مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

فیلودندرون philodendron

دسته بندی های فیلودندرون

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
اسکاندیس با گلدان پلیمری پایه دار
اسکاندیس با گلدان پلیمری پایه دار
980,000 تومان
گل باما

گل فیلودندرون 

فیلودندرون یک گیاه آپارتمانی زیبا و فوق‌العاده است که به خاطرشاخ و برگ‌های زیبا و مراقبت آسان در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد. ویژگی‌های این گیاه بیانگر طبیعت این گیاه برای در آغوش گرفتن درخت‌ها است که در واقع فیلودندرون (Philodendron) در یونانی به معنای درخت‌دوست است. از آنجایی که زیستگاه طبیعی فیلودندرون‌ها جنگل‌های بارانی است، این گیاهان عاشق آب و هوای گرم و مرطوب هستند. بنابراین رطوبت و نور روشن فراوان باعث شکوفا شدن این گیاه آپارتمانی زیبا در مدت زمانی کوتاه می‌شود.

گل فیلودندرون 

معرفی گیاه فیلودندرون

این گیاه به خاطر تطبیق‌پذیری بالا نیز بسیار مشهور است. می‌توانید فیلودندرون را در گلدان در خانه نگهداری کنید و یا آن را در باغچه در فضای باز پرورش دهید. تا زمانی که خاک دارای زهکشی خوب باشد و رطوبت هوا زیاد باشد، گیاه با محیط سازگار می‌شود. فیلودندرون جدا از ظاهر زیبا و جذاب، به دلیل خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد یک گیاه همه‌کاره و جذاب برای هر محیطی است. در ادامه بیشتر در مورد انواع فیلودندرون و نکات نگهداری از آنها صحبت خواهیم کرد.

معرفی گیاه فیلودندرون

انواع گل فیلودندرون

گیاه فیلودندرون یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است که حدود 450 گونه‌ی شناخته شده و همینطور تعداد زیادی ارقام و پیوند از آن وجود دارد. برخی از گونه‌های جدیدتر آن ممکن است کمیاب باشند و پیدا کردن آنها دشوار است اما گونه‌ها و ارقام شگفت‌انگیز زیادی از آن وجود دارد که می‌توانید به راحتی از گلفروشی‌ها تهیه کنید و زیبایی بی‌نظیر آنها را به دکوراسیون خانه‌ی خود بیافزایید. در ادامه به معرفی انواع فیلودندرون با عکس مربوط به هر کدام می‌پردازیم.

لازم به ذکر است، انواع مختلف فیلودندرون معمولا نیازهای مرقبتی یکسانی دارند اما مراقبت‌های خاص هر کدام را نیز در لیست زیر ذکر خواهیم کرد.

گیاه فیلودندرونِ بلک کاردینال (Black Cardinal Philodendron)

اگر عاشق برگ‌های تیره هستید گل فیلودندرون بلک یک گیاه فوق‌العاده برای شما است. برگ‌های بزرگ، نوک تیز و پارویی شکل این گیاه به رنگ شرابی تیره است که به نظر سیاه می‌رسد. ساقه‌های این گیاه نیز به رنگ قرمز می‌درخشند و شاخ و برگ‌های جدید با رنگ صورتی خودنمایی می‌کنند که با افزایش سن تیره می‌شوند.

فیلودندرون‌های بلک دارای الگوی رشد عمودی با رشد ضخیم و بوته‌ای هستند. نگهداری از گیاه فیلودندرون بلک ساده است اما نباید نور زیادی دریافت کند چرا که قرار گرفتن این گیاه در برابر نور شدید می‌تواند باعث محو شدن رنگ برجسته و خاص برگ‌های آن شود.

انواع گل فیلودندرون

ظاهر فیلودندرون مشکی

گیاه فیلودندرون مشکی ظاهری عجیب و غریب و کمیاب دارد اما به طور گسترده در دسترس است و می‌تواند انتخابی عالی برای دکوراسیون خانه‌ی شما باشد. برای نگهداری گیاه فیلودندرون بلک به آن نور معمولی روشن و غیرمستقیم، خاک مرطوب با زهکشی خوب بدهید تا رشد بوته‌ای خود را حفظ کند. فراموش نکنید نور زیاد باعث از بین رفتن رنگ برگ‌ها می‌شود.

ظاهر فیلودندرون مشکی

فیلودندرونِ بلک طلایی (Black Gold Philodendron)

فیلودندرون بلک طلایی یا طلای سیاه (Philodendron Melanochrysum) یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب است که اگر طرفدار گیاهان تیره برگ هستید، پیشنهاد می‌کنیم از آن غافل نشوید. این گیاه دارای شاخ و برگ‌هایی عمیق به رنگ سبز تیره یا تقریبا سیاه است که با لکه‌های کریستالی طلایی روی تمام سطح برگ تزیین شده است.

به عنوان یک گیاه جوان، فیلودندرون طلای سیاه یک گیاه رونده با برگ‌های کوچک، بیضی‌شکل و مایل به قرمز است. با افزایش سن و بلوغ به تدریح برگ‌ها تیره و مخملی می‌شوند و می‌توانند تا 60 سانتی‌متر رشد کنند. گیاه بالغ یک فیلودندرون رونده است و برای رشد نیاز به حمایت دارد زیرا می‌تواند تا 1.2 متر یا بیشتر بالا برود.

