مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

کروتون croton

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
کورتون طلایی گلدان سرامیک
کورتون طلایی گلدان سرامیک
600,000 تومان
کروتون
کروتون
360,000 تومان
کروتون ابلق
کروتون ابلق
300,000 تومان
کروتون بلوطی
کروتون بلوطی
تماس بگیرید
09120284787
گل باما

قیمت گل کروتون 

اگر گیاهی با برگ‌هایی رنگارنگ و براق دیدید، قطعا یکی از گیاهان خانواده کروتون (Croton) است. رنگ‌های درخشان برگ‌های این گیاه شبیه به بال‌های پروانه‌‌ها است که در کنار شعله‌های شمع به پرواز درآمده باشند. گل کروتون که یکی از انواع گل آپارتمانی است، مجموعه‌ی متنوعی دارد و همه‌ی آن‌ها از زیبایی بی‌نظیری برخوردار هستند. گل کروتون برای آن دسته از افرادی که به دنبال یک گیاه متفاوت با رنگ‌های گرم و آتشین هستند، یک انتخاب ایده‌آل است. برای استعلام قیمت گیاه کروتون و خرید گل کروتون به گل فروشی آنلاین گل باما مراجعه کنید.

قیمت گل کروتون

معرفی گل کروتون 

گل کروتون (Croton Plant) یا درختچه Codiaeum Variegatum یک گیاه همیشه سبز و بومی هند و مالزی است. این گیاه گرمسیری، دارای برگ‌های ضخیم، براق و رنگارنگ است و بخاطر همین ظاهر شگفت‌انگیز، طرفداران زیادی دارد. گل کروتون به صورت درختچه‌ای یا بصورت بوته‌ای رشد می‌کند. این گیاه با پاگذاشتن به سن، رنگ برگ‌هایش کم کم به سیاهی می‌گراید.

نگهداری از گیاه کروتون در خانه

ویژگی منحصربفرد کروتون که آن را از سایر گیاهان آپارتمانی متمایز می‌کند، برگ‌های رنگارنگ و زیبای آن است. این گیاه آپارتمانی گیاهی گرمسیری و عاشق نور و گرما است و با رنگ‌های زیبای پاییزی، جلوه‌ی خاصی به خانه‌ی شما می‌دهد. اگر در خانه‌ای نورگیر و روشن دارید، قرار دادن گلدان کروتون در نزدیکی یک پنجره‌ی آفتاب‌گیر می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد. 

نگهداری از گیاه کروتون در منزل با شرایط نور کافی و کمی نکات ریز دیگر، بسیار آسان و لذت‌بخش است. بعلاوه اینکه طیف رنگی گسترده‌ی این گیاه باعث می‌شود بتوانید گزینه‌های رنگارنگ خاصی داشته باشید و حتی آن را با دکوراسیون خود هماهنگ کنید. 

(از مطلب نگهداری از گیاه یوکا نیز بازدید کنید.)

گل کروتون چیست

انواع گل کروتون

گل کروتون مجموعه‌ی گسترده‌ای دارد. این گیاه در اشکال و رنگ‌های مختلف مثل قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی، زرد، سبز و سفید رشد می‌کند. اسامی انواع گل کروتون را اگر بخواهیم به شما معرفی کنیم لیستی بلند بالایی می‌شود. این گیاه، معمولا به خاطر رنگ غالب و شکل و شمایل برگ، نام‌های مختلفی به خود می‌گیرد: مثل Banana Corton ،‌Bush on Fire Corton و یا Sunny Star Corton و خیلی از موارد دیگر، برخی از معروف‌ترین‌های Croton را در این بخش خدمتتان معرفی می‌کنیم:

انواع گیاه کروتون

گل کروتون قرمز (Red iceton)

یکی از معروف‌ترین نوع کروتون‌ها گل کروتون قرمز (Red iceton) است. گیاه کروتون قرمز، دارای برگ‌های بیضی شکلِ نوک تیز است. یکی از موارد جالب در مورد گیاه کروتون قرمز، تغییر رنگ برگ‌ها است. وقتی تازه جوانه می‌زنند‌، زرد رنگ هستند. ولی وقتی بالغ می شوند، به رنگ صورتی و قرمز در می‌آیند. البته رنگ برگ‌های گل کروتون مخلوطی از: سبز، سفید، بنفش، صورتی، زرشکی، قرمز روشن، نارنجی و زرد است، که غالب شدن برخی از رنگ‌ها، گیاه را از سایر اعضاء متمایز می‌کند.

