مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

حسن یوسف solenostemon

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
گل حسن یوسف
گل حسن یوسف
160,000 تومان
حسنی یوسف (نوع 2)
حسنی یوسف (نوع 2) (نوع 2)
تماس بگیرید
09120284787
گل باما

گل آپارتمانی حسن یوسف (Solenostemon)

یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و جذابی که با رنگ‌های شگفت‌انگیز خود زینت‌بخش هر خانه‌ای می‌تواند باشد، گیاه آپارتمانی حسن یوسف (Solenostemon) است. این گیاه زیبا در رنگ‌ها و ترکیبات رنگی خارق‌العاده خود شبیه هیچ گیاه دیگری نیست. الگوهای رنگی منحصربفرد برگ‌های گل یوسف افراد زیادی را جذب خود می‌کند و به همین خاطر این گل آپارتمانی، طرفداران زیادی دارد. پرورش و نگهداری از گل یوسف بسیار ساده و آسان است و می‌توان آن را در حیاط خانه، تراس و یا به عنوان گلی آپارتمانی نگهداری کرد.

اگرچه حسن یوسف گل می‌دهد اما زیبایی واقعی این گیاه به خاطر برگ‌های نرم و مخملی آن است که بسته به نوع آنها، از نظر شکل و رنگ متفاوت است. رنگ برگ‌های این گیاه از سبز، قرمز، قهوه‌ای، بنفش و زرد و همینطور صورتی وجود دارد. اگر شما هم عاشق این گیاه هستید با خرید حسن یوسف از گل فروشی گل باما را به شما پیشنهاد می‌کنیم و به راحتی می‌توانید با نکاتی که در این مطلب در مورد مراقبت از این گیاه زیبا می‌گوییم از حسن یوسف خود با دقت بیشتری مراقبت کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

(در صفحه بنت قنسول، گیاه گل گندمی و گیاه برگ عبایی طیف متنوعی از گیاهان آپارتمانی با ارسال فوری در تهران موجود است.)

گل یوسف

انواع حسن یوسف

گل حسن یوسف در طیف وسیعی از ارقام، ترکیب رنگی و الگوهای برگی وجود دارد و زیبایی بی‌نظیری را به خانه‌ها یا باغچه‌ها می‌افزاید. گل حسن یوسف مثل یک جعبه مداد رنگی غیرمنتظره است؛ این گیاه به رنگ‌های مختلف و انواع مختلفی وجود دارد و انواع زینتی این گیاه نیز بسیار متنوع است.

صدها رقم از گل حسن یوسف با رنگ‌ها، بافت برگ و الگوهای مختلف در دنیا وجود دارد. هر ساله ارقام جدیدی از این گیاه ایجاد می‌شود و البته گلفروشی‌ها ترجیح می‌دهند ارقامی را پرورش دهند که مشتریان بیشتری دارند و محبوب‌تر هستند. شاید برای پیدا کردن گل حسن یوسف مورد نظر خود مجبور باشید به چند گلفروشی مراجعه کنید اما به طور کلی برخی از محبوب‌ترین انواع گل حسن یوسف شامل موارد زیر می‌شود:

(محصولات اسکاندیس، شامادورا و ارکیده تک شاخه را از دست ندهید.)

انواع گل یوسف

  • حسن یوسف جادوگر (Wizard)

این گیاهان کوچک 30 تا 35 سانتی‌متری دارای ترکیب رنگ‌های منحصربفردی هستند و رشد آنها از دانه بسیار آسان است. این گونه‌ی گل حسن یوسف را می‌توان نمایشی خیره‌کننده از رنگ‌های متنوع و زیبا نامید.

(از صفحه برگ انجیری و کاج نیز دیدن کنید.)

گل یوسف جادوگر

  • حسن یوسف کُنگ (Kong)

این گونه از گل حسن یوسف دارای برگ‌های بزرگ 15 سانتی‌متری روی گیاهی به اندازه‌ی 60 سانتی‌متر است. این گیاه به نور مستقیم خورشید بسیار حساس است. معمولا لبه‌ی برگ‌های این گیاهان به رنگ سبز است و برگ‌ها نیز به رنگ قرمز، عنابی یا صورتی به سمت مرکز برگ تغییر می‌کند.

گل یوسف کنگ

  • حسن یوسف اژدهای سیاه (Black Dragon)

این گونه‌ی غیرمعمول از گل حسن یوسف دارای برگ‌های سرخ شرابی و لبه‌های موجدار است و می‌تواند تا 45 سانتی‌متر ارتفاع رشد کند.

