مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

ماداگاسکار madagascar

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
نخل ماداگاسکار
نخل ماداگاسکار
330,000 تومان
گل باما

قیمت نخل ماداگاسکار (Madagascar palm)

نخل ماداگاسکار (Madagascar palm) یا پاکیپودیوم لامری (pachypodium lamerei) همانطور که از نامش بر می‌آید گیاهی است مربوط به جزیره‌ای در جنوب شرق قاره‌ی آفریقا به نام ماداگاسکار. این گیاه متعلق به جنوب جزیره‌ی ماداگاسکار‌ است و عضوی از خانواده‌ی کاکتوس‌ها به شمار ‌می‌رود. اما از قضا کاکتوس هم نیست و جالب اینکه نخل ماداگاسکار با اینکه به آن نخل گفته می‌شود، اما در حقیقت اصلا درخت نخل نیست!

(از صفحه برگ انجیری و کاج نیز دیدن کنید.)

نخل ماداگاسکار در نواحی گرمسیر در فضای باز رشد می‌کند و چشم انداز و منظره‌ی زیبایی ایجاد می‌کند. این گیاه در مناطق سردسیر به عنوان گیاهی خانگی مهمان خانه‌ها و یا گلخانه‌ها است. نوع خانگی بین 1 الی 2 متر رشد می‌کند و نوع بیرونی آن یعنی نوعی که در فضای آزاد رشد می‌کند، تا 4.5 متر هم می‌رسد. تنه‌ی دراز و باریک آن پر از خارهای کلفتی است که سرتاسر آن را پوشانده است. برگ‌های سبز و براق آن مانند چتر در نوک تنه خودنمایی می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این گیاه زیبا و استثنایی، تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید. برای خرید نخل ماداگاسکار می‌توانید به گل فروشی اینترنتی گل باما مراجعه کنید که عرضه کننده‌ی انواع و اقسام گل و گیاه است.

قیمت نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار را بیشتر بشناسیم

ماداگاسکار مانند کاکتوس‌ها آب را درون خود ذخیره می‌کند و شاید علت اصلی که جزو خانواده‌‌ی کاکتوس‌های صحرایی به شمار می‌رود همین باشد. ساقه و برگ‌های گوشتی آن می‌تواند گواه بر این باشد که این گیاه می‌تواند آب را درون خود نگه دارد. پاکیپودیوم لامری، عضوی از خانواده‌ی گیاهان آپوسیناسه است؛ یعنی گیاهان همیشه سبز که شامل گونه‌های مختلفی از درخت‌ها و درختچه‌ها نیز می‌شود. به نخل ماداگاسکار پا کلفت می‌گویند که بسیار صفت بجا و مناسبی برای این گیاه است. فتوسنتز نخل ماداگاسکار از طریق ساقه انجام می‌شود نه برگ‌های آن. این گیاه به نام پاچی نیز معروف است اگر می‌خواهید در مورد پاچی خود بهتر بدانید حتما تا آخر این مطلب را بخونید.

(در صفحات سیکلامن، اریکا، فیلودندرون و دراسنا انواع متنوع گل های آپارتمانی با بهترین قیمت را فراهم آورده‌ایم.)

نخل ماداگاسکار چیست

آیا نخل ماداگاسکار کاکتوس است؟

از نظر برخی نخل ماداگاسکار به کاکتوس بی شباهت نیست ولی جزو خانواده ساکولنت‌ها به حساب می‌آید و به اشتباه در گل فروشی‌ها بعنوان کاکتوس معرفی می‌شوند. البته نخل ماداگاسکار بی شباهت به کاکتوس نبوده و نیازهای آن‌ها تا حدودی به هم شبیه است.
نگران زرد شدن برگهای نخل ماداگاسکار در اواخر پاییز و اوایل زمستان نباشید چون گیاه برای خواب و استراحت زمستانی شروع به ریزش برگ می‌کند که کاملا عادی می‌باشد. از مشکلات عمده آن مساعد بودن برای بیماری‌های قارچی است که در آبیاری باید بسیار دقت کنید. البته در ادامه به این بیماری کامل اشاره کرده و روش درمان آن را برای شما تشریح می‌کنیم.