(از مطلب نگهداری از گیاه سانسوریا نیز بازدید کنید.)

گل کروتون قرمز

گل کروتون (Mother & Daughter Plant)

کروتون Mother & Daughter گیاهی فوق العاده جذاب و شگفت انگیز است. گل کروتون مادر و دختر برگ‌های باریک دوتایی دنبال هم دارد. برگ‌های کشیده‌ای که توسط یک رشته‌ی باریک به قسمت دوم وصل است. این گیاه یکی دیگر از اعضای شگفت انگیز خانواده کروتون‌ها است. برگ‌های کروتون Mother & Daughter به رنگ سبز تا بنفش تیره است.

(مطلب نگهداری از گیاه شفلرا نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

قیمت گل کروتون

گل کروتون (Eleanor Roosevelt Croton)

گیاه کروتون النور روزولت شبیه به کروتون قطره طلا است و نام بانوی اول ایالات متحده آمریکا را یدک می‌کشد. این گیاه با برگ‌های باریک و بلند به رنگ سبز با سایه‌هایی از رنگ بنفش است که لکه‌های زرد روی آن حسابی خودنمایی می‌کنند.

(به مطلب نگهداری از گیاه زاموفیلیا نیز رجوع کنید.)

گل کروتون eleanor roosevelt

گیاه کروتون گورخری

گیاه کروتون گورخری که گاها با نام کروتون طلایی هم خوانده می‌شود، برگ‌ها براق و کشیده است که بخاطر رگه‌هایی از رنگ زرد، ظاهری زیبا و منحصر به فرد به خودش گرفته است.

(از مطلب نگهداری از گیاه پتوس نیز بازدید کنید.)

گل کروتون گورخری

گیاه کروتون رشته‌ای

گیاه کروتون رشته‌ای همانطور که از نامش مشخص است، به خاطر برگ‌های سوزنی شکل و رنگارنگ، یکی از پرطرفدارترین نوع کروتون‌ها است. طول برگ‌های رشته رشته‌ی این مدل از کروتون‌ها، به 30 سانتی‌متر می‌رسد، بنابراین می‌تواند یک آبشار رنگارنگ برایتان بسازد. از لحاظ نگهداری، دستورالعملی مشابه سایر کروتون‌ها دارد. فقط فراموش نکنید که عاشق رطوبت است و وجود یک زیرگلدانی پر آب و پر از سنگریزه می‌تواند در فصل رشد خیلی برای گیاه مطلوب باشد.

(مطلب نگهداری از گیاه فیکوس الاستیکا نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

گل کروتون رشته ای

گیاه کروتون پرتقالی 

گیاه کروتون پرتقالی از لحاظ ظاهری شبیه سایر کروتون‌ها است. این مدل فقط به خاطر رنگ‌های پاییزی غالب، بنام گیاه کروتون پرتقالی معروف است. این گیاه طراوت و زیبایی کم نظیری دارد.

(به مطلب نگهداری از گیاه حسن یوسف نیز رجوع کنید.)

گل کروتون پرتقالی

گیاه کروتون پترا

گیاه کروتون پترا، بخاطر فرم و رنگ برگ، یکی دیگر از انواع پرطرفدار مجموعه‌ی گیاهان کروتون است. برگ‌های خوش‌فرم رو به بالا، با مخلوطی از رنگ‌های آتشین و گرم این گیاه را به درختچه‌ای رؤیایی تبدیل کرده است. شرایط نگهداری این گیاه با سایر مجموعه کروتون‌ها تفاوتی ندارد.

(در وبسایت گل باما مدل های مختلفی از شاخه گل، سبد گل، باکس گل، دسته گل، جام گل و تاج گل را مشاهده خواهید کرد.)

گل کروتون پترا

گیاه کروتون لکه طلا 

گیاه کروتون لکه طلا یا گیاه کروتون قطره طلا، از نظر شکل و شمایل برگ، دقیقا مشابه سایر کروتون‌ها است، اما از نظر رنگ بسیار متفاوت است. برگ‌های یک دست سبز با لکه‌های طلایی. این گیاه، گویا از سرزمینی دیگر آمده است. زیبا و دل‌فریب!

گل کروتون لکه طلا

گیاه کروتون پنجه کلاغی

گیاه کروتون پنجه کلاغی درست برعکس گیاه کروتون قطره طلا،از چند فرسخی فریاد می‌زند که من یک کروتون هستم، اما از لحاظ شکل و شمایل برگ، متفاوت است. شکل برگ آن، مشابه پنجه کلاغ است. از نظر شرایط نگهداری، تفاوتی با سایر کروتون‌ها ندارد.