فیلودندرونِ بلک طلایی (Black Gold Philodendron)

نگهداری فیلودندرون بلک طلایی

نگهداری گل فیلودندرون بلک طلایی نسبت به سایر انواع فیلودندرون‌ها سخت‌تر است و این گیاه نیاز به توجه بیشتری دارد. اگرچه پیدا کردن این گیاه دشوار نیست اما قیمت گل فیلودندرون طلای سیاه نسبتا بیشتر است. برای نگهداری فیلودندرون بلک طلایی توجه داشته باشید که این گیاه خاک خیس را نمی‌پذیرد و خاک آن باید دارای زهکشی خوب باشد.

نگهداری فیلودندرون بلک طلایی

فیلودندرونِ پرنسس صورتی (Philodendron Pink Princess)

بی‌شک می‌توان این گونه از فیلودندرون بالا رونده را یکی از زیباترین گونه‌های این گیاه دانست. پرنسس صورتی دارای شاخ و برگ‌هایی است که به صورت تصادفی صورتی هستند. رنگ صورتی می‌تواند از نظر شدت متفاوت باشد و از کرمی تا صورتی پررنگ متغیر باشد. شاخ و برگ‌های سبز تیره تا شرابی عمیق، تضاد سلطنتی خاصی با رنگ صورتی ایجاد می‌کنند. این گیاه می‌تواند در یک سبد آویز با برگ‌هایی که تا 20 سانتی‌متر رشد می‌کنند، به صورت آویز یا بالا رونده رشد کند.

فیلودندرون پرنسس صورتی رشد کندی دارد و نسبت به سایر فیلودندرون‌ها، کمی پرپشت‌تر است. در نگهداری گیاه فیلودندرون بالا رونده پرنسس صورتی باید در نظر داشته باشید که این گیاه نسبت به سرما بسیار حساس است و برای حفظ شکل و رشد خود نیار به نور غیرمستقیم و روشن دارد.

در تکثیر فیلودندرون پرنسس صورتی دقت کنید که استفاده از قلمه‌های کاملا سبز باعث می‌شود گیاه جدید کاملا به رنگ سبز باشد.

فیلودندرونِ پرنسس صورتی (Philodendron Pink Princess)

گیاه فیلودندرون برگ قلبی (Heartleaf Philodendron)

این نوع فیلودندرون رونده مناسب کاشت در سبدهای آویز و یا قرار دادن پشت پنجره است. این گیاه کلاسیک به طیف وسیعی از شرایط نوری و رطوبتی سازگار است و بی‌توجهی کم را تا حدی می‌بخشد. برگ‌های قلبی شکل و زیبای این گیاه که به سرعت رشد می‌کنند، 5 تا 7 سانتی‌متر عرض دارند اما اگر بتوانند رشد بالارونده داشته باشند تا بیش از 20 سانتی‌متر نیز رشد می‌کنند. گونه‌های جوان این گیاه ممکن است برگ‌هایی به رنگ برنز روشن داشته باشند.

فیلودندرون برگ قلبی که با نام فیلودندرون اسکاندنس نیز شناخته می‌شود، برای کاشت در گلدان آویز گزینه‌ی مناسبی است و به عنوان یک گیاه آپارتمانی 120 تا 150 سانتی‌متر رشد کند.

گیاه فیلودندرون برگ قلبی (Heartleaf Philodendron)

فیلودندرونِ باب سی (Philodendron Bob Cee)

این گیاه ظاهری گرمسیری با شاخ و برگ‌های سبز تیره، لبه‌های عمیق و دندانه‌دار دارد که از بالای ساقه‌های بلند بیرون زده‌اند. برگ‌های جوان با برش‌های کم‌عمق شروع می‌شوند و با بالغ شدن شکل دندانه‌دار عمیق به خود می‌گیرند. طول هر برگ می‌تواند به بیش از 90 سانتی‌متر برسد. فیلودندرون باب سی یک گیاه رونده است و شکل جنگلی به خود می‌گیرد.

نگهداری از این نوع فیلودندرون ساده است و این گیاه برای رشد به رطوبت زیادی نیاز دارد. با مه‌پاشی یا استفاده از سینی سنگریزه رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید.

فیلودندرونِ باب سی (Philodendron Bob Cee)

فیلودندرون سیلان طلایی (Philodendron Ceylon Gold)

اگر در باغبانی تازه‌کار هستید، فیلودندرونِ سیلان طلایی یک گزینه‌ی خوب برای شماست. تنها چیزی که این گیاه نیاز دارد، ابیاری مرتب، پنجره‌ای برای دریافت نور غیرمستقیم خورشید و خاک مرطوب با زهکشی مناسب است. آبیاری کم یا آبیاری زیاد را کنار بگذارید و در حد اعتدال به گیاه خود آب بدهید. این فیلودندرون بالا رونده علاوه بر مراقبت آسان، با برگ‌های زرد مایل به سبز پارویی مانند خود می‌تواند فضای خانه را روشن و زیبا سازد.