(در صفحات سیکلامن، اریکا، فیلودندرون و دراسنا انواع متنوع گل های آپارتمانی با بهترین قیمت را فراهم آورده‌ایم.)

گل یوسف اژدهای سیاه

  • حسن یوسف پریمیوم سان (Premium Sun)

این ارقام گل حسن یوسف برای تحمل آفتاب کامل پرورش داده می‌شوند.

گل یوسف پریمیوم سان

  • حسن یوسف فروی (Fairway)

این گونه از حسن یوسف مینیاتوری یا کوتوله است و تنها 15 تا 25 سانتی‌متر ارتفاع رشد می‌کند و برگ‌های آن نیز به طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی است.

(از محصولات صفحات کروتون و اگزالیس نیز دیدن کنید.)

گل یوسف fairway

  • حسن یوسف آتشین (Volcano)

گونه‌ی حسن یوسف آتشین و هم‌خانواده‌های آن یعنی قرمز مخملی و Festive Dance همگی بخشی از خانواده‌ی حسن یوسف‌های رنگین‌کمانی هستند. این گونه‌ها دارای لبه‌ی برگ زرد مایل به سبز کم‌رنگ هستند و رنگ قرمز تیره‌تری باقی بخش‌های برگ را می‌پوشاند. این گیاهان به خاطر رنگ لبه‌ی توری خود شناخته می‌شوند و یکی از گونه‌های محبوب برای کاشت در باغچه‌ها هستند.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی سایه دوست غافل نشوید.)

گل یوسف آتشین

  • حسن یوسف فلوریدا سان رز (Florida Sun Rose)

این گونه‌ها با رنگ‌های نسبتا غیرمعمولی دارای لبه‌های صورتی کم‌رنک تا صورتی و مرکز بنفش تیره هستند که تقریبا رو به سیاهی می‌رود. اغلب این نوع گل حسن یوسف به رنگ‌های سبز، زرد یا قرمز نیز وجود دارد. فلوریدا سان رز معمولا به سمت بالا رشد می‌کند اما می‌توان آن را به صورت دنباله‌دار نیز پرورش داد.

(صفحه سیکاس، یوکا و پپرومیا را از دست ندهید.)

گل یوسف فلوریدا سان رز

  • حسن یوسف هندوانه‌ای (Watermelon)

برای لذت بردن از رنگ‌های شاد و زیبای تابستانه، می‌توانید یک گلدان حسن یوسف هندوانه‌ای را در حیاط خانه‌ی خود بکارید! حسن یوسف هندوانه دارای برگ‌هایی با لبه‌های سبز و مرکز قرمز پررنگ است و می‌تواند جلوه‌ی زیبایی برای باغچه و حتی به عنوان گیاه آپارتمانی داشته باشد.

گل یوسف هندوانه‌ای

نگهداری گل آپارتمانی حسن یوسف

تا اینجا در خصوص انواع گیاه حسن یوسف و ویژگی‌های آنها صحبت کردیم. اما نگهداری از گیاه حسن یوسف به چه صورت است؟ گل حسن یوسف یکی از گیاهان آپارتمانی است که نسبت به سایر گیاهان، نگهداری از آن نسبتا ساده است. این گیاه، گیاهی مقاوم است و نیاز به اقدامات مراقبتی کمی دارد. اگر به نکات مربوط به محل و مراقبت از این گیاه رنگارنگ توجه کنید از زیبایی آن نهایت لذت را می‌برید.

لازم به ذکر است گیاه حسن یوسف گیاهی گرمسیری و بومی نواحی نزدیک به خط استوا است. این گیاه هم به عنوان گیاه آپارتمانی و هم برای نگهداری در فضای باز خریداری می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب با نکات نگهداری از حسن یوسف اشنا شوید.

(به مطلب نگهداری از گیاه حسن یوسف نیز رجوع کنید.)

نگهداری گل یوسف در منزل

نور مناسب گل حسن یوسف

همانطور که می‌دانید نور برای گیاهان از اهمیت زیادی برخوردار است. بعضی از گیاهان به نور زیادی احتیاج دارند و برخی دیگر اگر در معرض نور مستقیم و زیاد آفتاب قرار گیرند از بین می‌روند. گل حسن یوسف از آن دسته گیاهانی است که نیاز به مکانی بسیار پر نور دارد زیرا فقط با نور زیاد است که شکوه و زیبایی کامل شاخ و برگ آن می‌تواند آشکار شود.