(از محصولات صفحات کروتون و اگزالیس نیز دیدن کنید.)

نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار چه مقدار می‌تواند رشد کند ؟

مردم اغلب نخل ماداگاسکار را به عنوان گیاهی می‌شناسند که بدون تنه است اما درخت بالغ و کامل رشد کرده‌ی آن تا 6 متر هم می‌تواند رشد کند. اگر چه پاکیپودیوم دارای رشدی سریع است و تقریبا در یکی دو سال، به نزدیک یک متر هم می‌رسد. ساقه‌ نخل ماداگاسکار از همان ابتدا شروع به ضخیم شدن می‌‌کند و می‌تواند آب زیادی درون خود نگه دارد. نخل ماداگاسکار بالغ، بسیار سنگین شروع به رشد کردن و بالا رفتن می‌کند و این مورد باعث می‌شود تا از اوج‌گیری آن جلوگیری شود. به هنگام بهار برگ‌های درخشان و براق و بلند نخل ماداگاسکار آغاز به رشد کردن می‌کنند. این برگ‌ها معمولا 38 سانتی متر از درازا و تقریبا 10 سانتی متر از پهنا رویش دارند. برگ‌ها از بالای تنه مانند چتر آویزان می‌شوند و در زمستان می‌ریزند؛ اگر چه که در بهار این برگ‌ها مجددا می‌رویند.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی سایه دوست غافل نشوید.)

سرعت رشد نخل ماداگاسکار

عطر و بوی گل نخل ماداگاسکار

اگر که خیلی خوش شانس باشید امکان دارد که لابلای برگ‌های نخل ماداگاسکار گل‌های سفید و کوچک بروید. این گل‌ها معمولا بدون بو هستند و معمولا هم زمانی پدیدار می‌شوند که گیاه محیطی شبیه به محیط بومی رشد کند.

(صفحه سیکاس، یوکا و پپرومیا را از دست ندهید.)

بوی نخل ماداگاسکار

نور و دمای مناسب برای رشد نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار به اصطلاح آفتاب دوست و عاشق نور خورشید است و هوای گرم را ترجیح می‌دهد. در این شرایط هوایی مطلوب، گیاه رشد بهتری دارد و نگهداری از آن بهتر و راحت‌تر است. نور روشن در آفتاب کامل برای نخل ماداگاسکار عالی است و موقعیت مکانی این گیاه باید جلوی پنجره‌ی جنوبی و آفتاب‌گیر خانه باشد تا بهترین شرایط برای آن فراهم شود. اگر نخل ماداگاسکار را در خانه نگه می‌‌دارید بهتر است آن را نزدیک بخاری بگذارید و یا از ثابت نگه داشتن دما در ماه‌های زمستان در محیطی که نخل ماداگاسکار قرار دارد، اطمینان حاصل کنید.

توجه داشته باشید در زمستان، دمای محیط نگهداری این گیاه نباید کمتر از 55 درجه فارنهایت باشد. اگر این گیاه در طول زمستان به اندازه کافی گرم نگه داشته شود ممکن است تعداد کمی از برگ‌های آن حفظ شود.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی مقاوم نیز بازدید کنید.)

نور متناسب نخل ماداگاسکار

میزان کود و آب مورد نیاز نخل ماداگاسکار

در مورد شرایط آب‌رسانی به نخل ماداگاسکار باید بگویم که هنگامی خاک آن خشک شد باید آب‌رسانی صورت پذیرد. آبیاری نخل ماداگاسکار در طول تابستان باید به طور مداوم و مرتب انجام شود. در طول زمستان نیز باید آب کمتری به گیاه بدهید و هنگامی که برگ‌ها ریخت آب‌رسانی را متوقف کنید. بعلاوه لازم است کوددهی دو بار در سال انجام گیرد، یک بار اول بهار و یک بار اول تابستان. کوددهی باعث پیشرفت رشد گیاه در طی ماه‌های گرم‌تر سال می‌شود.

(از صفحه زاموفیلیا نیز بازدید کنید.)