برای بهترین نتیجه در پرورش فیلودندرون سیلان طلایی، از مخلوط خاک ارگانیک استفاده کنید. یک کود آهسته رهش رقیق شده با نصف قدرت می‌تواند برای تقویت گیاه شما مناسب باشد.

فیلودندرون سیلان طلایی (Philodendron Ceylon Gold)

گیاه فیلودندرون ابلق (Philodendron Brasil)

گل فیلودندرون ابلق دارای ظاهر زیبا و خاصی است و نگهداری بسیار آسانی دارد. فیلودندرونِ ابلق دارای برگ‌های قلبی شکل و نوارهای مرکزی سبز با لکه‌های زرد رنگ در سطح برگ‌ها است که ظاهر خاصی به آن می‌بخشد. این گیاه می‌تواند نور متوسط را تحمل کند اما نسبت به سایر فیلودندرون‌ها برای به حداکثر رساندن زیبایی برگ‌های خود، نیاز به شرایط روشن‌تر بیشتری دارد چرا که در شرایط نور کم احتمال تک رنگ شدن برگ‌های آن زیاد خواهد بود.

اگر می‌خواهید از فیلودندرون ابلق نگهداری کنید اما شرایط نوری مناسبی در خانه ندارید، می‌توانید از نور مصنوعی برای شبیه‌سازی نیازهای نوری این گیاه استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید گیاه سالم و زیبایی داشته باشید.

گیاه فیلودندرون ابلق (Philodendron Brasil)

فیلودندرونِ گرازیلا (Philodendron Grazielae)

در نگاه اول فیلودندرون گرازیلا ممکن است به اندازه‌ی فیلودندرون‌ها پر زرق و برق و جذاب نباشد اما بی‌شک یکی از گیاهان دوست‌داشتنی از این خانواده است. این گونه‌ی رونده دارای شاخ و برگ‌های خاص خود به شکل پهن و قلبی شکل است که یک گیاه آپارتمانی سرسبز و پرپشت را تشکیل می‌دهند. الگوی رشد متمرکز گیاه به نمونه‌ی جوان آن، ظاهری بوته‌ای می‌دهد اما با رشد گیاه باید شاخه‌های رونده‌ی آن را حمایت کنید.

مراقبت از فیلودندورنِ گرازیلا بسیار آسان است و به مراقبت‌های معمولی نیاز دارد. با این حال این گیاه رشد سریعی ندارد و آب و هوای سرد را نیز نمی‌تواند تحمل کند.

برای نگهداری از فیلودندرون گرازیلا آن را در گلدانی بزرگ نکارید و بعلاوه خاک این گیاه باید دارای زهکشی مناسب باشد چرا که غرقاب شدن خاک باعث تجمع آب و پوسیدگی ریشه‌ی آن می‌شود.

فیلودندرونِ گرازیلا (Philodendron Grazielae)

فیلودندرونِ شاهزاده پرتقالی (Philodendron Prince of Orange)

فیلودندرون پرتقالی یک گیاه زیبا و منحصربفرد است که برگ‌های آن به رنگ نارنجی است و با بالغ شدن گیاه به رنگ سبز روشن تغییر می‌کند. دم‌برگ‌ها و نوک برگ‌های جدید نیز رنگارنگ و قرمز تیره هستند. گل فیلودندرون شاهزاده نارنجی در یک الگوی عمودی رشد می‌کند و دسته‌ای متراکم از برگ‌ها را در اطراف ساقه‌ی مرکزی ایجاد می‌کند. این گیاه شکل مرتب خود را حفظ می‌کند و نیازی به هرس کردن ندارد. این گیاه بسیار مقاوم است و با نگهداری‌های معمولی به خوبی رشد می‌کند.

فیلودندرونِ شاهزاده پرتقالی (Philodendron Prince of Orange)

نگهداری فیلودندرون شاهزاده پرتقالی

شاهزاده نارنجی برای کسانی که می‌خواهند گیاهی رنگارنگ داشته باشند، یک گزینه‌ی عالی است. این گیاه گرمسیری نمایش زیبایی از برگ‌های رنگارنگ زرد، نارنجی و قرمز را به نمایش می‌گذارد که با بالغ شدن گیاه تغییر رنگ می‌دهند. با نگهداری فیلودندرون پرتقالی و فراهم کردن شرایط ایده‌ال، این گیاه گل‌های کوچک سفیدی می‌دهد که جلوه‌ی زیبایی به گیاه می‌بخشند. با این حال فیلودندرونِ پرتقالی به خاطر برگ‌های چشمگیرش محبوب است و نه گل‌ها!