نور مستقیم خورشید برای حسن یوسف بسیار مهم است. اگر این گیاه را در مکانی تاریک قرار دهید خیلی سریع رنگ زیبای خود را از دست می‌دهد و برگ‌های آن به رنگ سبز در می‌آید. علاوه بر این، این گیاه بدون آفتاب رشد زیادی نخواهد داشت و به آهستگی از بین می‌رود. بنابراین گل یوسف نیاز به محیطی آفتابی و روشن دارد و در صورت امکان چندین ساعت در روز باید در معرض تابش آفتاب قرار گیرد. کمبود نور و آفتاب هم باعث کاهش رشد و کم‌رنگ شدن برگ‌های آن می‌شود.

لازم به ذکر است حسن یوسف‌هایی که از بذر رشد کرده‌اند، معمولا در سایه‌ی کامل رشد بهتری دارند اما انواع جدیدتر این گیاه در آفتاب کامل رشد بهتری دارند. حسن یوسف در تابستان نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد چرا که برگ‌ها سوخته و رنگ آنها محو می‌شود. بنابراین آفتاب فیلترشده‌ی صبحگاهی برای حسن یوسف مناسب‌تر است. 

(از صفحه زاموفیلیا نیز بازدید کنید.)

نور مناسب گل یوسف

آبیاری حسن یوسف

گیاه آپارتمانی حسن یوسف در شرایطی که خاک مرطوب داشته باشد رشد بهتری می‌کند. قانون آبیاری حسن یوسف این است: به میزان متوسط آبیاری کنید اما آبیاری را به طور منظم انجام دهید. با وجود این، بستر گیاه هرگز نباید خیلی مرطوب باشد. گیاه زیبای حسن یوسف نه خشکی طولانی مدت را تحمل می‌کند و نه غرقاب شدن برای آن مناسب است.

با آزمایش انگشت شست می‌توانید بررسی کنید گیاه شما به آبیاری نیاز دارد یا نه. بعلاوه چند دقیقه پس از آبیاری گل حسن یوسف لازم است ظرف یا مخزن زیر گلدان را از آب خالی کنید تا هیچ آب اضافه‌ای جذب گیاه نشود. اگر بستر گیاه شما برای مدتی کوتاه خیلی خشک باشد، برگ‌های آن خراب شده و فرو می‌ریزد. اگرچه با آبیاری مجدد گیاه شما دوباره زنده خواهد شد اما امکان ریزش برگ‌های پایینی همچنان وجود دارد. حسن یوسف نیاز به آبیاری کمتر در فصل زمستان دارد اما دقت کنید که ریشه‌ی آن هرگز نباید خشک شود.

برای حفظ بهترین رطوبت در خاک حسن یوسف، پیشنهاد می‌کنیم خاک‌پوش یا مالچ به خاک آن اضافه کنید. البته مالچ نباید با ساقه‌ی گیاه تماس داشته باشد چرا که می‌تواند باعث پوسیدگی گیاه شود. 

آبیاری گل حسن یوسف در تابستان

آبیاری گیاه حسن یوسف در تابستان و به طور کلی ماه‌های گرم سال را می‌توانید دو بار در روز انجام دهید. اما برای آبیاری گل حسن یوسف در زمستان و یا حتی در تابستان بهتر است از همان روش بررسی سطح بالایی خاک استفاده کنید و در صورت خشک بودن بالای خاک نسبت به آبیاری آن اقدام کنید.

(از صفحه پدیلانتوس نیز بازدید کنید.)

آبیاری گل یوسف

دما و رطوبت مناسب برای نگهداری از حسن یوسف

حسن یوسف گیاهی گرمسیری است و طبیعی است که این گیاه به سرما حساس باشد. گیاه حسن یوسف در شرایط گرم و مرطوب به خوبی رشد می‌کند و در تمام طول سال نیاز به دمایی بالاتر از 18 درجه نیاز دارد. به همین خاطر این گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی مناسب‌تر است تا اینکه بخواهید آن را در فضای باز نگهداری کنید.

این گیاه گرما را به خوبی تحمل می‌کند اما وقتی دما به 14 درجه یا کمتر برسد،  شروع به پژمرده شدن می‌کند. اگر دما به زیر 7 درجه برسد، گل حسن یوسف شما می‌میرد. بنابراین اگر حسن یوسف را در حیاط یا تراس خانه‌ی خود نگهداری می‌کنید بهتر است با شروع فصل سرما آن را به داخل ساختمان و محیطی گرم منتقل کنید.

در فصل پاییز و زمستان سعی کنید حسن یوسف را دور از دریچه‌های تهویه هوا یا سایر نقاط سرد خانه قرار دهید و اگر هوای داخلی آپارتمان شما خشک است حتما از یک دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوا استفاده کنید. 