(از مطلب نگهداری از گل گندمی نیز بازدید کنید.)

گل کروتون پنجه کلاغی

شرایط نگهداری گل کروتون در خانه

ظاهر رنگارنگ و خاص کروتون باعث می‌شود خیلی از افراد فکر کنند نگهداری از این گیاه باید سخت باشد! اما بر خلاف تصور، نگهداری از گیاه کروتون با رعایت چند نکته‌ی ساده و کلیدی می‌تواند بسیار ساده باشد. برای مثال کروتون از آن دسته گیاهانی است که جابجایی را نمی‌پسندد و با جابجا شدن زیاد دچار شوک می‌شود. بنابراین بهتر است یک جای ثابت برای گیاه کروتون خود در نظر بگیرید. 

بعلاوه اینکه گل کروتون باید در معرض نور خورشید قرار بگیرد چون اگر دور از نور خورشید باشد، رنگ‌های خود را از دست می‌دهد و البته توجه داشته باشید که نور خورشید باید غیرمستقیم و زیاد باشد. از آنجایی که بومی مناطق گرمسیری است، در آب و هوای خشک چندان راحت نیست، بنابراین هر از گاهی وجود یک دستگاه رطوبت‌ساز می‌تواند حال این گیاه را جا بیاورد. غبارپاشی گل کروتون یکی از کارهای مهم برای طراوت بخشی به آن است که آفات را دور ساخته و رطوبت دلخواه آن را به ارمغان می‌آورد. در ادامه بیشتر در خصوص نکات نگهداری از گیاه کروتون صحبت می‌کنیم.

(به مطلب نگهداری از گیاه برگ انجیری نیز مراجعه کنید.)

سمی بودن گل کروتون

نکات نگهداری از گیاه کروتون: نور مناسب برای گل کروتون

اگرچه گل کروتون نور کامل و بی واسطه را دوست دارد، اما اگر مدت زمان طولانی بخواهد زیر آفتاب مستقیم بماند، آسیب می‌بیند. بنابراین سعی شود یک محیطی شبیه به محیط جنگل برایش بسازید، تابش آفتاب از لابه‌لای توری پنجره‌ها به جای شاخ و برگ‌های درختان بلند قامت در جنگل، می‌تواند برای آن خوشایندترین وضعیت باشد. فراموش نکنید که نور خورشید غیر مستقیم مهم‌ترین دلیل برای رنگ بخشی به برگ‌های گل کروتون است.

نور برای جلوه‌ی بیشتر رنگ‌ها و زیبایی برگ‌های گیاه کروتون بسیار مهم است و لازم است گیاه شما حدود شش تا هفت ساعت در روز در معرض نور خورشید قرار داده شود. یک پنجره‌ی رو به شرق یا غرب برای نگهداری از کروتون مناسب است. در صورتی که گیاه شما نور کافی دریافت نکند، رنگ برگ‌های آن به سبز تغییر خواهد کرد و البته در مقابل نور شدید نیز باعث سوختن برگ‌های این گیاه زیبا می‌شود. 

(از مطلب نگهداری از گیاه دراسنا نیز بازدید کنید.)

شرایط نگهداری گل کروتون

نکات نگهداری از گیاه کروتون: خاک مناسب برای گلدان گل کروتون

گل کروتون در خاکی بهترین رشد را دارد که خوب زهکشی می‌شود و قابلیت حفظ رطوبت گیاه را نیز داشته باشد. برای رشد گیاه نگرانی در مورد ریشه‌ها، کار درستی است، بنابراین خاک غنی که خوب زهکشی شود، برای طول عمر بیشتر گیاه بسیار تأثیر گذار است.

خاک استاندارد گلدان با کمی کمپوست که سبک و غنی باشد برای کروتون خاک خوبی است. بعلاوه می‌توانید از ترکیب پیت ماس و کمپوست ارگانیک نیز برای این دسته از گیاهان استفاده کنید. به یاد داشته باشید خاک سنگی با سطح اسیدیته‌ی بالا یا کلسیم زیاد برای کروتون مناسب نیست و البته دقت کنید که گلدان مورد نظرتان نیز سوراخ‌های زهکشی کافی داشته باشد تا آب اضافی از آن خارج شده و مانع از غرقاب شدن خاک و ریشه‌های کروتون شود. 

(در گلفروشی گل باما انواع متنوعی از بنجامین موجود است.)