نگهداری فیلودندرون شاهزاده پرتقالی

فیلودندرون امپریال (Philodendron Imperial Green)

این گونه از فیلودندرون گیاهی سبز و بوته مانند با شاخ و برگ‌های پهن است که می‌تواند به ابعاد چشمگیری رشد کند. این گیاه فیلودندرون سبز نسبت به سایر گونه‌های فیلودندرون، نور غیرمستقیم را بیشتر می‌پسندد. این گیاه یکی از گونه‌های فیلودندرون بالا رونده است اما بسیاری از پرورش دهندگان این گیاه ترجیح می‌دهند به صورت یک درختچه‌ی انبوه رشد کند. برگ‌های جدید با رنگ روشن ظاهر می‌شوند و با رشد و بلوغ، تیره می‌شوند و وقتی سایه‌های مختلف این گل فیلودندرون سبز با هم ترکیب می‌شود، ظاهر زیبایی به آن می‌بخشد.

گیاه فیلودندرون امپریال به طور گسترده در دسترس است و یک نمونه‌ی عالی برای کلکسیونرهای مبتدی است.

فیلودندرون امپریال (Philodendron Imperial Green)

گل فیلودندرونِ برکین (Philodendron Birkin)

وقتی صحبت از یک گیاه با مراقبت آسان می‌شود، گیاه فیلودندرون برکین یک گزینه‌ی عالی است. این گیاه با کمی نور روشن و غیرمستقیم خورشید و مقداری خاک مرطوب با زهکشی مناسب می‌تواند گیاهی زیبا و رنگارنگ سفید و سبز باشد که هم گیاهی زینتی است و هم تصفیه کننده‌ی هوای محیط خواهد بود. برگ‌های این گونه از فیلودندرون با تغییر شرایط نور می‌توانند سبز، سفید و یا حتی صورتی شوند.

فیلودندرونِ بیرکین خاک سست با مواد آلی مانند پیت ماس را ترجیح می‌دهد تا زهکشی مناسب را برای آن فراهم کند. با این حال اگر محیط رشد آن خیلی سست باشد، آب کافی برای مرطوب نگه داشتن خاک وجود نخواهد داشت و گیاه دچار بی‌آبی می‌شود.

فیلودندرون بیرکین مستعد پوسیدگی ریشه است بنابراین باید از خاک با زهکشی مناسب برای این گیاه استفاده شود و بعلاوه تا پیش از نیمه خشک شدن خاک، نباید آبیاری شود.

گل فیلودندرونِ برکین (Philodendron Birkin)

گیاه فیلودندرون برگ انجیری (Philodendron Bipinnatifidum)

گل فیلودندرون برگ انجیری که به نام فیلودندرون سلوم (Philodendron Selloum) نیز شناخته می‌شود، یک گونه‌ی عظیم از خانواده‌ی فیلودندرون‌ها است. برگ‌های سبز تیره و پهن و ساقه‌های سبز و محکم این گیاه می‌تواند فضای زیادی از باغچه را به خود اختصاص دهد. با افزایش سن گل فیلودندرون سلوم، ساقه‌ها چوبی می‌شوند و شکل درخت مانندی پیدا می‌کنند.

علیرغم ظاهر پیچیده و بزرگ، نگهداری فیلودندرون برگ انجیری بسیار آسان است. برای این گیاه سبز و زنده، نور غیرمستقیم و روشن خورشید، دمای تنظیم شده و رطوبت زیاد فراهم کنید. در صورت نیاز آن را آبیاری و هرس کنید اما اگر گیاه آنقدر بزرگ شده که نمی‌توانید آن را مدیریت کنید، شاید لازم باشد از یک باغبان حرفه‌ای کمک بگیرید.

سلوم‌ها گیاهانی با رشد سریع هستند و می‌توانند به 3.5 متر ارتفاع و عرض 4.5 متر برسند و به همین خاطر برای فضاهای کوچک گزینه‌ی مناسبی نیستند.

گیاه فیلودندرون برگ انجیری (Philodendron Bipinnatifidum)

گیاه فیلودندرون نئون (Philodendron Moonlight)

گل فیلودندرون نئون دارای برگ‌های سبز لیمویی زیبا و شاداب است و به همین خاطر به آن فیلودندرون لیمویی نیز گفته می‌شود. برگ‌های جدید به رنگ زرد و آفتابی ظاهر می‌شوند و با افزایش سن به تدریج تیره می‌شوند. شاخه‌های تازه رشد نیز دارای سایه‌هایی از رنگ قرمز هستند.

برای نگهداری فیلودندرون نئون نیاز به نور روشن غیرمستقیم است تا زیبایی و شفافیت برگ‌های آن حفظ شود. بعلاوه پیش از هر آبیاری نیز اجازه دهید خاک تا نیمه خشک شود. اگر گیاه شما رنگ‌های زنده‌ای در برگ‌های خود ندارد احتمالا به نور روشن غیرمستقیم بیشتری نیاز دارد.

نگهداری فیلودندرون لیمویی بسیار ساده است. این گیاه رشد سریعی دارد و درختچه‌ی کوچکی را تشکیل می‌دهد که معمولا کمتر از 60 سانتی‌متر ارتفاع دارد.