(در گلفروشی گل باما انواع متنوعی از بنجامین موجود است.)

دمای مناسب گل یوسف

شرایط خاکی مناسب برای حسن یوسف

اگر می‌خواهید حسن یوسف شما رشد خوبی داشته باشد و شاخ و برگ‌های آن زیاد و پرپشت شود باید برای آن خاک مناسب و آب و مواد مغذی کافی تامین کنید. فرقی نمی‌کند گل حسن یوسف را به عنوان گیاهی آپارتمانی نگهداری می‌کنید و یا در فضای باز، در هر صورت خاک این گیاه به شرایط زیر نیاز دارد:
•    غنی از کودگیاهی و مواد مغذی و کمپوست
•    دارای ظرفیت ذخیره‌ی آب خوب
   دارای خاک با زهکشی خوب و نفوذپذیر برای آب و هوا و سوراخ‌های زهکشی در گلدان
•    دارای PH خنثی یا کمی اسیدی

(محصولات صفحه سرخس را از دست ندهید.)

شرایط خاک گل حسن یوسف

کوددهی به گل حسن یوسف

اگر گلدان حسن یوسف خود را عوض کردید و خاک تازه و غنی برای آن ریخته‌اید دیگر نیازی به کوددهی نخواهد بود. در غیر این صورت، اگر خاک ضعیف است، می‌توانید از کود مایع در فصل بهار و تابستان استفاده کنید. استفاده از کود برای گیاه حسن یوسف باعث رشد بهتر آن شده و می‌توانید شاهد رنگ‌های زیبا و زنده‌ی برگ‌های آن باشید. کود محلول در آب بهترین گزینه برای کوددهی به حسن یوسف آپارتمانی است که می‌توانید در فصل رشد، ماهی یکبار هنگام آبیاری به آن بدهید. 

پس از پایان فصل تابستان بهتر است کوددهی به حسن یوسف را متوقف کنید. اگر این گیاه را در فضای باز نگهداری می‌کنید می‌توانید در فصل بهار کمی کمپوست به آن اضافه کنید تا گیاه شما رشد بیشتری داشته باشد.

(مطالعه مطلب گیاهان آپارتمانی کم نور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

کوددهی گل یوسف

هرس کردن حسن یوسف

اگر چندین سال است که حسن یوسف دارید و آن را هرس نکرده‌اید حتما متوجه تغییر شکل و بی‌قواره شدن آن می‌شوید. در هر موقع از سال که بخواهید می‌توانید گل حسن یوسف را هرس کنید و شاخ و برگ اضافی آن را ببرید. پس از چند روز، این گیاه دوباره جوانه خواهد زد. بریدن منظم نوک شاخساره‌های حسن یوسف باعث رشد بوته‌ای و پرپشت شدن آن می‌شود.

هرس نکردن گیاه حسن یوسف باعث می‌شود گیاه از قسمت پایه رشد کند و شکل زیبا و متراکم خود را از دست بدهد. البته این شرایط ممکن است به خاطر کمبود نور در فصل زمستان باشد که می‌توانید با قرار دادن گلدان حسن یوسف در نقطه‌ای نورگیر و یا استفاده از نور مصنوعی، ظاهر زیبای گیاه خود را حفظ کنید. 

(از مطلب گیاهان آپارتمانی معطر نیز بازدید کنید.)

هرس کردن گل یوسف

نگهداری از حسن یوسف در طول زمستان

حسن یوسف به مناطق گرم جنوب شرقی آسیا تعلق دارد و بنابراین به دمای سرد بسیار حساس است. اگر دمای محیط به 12 تا 14 درجه‌ی سانتی‌گراد برسد رشد این گیاه متوقف شده و حتی ممکن است آسیب ببیند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم با کاهش دما به زیر هفت درجه‌ی سانتی‌گراد یا کمتر، این گیاه می‌میرد.

بنابراین، این گیاه به عنوان گیاهی یک ساله در باغچه‌ها کاشته می‌شود و به عنوان یک گیاه آپارتمانی، به آسانی می‌تواند فصل سرما را پشت سر بگذارد؛ البته به شرطی که دمای محیط نسبتا گرم و فضای آن، روشن باشد. گیاهان آپارتمانی به طور معمول در طول زمستان کشت می‌شوند. در طول پاییز و زمستان به حسن یوسف هیچ کودی نباید داده شود. به علاوه اینکه آبیاری این گیاه در طول زمستان هم باید نسبتا کمتر باشد.