کوددهی به کروتون

کروتون خاک غنی را دوست دارد و بنابراین بهتر است در فصل بهار و تابستان که فصل رشد است، از کود مایع رقیق برای غنی ساختن خاک ان استفاده کنید. کوددهی کروتون را می‌توانید تا یک ماه پس از شروع فصل سرما نیز ادامه بدهید ولی پس از آن کوددهی کروتون را قطع کنید چرا که باعث خلل در رشد آن می‌شود. خاک غنی با زهکشی عالی و کوددهی در فصل رشد برای طراوت و رشد بهتر کروتون ضروری است. 

خواص گل کروتون

نکات نگهداری از گیاه کروتون: آبیاری گل کروتون 

گل کروتون عاشق رطوبت و گرما است، دقیقا چیزی که آن را به یاد زادگاه‌اش می‌اندازد. بنابراین خاک گلدان گل کروتون بهتر است در فصول رشد، یعنی فصل بهار و تابستان به طور مدام مرطوب بماند. فقط منظور از مرطوب ماندن این نیست که هر روز صبح به آن دهید، با این روش تمامی ریشه‌هایش غرقآب می‌شوند. منظور این است که خاک را لمس کنید، اگر تا عمق دو سانتی، خاک خشک شده بود زمان آبدهی به گیاه است. اگر می‌خواهید یک باغبان درجه یک باشید، وجود یک مه پاش در گلخانه یا تراس خانه می‌تواند این گیاه را در رشدش حسابی حمایت کند.

گیاه کروتون در فصل زمستان به آبیاری زیادی نیاز ندارد ولی به طور منظم خاک گیاه را کنترل کنید. برای تامین رطوبت این گیاه نیز می‌توانید از یک سینی پر از سنگریزه و آب استفاده کنید و گلدان را روی آن قرار دهید. به یاد داشته باشید که آبیاری بیش از حد کروتون می‌تواند باعث پژمرده شدن گیاه شود و در مقابل خشک شدن و ریختن برگ‌های پایینی، نشان‌دهنده‌ی آبیاری پایین و تشنه بودن کروتون است. 

با آبدهی به موقع، گل کروتون با طراواتی پرورش دهید

از جانب باغبانان حرفه‌ای این نکته را در ذهن داشته باشید که آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه‌ی گیاه می‌شود، اما کم آبی (نه دیگر در حد پژمرده شدن گیاه) موجب افتادگی برگ‌ها یا بی‌حالی گیاه می‌شود و شما را متوجه می‌سازد که این گیاه تشنه است. بنابراین اگر تشنه بماند و شما را با حالت برگ‌هایش صدا زند، خیلی بهتر است که ریشه‌هایش در آب غرق شوند و گیاه در کمال طراوت زندگی را بدرود گوید!

(به مطلب نگهداری از گیاه لیندا نیز رجوع کنید.)

رشد گل کروتون

نکات نگهداری از گیاه کروتون: دمای مناسب نگهداری از کروتون

همانطور که پیش از این هم گفته شد گیاهان کروتون گیاهان گرمسیری هستند، و به طور طبیعی آب و هوای گرم باب طبعشان است. بنابراین اگر دمای هوا پایین‌تر از 40 درجه باشد (که برای دمای خانه زیادی بالا است) گیاه کمی رنگ پریده می‌شود. بنابراین قرار دادن آن در مقابل آفتاب و حرارت خورشید بسیار کار خوبی است و به رشد و همینطور به طراوتش کمک می‌کند.

قرار دادن گیاه کروتون در هوای سرد می‌تواند برای آن آزاردهنده باشد و بادهای سرد به گیاه شما استرس وارد کرده و در رشد آن ایجاد اختلال می‌کند. بنابراین گلدان کروتون را دور از هوای سرد کولر و سیستم‌های تهویه قرار  دهید و دقت کنید که در فصل سرد، با باز شدن درها و پنجره‌ها، گیاه شما در معرض بادهای سرد قرار نگیرد. 

(محصولات صفحه سرخس را از دست ندهید.)

گلدهی گل کروتون

نکات نگهداری از گیاه کروتون: تکثیر گل کروتون

تکثیر گیاه کروتون به روش قلمه زدن رایج است. معمولا با قطع 8 تا 10 سانتی‌متر از ساقه انجام می‌شود. بهتر است ساقه‌ای را انتخاب کنید که حداقل 3 الی 5 برگ با طروات داشته باشد. قلمه را در یک محیط گرم حدود 70 تا 80 درجه فارنهایت (حدودا 20 تا 26 درجه‌ی سانتی‌گراد)، و خاکی با رطوبت کنترل شده، قرار دهید. با حفظ این شرایط، گیاه ظرف مدت یک ماه ریشه می‌زند. 