گیاه فیلودندرون نئون (Philodendron Moonlight)

گل فیلودندرون زانادو (Philodendron Xanadu)

این گونه از فیلودندرون دارای برگ‌های پهن و براق با لوب‌های متعدد (بین 15 تا 20 عدد در هر برگ) است که روی ساقه‌های بلند و محکم می‌رویند. این گیاه اغلب بیشتر از اینکه بلند شود، رشد عرضی دارد و ارتفاع آن نهایتا زیر 120 سانتی‌متر است. البته برخی از گونه‌های کوتوله‌ی آن نیز وجود دارد که تنها ارتفاع 30 سانتی‌متر دارند.

گیاه زانادو به عنوان پوشش زمینی در آب و هوای گرم عمل می‌کند و در داخل خانه با نور کمی روشن و غیرمستقیم به خوبی رشد می‌کند. این گیاه مقاوم و بخشنده است و با توجه به سازگاری آن با شرایط مختلف، نگهداری فیلودندرون زانادو نسبتا آسان است. البته این گیاه فیلودندرون قیمت مناسبی نیز دارد.

زانادو بومی برزیل است و با شاخ و برگ ضخیم خود می‌تواند خانه را شبیه یک جنگل استوایی سازد.

گل فیلودندرون زانادو (Philodendron Xanadu)

فیلودندرونِ گوش گرگی (Blushing Philodendron)

اگر می‌خواهید یک گیاه آپارتمانی با نیازهای مراقبتی کم داشته باشید، بی‌شک فیلودندرون گوش گرگی یکی از گزینه‌های عالی برای شماست. این گیاه رشد سریعی دارد و با ویژگی رونده بودن، در کمترین زمان ممکن به یک تاک داخلی پربار تبدیل خواهد شد. علیرغم ساده بودن نگهداری گل فیلودندرون گوش گرگی، این گیاه با برگ‌های سبز براق و ساقه‌های شرابی رنگ خود، ظاهری زیبا به خانه می‌بخشد.

برای زیباتر شدن جلوه‌ی فیلودندرونِ گوش گرگی می‌توانید آن را در یک سبد آویز بکارید تا شاخه‌های آن به صورت آویز رشد کند.

فیلودندرونِ گوش گرگی (Blushing Philodendron)

نحوه نگهداری گیاه فیلودندرون

فیلودندرون‌ها به خاطر نیازهای نگهداری کم، گیاهان آپارتمانی بسیار عالی هستند اما بهرحال برای حفظ طراوت و سلامت آنها، لازم است شرایط مناسبی داشته باشند. این گیاه بومی مناطق گرمسیری است و شبیه‌سازی زیستگاه طبیعی آنها با فراهم کردن گرما و رطوبت زیاد و قرار دادن گیاه در نزدیکی یک پنجره‌ی آفتابی می‌تواند ایده‌آل باشد. در طول روزهای گرم تابستانی گیاه را در یک مکان سایه قرار دهید تا هوای تازه و نور طبیعی دریافت کند. همیشه مراقب نور مستقیم خورشید باشید چرا که می‌تواند برگ‌های گیاه شما را بسوزاند.

با پاک کردن مرتب برگ‌های فیلودندرون با یک پارچه‌ی مرطوب، جذب نور توسط برگ‌ها تسهیل می‌شود. این گیاهان مشکل جدی با آفات و بیماری‌ها ندارند اما برخی از آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند شته، شپشک آردآلود، شپشک، تریپس و کنه‌های عنکبوتی ممکن است گیاه را مورد حمله قرار دهند. در ادامه بیشتر در مورد شرایط نگهداری گیاه فیلودندرون صحبت می‌کنیم.

نحوه نگهداری گیاه فیلودندرون

طریقه نگهداری از گیاه فیلودندرون: 1. نور مناسب

فیلودندرون‌ها معمولا در نور جزئی خورشید بهترین رشد را دارند. این گیاه به نور خورشید نیاز دارد اما به طور طبیعی بهتر است به جای نور مستقیم، در زیر سایه‌بان‌های گرمسیری، نور روشن و غیرمستقیم دریافت کند. در داخل خانه فیلودندرون را در کنار پنجره‌ای قرار دهید تا نور روشن و غیرمستقیم دریافت کند.

نور خیلی کم باعث رشد ساقه‌ی گیاه و فاصله افتادن بین برگ‌ها می‌شود اما در مقابل نور زیاد نیز باعث زرد شدن همزمان بسیاری از برگ‌ها می‌شود. بنابراین به نور دریافتی گیاه خود توجه داشته باشید.

فیلودندرون عاشق نور غیرمستقیم متوسط است اما می‌تواند در شرایط نور کم نیز رشد داشته باشد.

طریقه نگهداری از گیاه فیلودندرون: 1. نور مناسب

روش نگهداری از گیاه فیلودندرون: 2. خاک

فیلودندرون خاک سست گلدان که غنی از مواد آلی باشد را دوست دارد. خاک مناسب فیلودندرون باید دارای زهکشی خوبی باشد تا از غرقاب شدن ریشه‌ها جلوگیری شود. بهتر است هر چند سال یکبار خاک گلدان فیلودندرون تعویض شود زیرا این گیاهان به نمک‌هایی که از طریق آبیاری در خاک جمع می‌شود، حساس هستند و باعث زرد یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود. به طور دوره‌ای می‌توان با آبیاری کامل گلدان تا زمانی که آب از سوراخ‌های زهکشی خارج شود، مقداری از این نمک‌ها را دفع کنید اما در نهایت این تعویض خاک است که باعث طراوت بیشتر گیاه می‌شود.