(از صفحه فیکوس بازدید کرده و انواع آن را در گلفروشی گل باما مشاهده کنید.)

نگهداری از گل یوسف در فصل سرما

تکثیر گل حسن یوسف

اگر دوست دارید گل حسن یوسف محبوب خود را تکثیر کنید، می‌توانید این کار را به راحتی از طریق قلمه زدن ساقه و ریشه‌زایی آنها انجام دهید. برای تکثیر حسن یوسف از طریق قلمه مراحل زیرا را دنبال کنید:

1. با یک چاقوی تیز یک شاخه‌ی 10 تا 15 سانتی‌متری را جدا کنید. حتما ساقه را از زیر گره‌ی برگ در امتداد ساقه برش دهید و سپس تمام برگ‌ها را از نیمه‌ی پایینی قلمه جدا کنید.

2. انتهای ساقه را در یک ترکیب هورمون ریشه‌زایی فرو کنید و سپس آن را در مخلوط گلدان مرطوب بکارید تا حدی که خاک گره‌های برگ را بپوشاند.

3. گلدان را با یک کیسه‌ی پلاستیکی بپوشانید و اطمینان حاصل کنید که پلاستیک با قلمه‌ی حسن یوسف تماس ندارد.

4. سپس گلدان پوشیده با پلاستیک را در یک مکان روشن و گرم قرار دهید تا ریشه‌های جدیدی ایجاد شود. این فرآیند معمولا 2 تا 3 هفته زمان می‌گیرد.

5. پس از این مدت، پلاستیک را از روی گلدان بردارید و اجازه دهید گیاه به رشد خود در مکانی گرم و روشن ادامه دهد.

این نکته را به یاد داشته باشید که برخی از ارقام غیرمعمول‌تر حسن یوسف ممکن است تمایلی به ریشه‌دار شدن نداشته باشند؛ بنابراین قلمه‌های بیشتری بزنید تا مطمئن شوید برخی از آنها ریشه زده و بتوانید گیاه خود را تکثیر کنید.

(مطلب گیاهان آپارتمانی سریع الرشد را در وبلاگ گل باما از دست ندهید.)

تکثیر گل یوسف

قلمه‌زنی حسن یوسف

برای تکثیر حسن یوسف از طریق قلمه‌زنی، باید ساقه‌ای سالم و قوی که هیچ گلی نداشته باشد را انتخاب کنید. علاوه بر این، شاخه‌ی شما نباید خیلی تازه باشد. شاخه‌ی مورد نظر شما حتما باید دو تا سه جفت برگ داشته باشد که دارای یک رنگ مشخصه‌ی خاص هستند. گیاهان جوان و تازه ریشه زده بهتر از گیاهان مسن می‌توانند زمستان را بگذرانند. به همین خاطر بهتر است قلمه‌زنی و تکثیر گیاه در طول فصل پاییز انجام گیرد.

اگر در طول زمستان جایی برای نگهداری از گیاهان تراس خود ندارید، می‌توانید چند قلمه از حسن یوسف را در یک بتری آب بگذارید و برای فصل بعدی نگهداری کنید. تا فصل بهار این گیاه رشد قابل توجهی خواهد داشت و می‌توانید آن را در فضای باز یا تراس خود نگهداری کنید.
وقتی که ریشه‌های این گیاه به حدود پنج سانتی‌متر رسید، قلمه‌های ریشه زده را با دقت در خاکی استاندارد که با مقداری شن مخلوط شده، قرار دهید. با تشکیل جوانه‌ها و درآمدن برگ‌های جدید می‌توانید موفقیت کاشت گیاه خود را تشخیص دهید.

(محصولات صفحه شفلرا را از دست ندهید.)

قلمه زنی گل یوسف

کاشت بذر حسن یوسف

حسن یوسف را می‌توانید از طریق بذر هم پرورش دهید. البته این روش در مقایسه با قلمه‌زنی نسبتا روشی زمان‌گیر است. در مورد بذر این گیاه باید بدانید که رشد یک رنگ یا نوع خاصی از حسن یوسف کاملا شانسی است و غیر قابل پیش‌بینی است. برای کاشت بذر لازم است این کار را در فصل بهار انجام دهید. بذرهای گیاه را با مقداری شن مخلوط کنید.

گلدان این گیاه باید حاوی کود استریل خاک و یا کمپوست کاکتوس باشد. خاک گلدان را مرطوب کنید و مخلوط بذرها و ماسه را روی خاک گلدان پهن کنید. بذرها را با خاک گلدان نپوشانید زیرا این بذرها زمانی رشد خواهند کرد که در معرض نور باشند. روی گلدان را با یک نایلون بپوشانید تا فضایی مانند گلخانه ایجاد شود. 