شیره‌ی گیاه کروتون سمی است و بنابراین هنگام تکثیر آن باید حتما دستکش داشته باشید. در ادامه در مورد روش‌های تکثیر کروتون بیشتر صحبت می‌کنیم.

تکثیر کروتون از طریق قلمه

همانطور که گفتیم، تکثیر کروتون از طریق قلمه زدن رایج‌ترین راه است. 

بخش سالمی از گیاه را که حداقل سه برگ داشته باشد را به اندازه‌ی 8 تا 10 سانتی‌متر جدا کنید. 

قلمه را در یک ظرف آب گذاشته و آن در نقطه‌ای گرم و روشن قرار دهید. 

آب ظرف را روزی یکبار عوض کنید. 

پس از چند هفته می‌توانید ریشه‌ها را روی قلمه مشاهده کنید و سپس آن را در داخل گلدانی با خاک سبک بکارید. البته شما می‌توانید قلمه را بدون قرار دادن آن در ظرف آب برای ریشه‌زایی، مستقیما در خاک بکارید. در این صورت بهتر است حتما انتهای ساقه را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید و آن را در خاک پیت ماس، ماسه و ورمیکولیت بکارید. روی گلدان را نیز با کیسه‌ی پلاستیکی بپوشانید. 

(از مطلب نگهداری از گیاه سرخس نیز بازدید کنید.)

دمای مناسب گیاه کروتون

تکثیر گیاه کروتون از طریق جدا کردن ریشه‌ها

یکی دیگر از روش‌های تکثیر گیاه کروتون، تکثیر از طریق تقسیم ریشه‌ها است که این کار را می‌توانید در زمان تعویض گلدان انجام دهید. البته این نکته را به یاد داشته باشید که کروتون خیلی به تعویض گلدان علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و احتمالا پس از این کار، با ریزش برگ‌های کروتون خود روبرو خواهید شد. با این حال به مراقبت‌ها از گیاه ادامه بدهید تا پس از مدتی گیاه به شرایط طبیعی خود برگردد. 

تکثیر گیاه کروتون از تکنیک لایه بندی

یک روش کمی سخت و در عین حال کاربردی تکثیر کروتون، روش لایه‌بندی است. برای انجام این کار لازم است یک ساقه‌ی محکم را انتخاب کرده و یک شکاف کوچک و مورب روی آن ایجاد کنید. این شکاف باید تا نیمی از ساقه باشد. سپس آن را با هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید و با خلال دندان یا چوب کبریت لای آن را باز نگه دارید. 

پس از انجام این کار مقداری خزه‌ی اسفاگنوم مرطوب در اطراف شکاف قرار دهید و با یک پوشش پلاستیکی روی شکاف را ببندید. خزه باید هر از گاهی مرطوب شود. پس از گذشت چند هفته می‌توانید شاهد رشد ریشه‌ها در زیر پوشش پلاستیکی خواهید بود. پس از مشاهده‌ی ریشه‌ها، باند پلاستیکی را باز کنید و با استفاده از یک چاقوی استریل شده، گیاه جدید را جدا کنید و آن را در گلدانی با خاک سبک بکارید. 

(به مطلب نگهداری از گیاه دیفن باخیا نیز رجوع کنید.)

آبیاری گل کروتون

نکات نگهداری از گیاه کروتون: تعویض گلدان کروتون

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، کروتون چندان رابطه‌ی خوبی با تعویض گلدان ندارد بنابراین تعویض گلدان کروتون زمانی واجب است که دیگر گلدان فعلی جای کافی برای رشد آن نداشته باشد و  گیاه نتواند در آن به خوبی رشد کند. در این صورت می‌توانید گلدانی به یک سایز بزرگ‌تر تهیه کرده و از مخلوط خاک جدید برای آن استفاده کنید. 

ریشه‌های کروتون را به آرامی تکان دهید و به صبر گیاه را از گلدان فعلی آن خارج کنید. کگیاه را روی لایه‌ی خاکی که در کف گلدان جدید ریخته‌اید، قرار داده و دور آن را خاک بریزید. در نهایت به طور کامل به آن آب بدهید تا از سوراخ‌های زهکشی خارج شود و اگر گلدان به خاک بیشتری نیاز دارد، به آن اضافه کنید. 

(برای مشاهده انواع متنوعی از گل‌های آپارتمانی زیبا از قبیل گیاه شفلرا، گیاه فیکوس، گیاه دیفن باخیا و گیاه پدیلانتوس به سایت گل باما مراجعه کنید.)

