخل اریکا آپارتمانی، وجود عنکبوت قرمز است. شاید در ابتدا تشخیص آنها دشوار باشد اما تار عنکبوت چسبناک آنها ممکن است توجهتان را جلب کند. به محض تشخیص وجود این آفت، آن را از بین ببرید. برای این کار می‌توانید با مشورت با یک باغبان مقدار و نوع سم مورد نظر را تهیه کنید.

آفت‌های نخل اریکا: 1. شپشک آردآلود و کنه

شپشک آردآلود، کنه تارعنکبوتی و حشرات سپردار از آفات مهم نخل اریکا هستند که شیره گیاه را مکیده و به ترتیب باعث ایجاد زخم های سفید پنبه ای، زخم های تارعنکبوتی و لکه های کرم قهوه ای روی گیاه می شوند. برای مقابله با این آفات بهتر است با پنبه آغشته به الکل آفات و آثار آن ها با پاک کرده، برگ های آسیب دیده را قیچی و گیاه را با آفت کش سمپاشی کنید.

آفت‌های نخل اریکا: 2. لکه برگی

لکه برگی یکی از بیماری های مهم نخل اریکا است که باعث ایجاد لکه‌های بزرگ تیره با حاشیه زرد روی برگ‌ها می‌شود.

آفت‌های نخل اریکا: 3. بلایت

بلایت بیماری دیگری است که سبب بروز لکه های نامنظم قهوه ای و کرم با حاشیه تیره شده و به مرور باعث ضعف گیاه و از بین رفتن اریکا می شود

آبیاری بیش از حد، عدم تهویه مناسب، آبیاری با آب آلوده و… از علت های بیماری های قارچی نخل اریکا هستند و برای مقابله باید گیاه را با قارچ کش مناسب سم پاشی کرد

قهوه‌ای شدن برگ‌ها یا لبه‌ی آنها

قهوه‌ای شدن برگ‌ها یا لبه‌ی آنها در گیاه اریکا معمولا نشان‌دهنده‌ی خشک بودن هوا است. راه‌حل این مشکل افزایش رطوبت محیط است.

علت زرد شدن نخل اریکا

در اثر آبیاری با آب نامناسب خاک قلیایی شده و این موضوع باعث زرد شدن برگهای نخل اریکا می‌شود. اما چه آبی مناسب آبیاری اریکا است؟ آبی که از قبل جوشیده یا آبی که حداقل یک روز ساکن بوده است.

کم آبی یا آبیاری بیش از حد، نور بسیار کم، خاک ضعیف و… نیز می‌توانند از دیگر دلایل زرد شدن برگ های نخل اریکا می‌باشند که همه‌ی این موارد در قسمت‌های بالاتر توضیح داده شده‌اند.

افتاده شدن نخل اریکا

نخل اریکا بر اثر آبیاری بیش از حد یا کم، سرما و گرمای بیش از حد و تهویه نامناسب بی حال شده و شاخه و برگهایش می‌افتد.

نقطه‌های سیاه روی نخل اریکا

اگر نقطه های تیره یا سیاه روی برگ آبکی با حاله خاکستری یا زرد باشد نشانه بیماری قارچی است که در اثر آبیاری بیش از حد و آب نامناسب ایجاد می‌شود. نقطه‌های سیاه دیگری هم هستند که این ویژگی‌ها را نداشته و واکنش گیاه به آب نامناسب است. همانطور که گفتیم برای آبیاری نخل اریکا از آبی که از قبل جوشیده یا آبی که حداقل یک روز ساکن بوده است و حداقل املاح را دارد استفاده کنید.

علت سوختن برگ های نخل اریکا

قرار گرفتن نخل اریکا در معرض آفتاب مستقیم و غبارپاشی آن در معرض نور آفتاب علت اصلی سوختن برگ‌های آن است.

لکه برگی قارچی نخل اریکا

لکه برگی قارچی از جمله مشکلات این گیاه است که زخمهایی به طول ۰٫۶-۰٫۳ به رنگ قهوه ای قرمز تا مشکی در تمامی سطوح می توان مشاهده شود. معمولا هاله ای زرد رنگ زخمها را در بر می‌گیرند. زخمها به تدریج به هم پیوسته و بزرگتر می‌شوند و نواحی پیوسته ای را در نوک و یا حاشیه برگها تشکیل می‌دهند و گاهی برگهای جدید و جوان تماما زرد و سوخته می‌شوند. بیماری پژمردگی توسط قارچهای مختلفی می‌تواند ایجاد شود که در طی آنان گیاه پژمرده و زرد شده و ممکن است از بین بروند.

سیاه شدن لبه یا نوک برگ‌های نخل آپارتمانی اریکا

سیاه شدن لبه یا نوک برگ‌های نخل اریکا ممکن است به خاطر آبیاری بیش از حد نخل اریکا و یا سوختن با کود ایجاد شود. در هر دو صورت باید میزان هر کدام از آنها را کاهش دهید تا از سیاه شدن بیش از حد برگ‌ها جلوگیری شود. به هر حال بخش‌هایی از برگ که سیاه شده‌اند دیگر سبز نخواهند شد. بنابراین اگر این مساله شما را نارحت می‌کند می‌توانید بخش‌های سیاه گیاه را جدا کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های نخل اریکا

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های نخل اریکا می‌تواند به خاطر آبیاری زیاد، دمای خیلی پایین محیط و یا فلوراید موجود در آب آن باشد. در هر صورت این لکه‌ها دائمی خواهند بود و بنابراین مجبور خواهید بود برای جلوگیری از لکه‌دار شدن سایر برگ‌ها، در نگهداری از گیاه خود بیشتر دقت کنید. کمتر به گیاه آب بدهید، آن را در جایی گرم نگهداری کنید و سعی کنید در هر بار از آبپاش برای آبیاری از آن استفاده کنید.

خرید نخل اریکا یا نخل اریکا از فروشگاه اینترنتی گل باما

اگر عاشق گیاهان گرمسیری هستید و می‌خواهید فضای گرمسیری را به آپارتمان یا خانه‌ی خود بیاورید، نخل اریکا یک انتخاب شگفت‌انگیز است. نخل اریکا گیاه زیبایی است که در خانه، اداره یا مراکز خرید خودنمایی می‌کند. این گیاه معمولا به سادگی در دسترس است، نگهداری از آنها ساده است و شاخ و برگ سرسبز آن هم به دفع برخی از سموم هوا کمک می‌کند. جای تعجب نیست که نخل اریکا گیاه پرطرفداری است. ما در این مطلب در مورد نگهداری از نخل اریکا و مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شود نکاتی را بیان کردیم. نخل اریکا را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی گل باما تهیه کنید و زیبایی سرزمین‌های گرمسیری را به خانه‌ی خود اضافه کنید.

ثبت سفارش تلفنی