دمای جوانه‌زنی بذر حسن یوسف حداقل 20 درجه‌ی سانتی‌گراد است. بعلاوه آن را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. بین 14 تا 21 روز بذر شما جوانه می‌زند. به محض جوانه زدن هر کدام از بذرها لازم است آنها را در گلدان بکارید.

( از صفحه پتوس نیز دیدن کنید.)

کاشت بذر گل یوسف

روش تعویض گلدان گیاه حسن یوسف

گیاهان به مرور زمان بزرگ می‌شوند و گلدان فعلی آنها دیگر برای رشدشان مناسب نخواهد بود. حسن یوسف نیز در شرایط طبیعی، بزرگ می‌شود و زمان تعویض گلدان آن فرا می‌رسد. اگر می‌خواهید اندازه‌ی گلدان تغییری نکند، می‌توانید آن را در همان گلدانی که هست نگهداری کنید. با این حال باید بدانید اگر ریشه‌های حسن یوسف فضای کافی برای رشد نداشته باشند، گیاه شما به مرور از بین می‌رود. بنابراین با تعویض گلدان فضای بیشتری به ریشه‌های حسن یوسف می‌دهید. 

برای تعویض گلدان حسن یوسف، گیاه را به آرامی از گلدان درآورده و خاک اطراف ریشه‌های آن را جدا کنید. اگر ریشه‌ها به گلدان چسبیده، با نوک انگشتان آرام آنها را جدا کنید تا ریشه‌ها آسیب نبینند. گلدان جدید را کمی بزرگ‌تر انتخاب کنید و کمی خاک در کف آن بریزید. سپس گیاه حسن یوسف را روی خاک گذاشته و دور آن را خاک بریزید. 

خواص گل حسن یوسف در خانه

همانطور که می‌دانید گل حسن یوسف، یک گل آپارتمانی سبز و زیباست که بعنوان گیاه زینتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ابتدای این مطلب با انواع گل حسن یوسف و رنگ‌های مختلف آن اعم از قرمز، سبز، زرد، بنفش، صورتی، طلایی و غیره آشنا شدیم.

(از محصولات صفحه بونسای نیز دیدن کنید.)

مزایای نگهداری گل یوسف در منزل

گل حسن یوسف نماد چیست؟

اما گل حسن یوسف نماد چیست؟ حسن یوسف نمادی از طبیعت و زیبایی است  که به خاطر برگ‌های زیبا و رنگارنگی که دارد، به عنوان گیاه زینتی نگهداری می‌شود. حسن یوسف تنوع گسترده‌ای دارد که هر کسی می‌تواند رنگی متناسب با سلیقه‌ی خود پیدا کند.

با نگهداری از حسن یوسف می‌توانید از خواص گل حسن یوسف در خانه، یعنی زیبایی و طراوت آن بهره‌مند شوید. راه‌های نگه داری از گل حسن یوسف قرمز، هلندی و سایر انواع گل حسن یوسف آسان است و با فراهم کردن شرایط ایده‌آل گیاه می‌توانید گیاهی سرزنده و شاداب داشته باشید.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی مقاوم نیز بازدید کنید.)

نماد گل یوسف

آفات گیاه آپارتمانی حسن یوسف

از آفت‌های گل حسن یوسف، می‌توان به کنه‌ی قرمز اشاره کرد. این آفت اغلب در گیاهانی دیده می‌شود که در محیطی بسیار گرم و با رطوبت کم کشت می‌شوند. این آفت را می‌توانید از روی تارهای آن روی برگ‌های این گیاه به خوبی تشخیص بدهید. با دقت بیشتر، لکه‌های زرد کوچک روی برگ‌ها قابل مشاهده است. اگر آفت زیاد باشد برگ‌های حسن یوسف زرد شده و می‌میرد.

برای پیش‌گیری از این آفت می‌توانید یک ظرف آب در کنار گلدان حسن یوسف قرار دهید تا رطوبت هوا بیشتر شود. بعلاوه می‌توانید گلدان حسن یوسف را روی ظرفی پر از سنگ و آب قرار دهید. در صورت آلوده بودن این گیاه به این آفت، لازم است هر روز آن را با آب ولرم بشویید. آفت دیگر حسن یوسف، شپشک آردی است که به همان روش قبل قابل پیشگیری و درمان است.

(در وبسایت گل باما مدل های مختلفی از شاخه گل، سبد گل، باکس گل، دسته گل، جام گل و تاج گل را مشاهده خواهید کرد.)