اگرچه زهکشی خاک فیلودندرون مهم است اما اگر خاک خیلی سریع زهکشی می‌کند، توصیه می‌کنیم گلدان را با مخلوط خاک غنی از کمپوست با مواد زهکشی کمتر قرار دهید.

روش نگهداری از گیاه فیلودندرون: 2. خاک

طرز نگهداری گیاه فیلودندرون: 3. آبیاری گیاه فیلودندرون

فیلودندرون‌ها معمولا خاک نسبتا مرطوب را دوست دارند اما برای تعیین زمان آبیاری، بهتر است برنامه‌ی آبیاری مناسب را با بررسی خاک پیدا کنید. برای این کار سطح خاک را بررسی کنید و در صورت خشک بودن سطح بالایی خاک، گیاه را آبیاری کنید.

طرز نگهداری گیاه فیلودندرون: 3. آبیاری گیاه فیلودندرون

نقش آبیاری فیلودندرون در ریزش برگهای آن

نکته‌ای که در مورد آبیاری این گیاه باید در نظر داشته باشید این است که آبیاری زیاد و آبیاری کم هر دو می‌توانند باعث ریزش برگ‌های فیلودندرون شوند؛ بنابراین آبیاری را با بررسی خشکی خاک انجام دهید و نه با نگاه کردن به برگ‌ها. علاوه بر این فیلودندرون‌ها در خاک خیس به خوبی عمل نمی‌کنند و این می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها شود. ضمنا آبیاری گیاهان آپارتمانی را در طول زمستان کاهش دهید.

پیش از آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. با افزایش نور محیط، میزان آبیاری نیز بیشتر می‌شود.

نقش آبیاری فیلودندرون در ریزش برگهای آن

نگهداری فیلودندرون کنگره ای: 4. دما و رطوبت مورد نیاز فیلودندرون

تحمل دمای فیلودندرون‌ها بر اساس گونه‌ی آنها متفاوت است اما به طور کلی این گیاهان نباید در معرض دمای کمتر از 12 درجه‌ی سانتی‌گراد قرار گیرند. در داخل خانه آنها را از بادهای خنک کولر یا سیستم‌های سرمایشی و دریچه‌های تهویه مطبوع محافظت کنید.

بعلاوه فیلودندرون رطوبت را دوست دارد بنابراین اگر در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید، لازم است رطوبت محیط رشد گیاه خود را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید هر چند روز یکبار گیاه را با اسپری آب، مه‌پاشی کنید. همچنین می‌توانید گلدان را روی سینی سنگریزه قرار دهید اما مطمئن شوید کف ظرف با آب تماس نداشته باشد چرا که می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها شود.

افزایش رطوبت هوای محل نگهداری از فیلودندرون باعث رشد بیشتر برگ‌ها و گیاه می‌شود.

نگهداری فیلودندرون کنگره ای: 4. دما و رطوبت مورد نیاز فیلودندرون

نگهداری فیلودندرون شرابی: 5. کوددهی به فیلودندرون‌ها

در فصل بهار و تابستان هر ماه از کود مایع متعادل برای تعذیه‌ی فیلودندرون استفاده کنید. برای مقدار مصرف بهتر است دستورالعمل‌های روی برچسب محصول را دنبال کنید. برای نگهداری فیلودندرون پاییزی و زمستانی، تغذیه را به هر 6 تا 8 هفته کاهش دهید. اگر گیاه شما تغذیه‌ی کافی دریافت نکند رشد آن کندتر از حد معمول خواهد بود و ممکن است برگ‌های آن نیز کوچکتر از حد طبیعی شود.

رشد کم گیاه و کوچک بودن برگ‌ها نشانه‌ای است که به شما می‌گوید فیلودندرون تغدیه‌ی کافی دریافت نکرده است. برگ‌های جدید کم‌رنگ نیز نشان می‌دهند گیاه کلسیم و منیزیم کافی که مواد مغذی اساسی برای این گیاه است را دریافت نمی‌کند.

نگهداری فیلودندرون شرابی: 5. کوددهی به فیلودندرون‌ها

هرس کردن گیاه فیلودندرون

اگر فیلودندرونِ شما بیش از حد بلند و بدون برگ شده است، آنها را با استفاده از قیچی هرس استریل برش دهید. بهترین زمان برای انجام این کار بهار یا تابستان است. شما می‌توانید در هر زمان از سال با خیال راحت فیلودندرون خود را هرس کنید تا برگ‌های زرد آن را جدا کرده و رشد بلند و لاغر آن را اصلاح کنید. بهتر است درست بالای یک گره را برش دهید و از این قلمه‌های ساقه برای تکثیر فیلودندرون استفاده کنید.