زمان مناسب آبیاری گل کروتون

نکات نگهداری از گیاه کروتون: چگونه گل کروتون را هرس کنیم؟

به طور کلی کروتون چندان به هرس نیاز ندارد و دقت داشته باشید که هرس کردن گیاه، فقط به منظور از بین بردن قسمت‌های ناسالم گیاه یا حفظ ظاهر خاصی از گیاه انجام می‌شود. برگ‌ها و شاخه‌های مرده که تکلیفشان مشخص است و باید با احتیاط از گیاه جدا شده و به منشأ اصلی خود برگردند. اما قطع برگ‌ها و یا شاخه‌های روییده شده و جوانی که دارند ظاهر گیاه را برهم می‌زنند، کمی ترس و لرز دارد، بهتر است خیلی آرام و آهسته با کمک قیچی مخصوص هرس، از بالای گیاه کوتاه شوند. 

حواستان باشد که بیش از یک سوم از ارتفاع ساقه گیاه را در یک حرکت قطع نکنید. برای هرس کردن دوباره، به گیاه اجازه دهید که به خوبی رشد کند بعد دست بکار شوید، راستی فراموش نکنید که هرس کردن کروتون را در فصلی انجام دهید که گیاه خواب است.

(مطلب آشنایی با آفت گیاهان آپارتمانی نیز می‌تواند برای شما مفید واقع شود.)

نور مناسب گل کروتون

آیا کروتون گیاهی چند ساله است؟

بله گل کروتون، یک گیاه چند ساله است. گل کروتون یک گیاه همیشه سبز چند ساله است، اما امکان اینکه بخشی از گیاه در فصل سرما، معمولا در فصل زمستان، از بین برود بسیار زیاد است، اما جای نگرانی نیست که با سیستم ریشه‌دهی در فصل رشد، دوباره زندگی را از سر می‌‌گیرد.

رشد گل کروتون

به طور معمول اکثر کروتون‌ها بیش از سه متر رشد نمی‌کنند. گل کروتون بیشتر بجای اینکه رشد طولی داشته باشند به صورت عرضی رشد می‌کند و به گیاه بوته‌ای پرپشت و زیبایی تبدیل می‌شوند.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی سایه دوست غافل نشوید.)

عمر گل کروتون

گل‌دهی گل کروتون

گیاه بالغ کروتون، اگر شرایطش جور باشد، گل‌های کوچک و ریز می‌دهد. گل‌های کروتون شبیه به توت‌های کوچک هستند که در دنیای رنگی رنگی برگ‌ها جا باز می‌کنند.

خواص گل کروتون

از یک گونه گل کروتون به نام Croton tiglium، یک روغن دارویی برای بهبود دستگاه گوارش گرفته می‌شود. اما از فواید گل کروتون، در درجه‌ی اول زیبایی منحصر به فردش است. زیبایی این گیاه شور و نشاط خاصی به خانه می‌آورد.

(از محصولات صفحه بونسای نیز دیدن کنید.)

خاک مناسب گیاه گروتون

مشکلات احتمالی گل کروتون: از دست رفتن طراوت گیاه

بسته به اینکه چه عاملی باعث پژمردگی گیاه شده است، کارهای مختلفی می‌توان برای احیای گل کروتون انجام داد:
ابتدا به وضعیت جایگاه آن دقت کنید، شاید گیاه نور کافی دریافت نمی‌کند، آن را به فضایی که حدودا 4 تا 5 ساعت آفتاب مستقیم دارد، جابه‌جا کنید.
قرار گرفتن گیاه در معرض هوای سرد یا هوای گرم (در کنار کولر یا هیتر) می‌تواند دلیلی برای پژمردگی گیاه باشد. اگر اینگونه است جای آن را به سرعت عوض کنید، و مکانی را انتخاب کنید که دمایی ثابت داشته باشد.

دلیل دیگری که برای مرگ Croton می‌توان حدس زد، قاتل همیشگی، یعنی آبیاری بیش از حد است. باید مطمئن شوید که حال ریشه‌ها خوب است و زهکشی خاک به خوبی انجام شده است. برای اینکار مجبور هستید که یک تعویض گلدان یا تعویض خاک انجام دهید.
و اما دلیل آخر، وجود آفت‌ها است. بهتر است برای پاکسازی برگ‌ها از آفت‌های احتمالی، از اسپری آفت‌کش برای مراقبت ویژه از گیاه باشید. به این ترتیب از شر آفت‌ها از اطراف گیاه نیز راحت می‌شوید.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی مقاوم نیز بازدید کنید.)