آفات گل حسن یوسف

آفات گل حسن یوسف: 1. شپشک آرد آلود

یکی از آفاتی که ممکن است گل حسن یوسف را درگیر کند، شپشک آرد آلود است. اگر توده‌های پنبه‌ای و سفیدی روی برگ‌ها و ساقه‌های حسن یوسف می‌توانید مشاهده کنید، با شپشک آرد آلود مواجه هستید (شپشک آرد آلود از کرک‌های سفید قابل تشخیص است) و باید به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کنید. برای از بین بردن این آفت از یک گوش پاک‌کن پنبه‌ای شروع کنید؛ با آغشته کردن گوش پاک کن به الکل، سعی کنید به آرامی این آفات را از روی گیاه پاک کنید. 

با این حال اگر حجم حمله‌ی آفت به گیاه زیاد است، شاید این روش زمان‌گیر باشد. بنابراین می‌توانید با ترکیب یک فنجان الکل مالشی و یک قاشق چایخوری صابون ظرفشویی بدون عطر و افزودن آب به آن، محلول شستشوی مناسب برای حسن یوسف بسازید. سپس آن را در ظرف اسپری ریخته و گیاه را با آن اسپری کنید. این کار را می‌توانید هر 3 یا 4 روز یکبار انجام دهید تا زمانی که همه‌ی شپشک‌های آرد آلود از بین بروند. روغن چریش نیز می‌تواند یک اسپری پیشگیری کننده‌ی خوب برای این مشکل باشد.

شپشک آرد آلود گل یوسف

آفات گل حسن یوسف: 2. کنه‌های عنکبوتی

کنه‌های تار عنکبوتی نیز یکی دیگر از آفات گیاه حسن یوسف هستند. لاروها قابل تشخیص نیستند اما با دقت زیاد می‌توانید کنه‌های ریز روی برگ‌ها را مشاهده کنید. در مراحل ابتدایی که آفت به صورت لارو است، اسپری روغن چریش روی برگ‌های حسن یوسف می‌تواند به ریشه‌کن کردن این آفات کمک کند. برخی از افراد نیز از اسپری پیرترین (pyrethrin) ارگانیک برای خلاص شدن از شر آفت کنه عنکبوتی حسن یوسف استفاده می‌کنند.

کنه تار عنکبوتی گل یوسف

آفات گل حسن یوسف: 3. سفیدک کرکی (Downy Mildew)

یکی از علائم بیماری حسن یوسف، سفیدک کرکی برگ‌های این گیاه است. سفیدک کرکی ممکن است باعث توقف رشد گل حسن یوسف شود اما می‌تواند با علائم دیگری مانند ریزش برگ‌ها، کلروز (توقف تولید کلروفیل در برگ‌ها) و ضایعات زاویه‌ای همراه باشد. 

رطوبت بالا بستر مناسبی برای بیماری سفید کرکی است، بنابراین حتما برای بهبود تهویه‌ی هوا در شب، فن‌ها را روشن کنید. برای مدیریت بیماری سفیدک کرکی در نگهداری از گل حسن یوسف، می‌توانید از محصولاتی حاوی مس، سیازوفامید، اسید فسفر و غیره استفاده کنید.

(از مطلب نگهداری از گل گندمی نیز بازدید کنید.)

سفیدک کرکی گل یوسف

آفات گل حسن یوسف: 4. آفت مگس سفید

شاید اسم آفت مگس سفید را شنیده باشید اما دقیقا ندانید که این آفات چه ویژگی‌هایی دارند یا چگونه از بین می‌روند. مگس‌های سفید، آفت‌هایی مانند پشه‌ریزه هستند که از شیره‌ی گیاهان آپارتمانی تغذیه می‌کنند و ممکن است به گل حسن یوسف نیز حمله کنند. آنها زیر برگ‌های گیاه تخم‌گذاری می‌کنند. این تخم‌ها به لاروهایی تبدیل می‌شوند که سطح زیرین برگ‌ها را می‌خورند. برای از بین بردن این آفت در گل حسن یوسف لازم است از آفت‌کش استفاده کنید.