هرس کردن گیاه فیلودندرون

تکثیر فیلودندرون

تکثیر فیلودندرون از طریق قلمه ساقه و تقسیم گیاه انجام می‌شود. با تکثیر این گیاه می‌توانید گلدان‌های خود را بیشتر کنید و آنها را به دوستان یا عزیزان خود هدیه دهید. بهترین زمان برای تکثیر فیلودندرون در اوایل بهار است زیرا روزها طولانی‌تر می‌شوند. در ادامه در خصوص روش‌های تکثیر این گیاه صحبت می‌کنیم.

تکثیر فیلودندرون

تکثیر فیلودندرون از قلمه‌ی ساقه

برای اینکار به یک قیچی هرس مناسب و استریل شده، گلدان و مخلوط خاک مناسب و در صورت تمایل، هورمون ریشه‌زایی نیاز دارید.یک بخش 15 سانتی‌متری از ساقه را ببرید و آن را در آب قرار دهید تا ریشه‌های آن رشد کند. علاوه بر نگهداری فیلودندرون در آب برای ریشه‌زایی، می‌توانید قلمه‌ها را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید تا شانس ریشه دادن آن بیشتر شود.

اگر آب ظرف تبخیر شد دوباره به آن آب اضافه کنید. هر از گاهی آب قلمه‌ها را عوض کنید تا از رشد جلبک یا باکتری در آن جلوگیری شود. هنگامی که ریشه‌ها را روی قلمه ها مشاهده کردید (معمولا 2 هفته زمان می‌برد)، قلمه فیلودندرون را در خاک مرطوب بکارید.

تکثیر فیلودندرون از قلمه‌ی ساقه

تکثیر فیلودندرون از طریق تقسیم گیاه

فیلودندرون اغلب پاجوش‌هایی می‌زند که می‌توان آنها را با ریشه‌های دست نخورده از گیاه اصلی جدا کرده و پس از رشد چند سانتی‌متری در گلدانی جدید کاشت. یک روز پیش از جدا کردن پاجوش‌ها، گیاه را به خوبی آبیاری کنید. جدا کردن این گیاهچه‌ها برای گیاه می‌تواند آسیب‌زا باشد بنابراین این کار را باید در بهترین شرایط انجام دهید.

شما به یک چاقوی تیز، گلدان و مخلوط خاک مناسب نیاز دارید. گیاه را از ظرف فعلی خود جدا کرده و آن را روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید. توپ ریشه را شل کنید و گیاهچه‌ها را با ریشه‌های آن به آرامی جدا کنید. در صورت لزوم از یک چاقو برای بریدن ریشه‌های متراکم استفاده کنید. گیاهچه‌ها را بلافاصله در یک مخلوط گلدان تازه و مرطوب بکارید و از این فرصت نیز برای تعویض خاک گلدان قبلی و یا تعویض گلدان آن استفاده کنید.

تکثیر فیلودندرون از طریق تقسیم گیاه

تعویض گلدان فیلودندرون

گلدان فیلودندرون باید از توپ ریشه‌های آن بزرگ‌تر و دارای سوراخ‌های زهکشی مناسب باشد. هنگامی که ریشه‌ها از سطح خاک یا سوراخ‌های زهکشی خارج می‌شوند، زمان آن رسیده که گلدان فیلودندرونِ خود را تعویض کنید. زمان ایده‌آل برای این کار اواخر بهار یا اوایل تابستان است. یک گلدان بزرگ‌تر انتخاب کنید و با خارج کردن گیاه از گلدان فعلی، ان را به گلدان جدیدی که با خاک تازه پر شده است، منتقل کنید. پس از تعویض گلدان گیاه را کاملا آبیاری کنید.

تعویض گلدان فیلودندرون

نگهداری فیلودندرون سبز در طول زمستان

اگر در مناطق گرمسیری زندگی نمی‌کنید در طول زمستان باید مراقب فیلودندرونِ خود باشید. گیاهان گرمسیری در طول زمستان می‌توانند در داخل خانه به خوبی دوام بیاورند. با کوتاه شدن روزها و سرد شما دما، فیلودندرون‌ها به آب کمتری نسبت به فصل رشد و هوای گرم نیاز دارند. همچنین آبیاری را تنها زمانی انجام دهید که سطح بالایی خاک خشک شده باشد.

پیش از انتقال فیلودندرون به داخل خانه برگ‌های زرد آن را هرس کنید و آنها را از نظر کپک، علائم پوسیدگی و آفات بررسی کنید.

نگهداری فیلودندرون سبز در طول زمستان

مشکلات رایج گیاه فیلودندرونِ آپارتمانی

فیلودندرون‌ها گیاهانی هستند که به راحتی به محیط داخلی خانه‌ها عادت می‌کنند و بعلاوه رشد و تکثیر اسانی دارند. هنگامی که شرایط آبیاری، نور و خاک این گیاه مناسب نباشد، فیلودندرون مستعد ابتلا به برخی مشکلات سلامتی قرار می‌گیرد. در ادامه به چند مشکل رایج این گیاه و روش حل آنها اشاره می‌کنیم.