نحوه هرس کردن گل کروتون

مشکلات احتمالی گل کروتون: ریزش برگ گیاه 

کروتون‌ها به چند دلیل برگ‌های خود را از دست می‌دهد. مثلا فقط کافی است که تنشی به گل کروتون وارد شود، آنگاه با ریزش برگ اعتراض خود را اعلام می‌کند. این تنش می‌تواند جابه‌جایی گیاه از بیرون به داخل خانه یا از درون خانه به خارج باشد. البته این مشکل حادی نیست، به گیاه فرصت دهید، به محض سازگاری با محیط، حالش خوب می‌شود.
اما اگر گیاه همه جوره شرایط دلخواه‌اش فراهم است، دلیل ریزش برگ‌های شاید عدم تعادل مواد مغذی ضروری برای گیاه است، خاکش را عوض کنید.

(مطالعه مطلب گیاهان آپارتمانی کم نور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

تکثیر گل کروتون

بی رنگ و رو شدن گیاه کروتون

اگر ظاهر گیاه کاملا سالم است اما طراوت همیشگی را ندارد و رنگ‌های زیبای همیشگی را نمی‌بینید، یک دلیل برای آن می‌تواند کمبود نور باشد. کمبود نور برای گیاه کروتون باعث بی‌رمق شدن برگ‌ها و سبز شدن آنها می‌شود. خیلی از گونه‌های این گیاه در سایه یا نور جزئی هم می‌توانند رشد کنند اما برای رشد بهتر و طراوت و شادابی رنگ‌ها، کروتون باید در معرض نور زیاد باشد. 

البته دلیل دیگر ایجاد این مشکل نیز می‌تواند دما باشد. دمای ایده‌آل در محیط آپارتمانی، دمای بین 15 تا 21 درجه‌ی سانتی‌گراد است و دمایی بسیار پایین‌تر یا بالاتر می‌تواند بر طراوت گیاه کروتون تاثیر بگذارد. 

(از مطلب گیاهان آپارتمانی معطر نیز بازدید کنید.)

عبت از دست رفتن طراوت گل کروتون

وجود لکه‌های خاکستری روی برگ‌های کروتون

اگر گلدان کروتون خود را در جایی قرار دهید که گیاه نور شدید خورشید دریافت کند، احتمالا با لکه‌های خاکستری روی برگ‌های آن مواجه خواهید شد. اگر این مشکل برای گیاه آپارتمانی شما پیش آمده، بهتر است آن را جابجا کنید و اگر گیاهی در فضای باز است، از یک سایه‌بان برای آن استفاده کنید تا از نور شدید در امان باشد. 

تغییر شکل برگ‌های کروتون

اگر احساس می‌کنید برگ‌های کروتون شما تغییر کرده و حالت تاب خوردگی دارد، احتمالا به آن بیش از حد کود می‌دهید. در صورت مشاهده‌ی این مشکل، کوددهی به کروتون را کم کنید. 

ریزش برگ گل کروتون

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، برای کروتون باید جای ثابتی انتخاب کنید تا نیاز نباشد آن را جابجا کنید. با جابجا کردن زیاد کروتون، حتما شاهد ریزش برگ‌های آن نیز خواهید بود. البته عامل دیگر ریزش برگ‌های کروتون می‌تواند به خاطر کمبود آب و یا حمله‌ی آفت‌ها باشد. 

علت ریزش برگ گل کروتون

بیماری‌های رایج گل کروتون چیست؟

به طور کلی، گیاهان‌ کروتون مشکلات زیادی در مورد آفات یا بیماری ندارند. اما گاها قربانی آفاتی مثل شپشک، فلس، تریپس و یا کنه عنکبوتی می‌شوند. اما جای نگرانی نیست، اگر زود متوجه شوید می‌توانید فقط با یک پنبه آغشته به الکل، این آفات را از گیاه محبوبتان دور کنید.

از آنجایی که Croton برگ‌های رنگارنگ و نقش و نگارداری دارد، شاید متوجه وجود آفت در این گیاه نشوید. پس، هر از گاهی در زمان آبدهی، از نزدیک برگ‌های گیاه را وارسی کنید، نگذارید که آفت‌های احتمالی گیاه را تخریب کنند، قبل از هر آسیبی شما اقدام کرده و آن‌ها را از گیاه دور کنید.