آفت مگس سفید گل حسن یوسف

آفات گل حسن یوسف: 5. شپشک

شپشک‌ها معمولا به صورت یک توده روی ساقه یا شاخه‌های گیاه ظاهر می‌شوند. لایه‌ی سفید روی بدنه‌ی این حشره یک اویساک مومی ضخیم است که به شکم شپشک متصل است و در داخل این ساک، تخم‌ها قرار دارند که رشد می‌کنند و حشرات کوچک جدید ظاهر می‌شوند. کندن برگ‌ها و ساقه‌های آلوده اولین قدم برای کنترل آلودگی‌های جزئی است. با روغن‌های باغبانی می‌توانید سایر شپشک‌ها و تخم‌های آنها را در آسیب‌پذیرترین مرحله‌ی خود در ماه اول بهار و پس از سپری شدن ماه‌های سرد، از بین ببرید.

(از مطلب نگهداری از گیاه یوکا نیز بازدید کنید.)

شپشک گل یوسف

آفات گل حسن یوسف: 6. شته‌ها

شته‌ها می‌توانند برگ‌های سالم گیاه را بخورند و در نتیجه لکه‌های سیاه و قهوه‌ای روی برگ‌های حسن یوسف ایجاد می‌شود. برای از بین بردن شته‌ها می‌توانید از صابون حشره‌کش و یا روغن چریش استفاده کنید. بعلاوه می‌توانید محلول حشره‌کش خود را با ترکیب آب و چند قطره مایع ظرفشویی درست کنید. اگر آلودگی گیاه به شته جزئی است، بخش‌های آلوده‌ی گیاه را جدا کرده و دور بریزید و در نهایت گیاه را در حیاط یا حمام گذاشته و آن را با جریان قوی آب بشویید تا شته‌ها را از بین ببرید.

(به مطلب نگهداری از گیاه برگ انجیری نیز مراجعه کنید.)

شته های گل یوسف

آفات گل حسن یوسف: 7. قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های حسن یوسف

اگر شاهد قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های حسن یوسف هستید و نمی‌دانید علت آن چیست، ابتدا به دنبال آفات در زیر برگ‌های گیاه بگردید. در صورت مشاهده‌ی آفت می‌توانید با روش‌هایی که گفتیم، نسبت به از بین بردن آنها اقدام کنید. با این حال اگر خبری از آفت نبود، دلیل دیگر قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های حسن یوسف می‌تواند به خاطر قرار گرفتن گیاه در معرض نور شدید خورشید باشد. بعلاوه میزان رطوبت محیط نیز بر این مشکل بی‌تاثیر نیست و رطوبت زیاد می‌تواند باعث تغییر رنگ برگ‌ها و قهوه‌ای شدن آنها شود. 

(از مطلب نگهداری از گیاه دراسنا نیز بازدید کنید.)

قهوه ای شدن نوک برگهای گل یوسف

آفات گل حسن یوسف: 8. پوسیدگی ریشه‌های حسن یوسف

پوسیدگی ریشه یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای گیاه حسن یوسف شما اتفاق بیفتد و احتمالا دیر متوجه ان خواهید شد! دو دلیل اصلی که منجر به پوسیدگی ریشه‌ی گیاهان آپارتمانی می‌شود، آبیاری بیش از حد و نبود زهکشی مناسب در خاک و گلدان است. 

تشخیص پوسیدگی ریشه معمولا دیر انجام می‌شود و بعلاوه درمان آن نیز بسیار دشوار است. بنابراین بهترین کار پیشگیری از پوسیدگی ریشه است. برای اجتناب از پوسیدگی ریشه گیاه حسن یوسف، بهتر است در میزان آبیاری گیاه خود دقت کافی داشته باشید. آبیاری را بر اساس اصل خشک بودن خاک انجام دهید. بعلاوه بررسی کنید گلدان حسن یوسف شما دارای سوراخ‌های زهکشی باشد تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. 

(به مطلب نگهداری از گیاه لیندا نیز رجوع کنید.)

پوسیدگی ریشه های گیاه حسن یوسف

خرید حسن یوسف از فروشگاه اینترنتی گل باما

حسن یوسف گیاه زیبایی است که در فصل تابستان در گلدان، ظرف آب و حتی باغچه بسیار چشم‌نواز خواهد بود. این گیاه در رنگ‌های متنوعی وجود دارد که می‌توانید ترکیبی از چند رنگ آن و یا یک رنگ به خصوص را انتخاب بکنید و جذابیت بیشتری به گلخانه‌ی خود بدهید. با توجه به نکاتی که در مورد نگهداری از این گیاه گفتیم می‌توانید آن را سالم و زیبا و با عمری بالاتر نگهداری کنید. حسن یوسف را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی گل باما تهیه کنید و از زیبایی بی‌نظیر آن لذت ببرید.

(از مطلب نگهداری از گیاه سرخس نیز بازدید کنید.)

خرید حسن یوسف

ثبت سفارش تلفنی