مشکلات رایج گیاه فیلودندرونِ آپارتمانی

زرد شدن برگ‌های گیاه

مشکلات متعددی می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌های فیلودندرون شود که از جمله‌ی آنها می‌توان آبیاری با آب بسیار سرد، عدم دریافت نور کافی خورشید و یا قرار گرفتن گیاه در معرض نور مستقیم فراوان اشاره کرد. اگر برگ‌های قدیمی‌تر گیاه زرد می‌شوند، احتمالا به گیاه خود کم آب می‌دهید. اگر برگ‌های جوان و پایین گیاه زرد شده‌اند، مشکل احتمالا از آبیاری زیاد است. در اکثر موارد با تنظیم کردن این فاکتورها می‌توانید گیاه خود را به حالت اولیه بازگردانید.

اگر به فیلودندرون خود غذای گیاهی می‌دهید مراقب باشید ابتدا خاک را آبیاری کنید. از محلول کود رقیق شده در آب استفاده کنید و دوباره گیاه را آبیاری کنید. این کار مانع از سوختن ریشه‌ها توسط مواد شیمیایی موجود در کودها و زرد شدن برگ‌ها می‌شود.

زرد شدن برگ‌های گیاه

زرد شدن گیاه و بوی پوسیدگی

اگر برگ‌های فیلودندرون سریعا زرد می‌شود این می‌تواند نشانه‌ی پوسیدگی ریشه‌ی گیاه شما باشد. اگر سریع متوجه این مسالع شوید احتمالا قادر خواهید بود گیاه خود را نجات دهید. خاک را از نظر بوی پوسیدگی استشمام کنید و یا ریشه را برای بررسی سلامتی آن بیرون بیاورید. در اکثر موارد، جدا کردن تکه‌های سیاه و پوسیده‌ی ریشه‌ها و کاشتن گیاه در یک گلدان جدید، کمک کننده است.

زرد شدن گیاه و بوی پوسیدگی

علت ایجاد لکه‌های زرد روی برگ‌ها

اگر متوجه ضایعات یا طرح‌های زرد کوچک روی برگ‌های گیاه خود شدید، احتمالا مشکل از ویروس موزائیک است. با کمک کردن به گیاه خود می‌توانید این مشکل را رفع کنید. اگر دما هنوز گرم است، گیاه را برای دریافت نور مستقیم و طبیعی خورشید به فضای باز منتقل کنید. گیاه آلوده را حداقل نیم متر دورتر از گیاهان سالم خود قرار دهید.

برگ‌هایی که به شدت آسیب دیده‌اند را جدا کنید و باقی برگ‌ها را با آب روان بشویید تا گرد و غبار سطح آنها پاک شود. برای کمک به رشد مجدد گیاه به آن کود غنی از نیتروژن رقیق شده در آب بدهید.

علت ایجاد لکه‌های زرد روی برگ‌ها

قهوه‌ای شدن برگ‌ها

اگر لبه‌ی برگ‌های فیلودندرون شما قهوه‌ای شده است به احتمال زیاد گیاه شما در معرض شوک آب سرد قرار گرفته است. بعلاوه قهوه‌ای و نرم شدن برگ‌های گیاه می‌تواند به خاطر آبیاری بیش از حد باشد. لبه‌های قهوه‌ای برگ که همراه با پیچ خوردن آنهاست نشان می‌دهد گیاه شما نیاز به آبیاری بیشتر و نور کمتر دارد. به این ترتیب با تنظیم شرایط می‌توانید باعث بهبود گیاه شوید.

قهوه‌ای شدن نوک برگ های فیلودندرون با هاله‌های زرد نشان می‌دهد که گیاه شما نیاز به رطوبت بیشتری دارد. می‌توانید گیاه خود را مه‌پاشی کنید و یا آن را روی سینی سنگریزه قرار دهید تا رطوبت آن افزایش یابد.

قهوه‌ای شدن برگ‌ها

علت باز نشدن برگ فیلودندرون

اگر فکر می‌کنید برگ‌های گیاه شما باز نمی‌شود پیشنهاد می‌کنیم رطوبت محل نگهداری فیلودندرون را افزایش دهید. برای اینکار می‌توانید گلدان فیلودندرون را به نزدیکی حمام یا سینک آشپزخانه منتقل کنید و یا از اسپری آب برای مه‌پاشی استفاده کنید. بعلاوه دریافت نور کافی می‌تواند به باز شدن برگ‌های گیاه شما کمک کند. استفاده از کود مناسب و تامین مواد آلی مورد نیاز گیاه نیز به باز شدن برگ‌های آن کمک می‌کند.

علت باز نشدن برگ فیلودندرون

خرید گیاه فیلودندرون

فیلودندرون گیاهی زیبا با نیازهای مراقبتی کم است که آن را به یک گیاه آپارتمانی محبوب تبدیل کرده است. با نگاه کردن به این گیاه می‌توانید نیازهای آن را تشخیص دهید و حتی افراد بی‌تجربه نیز می‌توانند یک فیلودندرونِ زیبا و سالم داشته باشند چرا که این گیاه به راحتی با شرایط آپارتمان سازگار می‌شود. با نکاتی که در خصوص نگهداری از این گیاه بیان کردیم می‌توانید شاهد رشد خوب و سالم گیاه خود باشید.

خرید گیاه فیلودندرون

ثبت سفارش تلفنی