آفت شپشک کروتون

آفت شپشک یکی از آفاتی است که ممکن است به گیاه کروتون شما منتقل شود. این نوع آفت، حشرات ریزی هستند که پیدا کردن آنها در مراحل اولیه چندان ساده نیست اما اگر به موقع متوجه آنها شوید، می‌توانید با استفاده از روغن چریش، برگ‌ها را درمان کنید. 

آفت شپشک آردآلود کروتون

شپشک آردآلود حشرات ریزی هستند که به صورت توده‌های پنبه‌ای و سفید قابل مشاهده هستند. این آفات با مکیدن شیره‌ی گیاهان باعث ضعیف شدن و از بین رفتن تدریجی آن می‌شوند. برای از بین بردن شپشک آردآلود از گیاه کروتون می‌توانید برگ‌ها را با پنبه‌ی آغشته به الکل پاک کنید. اگر این روش کافی نبود از صابون حشره کش یا روغن چریش استفاده کنید. 

آفت تریپس کروتون

تریپس یکی از آفات مشکل‌ساز است که البته می‌توان با جریان تند آب از شر آنها خلاص شد. برای از بین بردن این آفت بهتر است صبح زود پیش از فعال شدن آفت‌ها به آنها حمله کنید. در صورت شدید بودن آفت‌ها، شاید لازم باشد به مدت یک هفته هر روز آنها را بشویید. البته برای از بین این آفت نیز می‌توانید از صابون حشره‌کش یا روغن چریش استفاده کنید. 

آفت هزار پا کروتون

هزارپا یکی دیگر از آفات گیاه کروتون است که اگر دیر دست به کار شوید، کل گیاه شما را از بین می‌برند. تمیز کردن برگ‌ها با روغن چریش به طور منظم می‌تواند راه خوبی برای مبارزه با آفت هزارپا باشد. 

(مطلب گیاهان آپارتمانی سریع الرشد را در وبلاگ گل باما از دست ندهید.)

نگهداری گل کروتون در زمستان

آیا گل کروتون سمی است؟

گیاه کروتون یکی از گیاهان سمی است با این حال برخی از گونه‌های کروتون به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته سمی بودن کروتون تا زمانی که خورده نشود و یا با شیره‌ی آن تماسی نباشد، مشکل‌ساز نیست. با این حال بلعیدن برگ گل کروتون توسط حیوانات خانگی و کودکان، در صورتی که مقدار زیادی مصرف شود، می‌تواند موجب درد شکم، استفراغ، اسهال و علائمی مشابه شود.

همینطور شیره‌ی گل کروتون هم می‌تواند باعث ایجاد لک و ناراحتی پوستی می‌شود. برای هرس کردن این گیاه دستکش را فراموش نکنید. اگر پوست شما با شیره‌ی گیاه تماس پیدا کرد، پوست خود را کاملا بشویید و از پماد هیدروکورتیزون 2.5 درصد استفاده کنید. اما در صورت بلعیده شدن برگ گیاه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. 

گل کروتون بخاطر زیبایی زیاد و برگ‌های رنگی، خیلی به چشم حیوانات خانگی مخصوصا گربه‌ها می‌آید، بنابراین حواستان را جمع کنید و آن را از دسترس حیوانات و کودکان دور نگهدارید.

با گل کروتون در فصل زمستان چگونه رفتار کنیم؟

گل کروتون در فصل گرما حسابی خوب و پرطراوت است. این گیاه از سرما فراری است. اگر Croton را در باغچه‌ی حیاط کاشته‌اید، فراموش نکنید، که قبل از ورود سرما باید به خوبی این گیاه را بپوشانید. اما اگر گیاه تزئینی خانه‌نشین است، یک دمای ثابت، با فضایی مرطوب، منطقه‌ی ایده‌آل این گیاه است.

آفات و مشکلات گل کروتون

خرید گل کروتون از گل فروشی آنلاین گل باما

یک گیاه زیبا با برگ‌های رنگی همان چیزی است که حال و هوای خانه را عوض می‌کند. باید گل کروتون را در خانه داشته باشید تا ببینید چه رنگی به زندگی شما می‌بخشد. یک گیاه دوست داشتنی و مهربان، بدون حداقل جذب آفات و البته نگهداری آسان. اگر در منطقه‌ای گرم زندگی می‌کنید گل کروتون حال و هوای گرمسیری خانه‌ی شما را دوست خواهد داشت و اگر خانه‌ی خود را سرد می‌کنید، حواستان به گل کروتون باشد که خیلی سرما را دوست ندارد! برای خرید گل کروتون روی گل فروشی آنلاین گل باما حساب کنید.

خرید گل کروتون از گلفروشی گل باما

ثبت سفارش تلفنی