آبیاری نخل ماداگاسکار

رطوبت مورد نیاز نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار به رطوبت خاصی احتیاج ندارد زیرا در برابر خشکی مقاوم است. می‌توانید در طی فصل رشد می‌توان روزانه ۴-۳ بار برای افزایش میزان رطوبت گیاه برگ ‌ها را غبار پاشی کنید.

(از صفحه پدیلانتوس نیز بازدید کنید.)

رطوبت نخل ماداگاسکار

بهترین نوع خاک برای نخل ماداگاسکار

خاک مورد نیاز برای نخل ماداگاسکار همان خاک شبیه به خاک کاکتوس‌ها است. باید دقت کنید که گلدان دارای سوراخ‌های زهکشی باشد تا آب اضافه بر سازمان، از آن خارج شود. زهکشی مناسب از پوسیدن ریشه‌های پاکیپودیوم نیز جلوگیری می‌کند. فصل بهار بهترین زمان برای پیوند زدن نخل ماداگاسکار است که گیاه از خواب زمستانی بیدار شده است. همچنین می‌توانید از گلدان سفالی استفاده کنید با سوراخ‌های زهکشی، تا خاک گلدان را خشک نگه دارید.

(در گلفروشی گل باما انواع متنوعی از بنجامین موجود است.)

خاک مناسب نخل ماداگاسکار

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار

شما می‌توانید گلدان نخل ماداگاسکارتان را تقریبا هر دو سه سال یکبار تعویض کنید. البته این موضوع تا حدی به سرعت رشد گیاهتان بستگی دارد. اگر حتی بعد از گذشت سه سال، گیاه رشد چندانی نداشته نیازی به تعویض گلدان نیست. اما اگر رشد نخل ماداگاسکار شما سریع است، می‌توانید هر سال در اواخر زمستان و اواخر بهار گلدان آن را عوض کنید.

(محصولات صفحه سرخس را از دست ندهید.)

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار

برای آراستن نخل ماداگاسکار چه کاری لازم است؟

تنها کاری که برای آراستن نخل ماداگاسکار لازم است انجام دهید جمع آوری برگ‌های پوسیده شده یا درحال پوسید‌گی است.

(مطالعه مطلب گیاهان آپارتمانی کم نور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

قیمت گل نخل ماداگاسکار

آفت و بیماری‌های نخل ماداگاسکار

بزرگترین تهدید برای نخل ماداگاسکار می‌تواند آب دادن بیش از حد و پوسیدگی ریشه‌ی آن است. افراد اغلب به این نوع گیاه‌ها آب زیادی می‌دهند چرا که احساس می‌کنند به آب احتیاج دارد؛ در صورتی که تنه‌ی آن هنوز پر از آب است. یکی دیگر از خطرات آب‌رسانی بیش از حد نیز شکستگی گیاه است. ممکن است تنه‌‌ی دراز و باریک گیاه ناگهان به دو نیم تقسیم شود. اگر چه این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که گیاه در مکانی قرار داده شده باشد که نور و سرمای کافی به آن نمی‌رسد. زمانی که گیاه خم شده و به دو نیم تقسیم می‌شود دیگر نمی‌توانید آن را به زندگی و حیات بازگردانید.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی معطر نیز بازدید کنید.)

برای رشد سریع گیاه خود عجله نکنید. آب‌دهی زیاد تاثیری بر رشد نخل ماداگاسکار ندارد و تنها باعث پوسیدگی بیشتر ریشه‌های آن می‌شود. با نگهداری درست از این گیاه رشد لازم را خواهد کرد. البته به یاد داشته باشید آب‌دهی کم به گیاه هم باعث افتادگی برگ‌ها می‌شود؛ اما این بار در فصل تابستان به جای فصل زمستان. اگر رنگ برگ‌ها زرد شد شما باید از کود مایع این گیاه استفاده کنید. عنکبوت‌ها ، کنه‌ها و مگس‌ها می‌‌توانند مشکل‌ساز شوند. به دنبال این آفات در زیر برگ‌ها بگردید. روغن گیاه چریش می‌تواند آن‌ها را تحت کنترل در بیاورد.

(از صفحه فیکوس بازدید کرده و انواع آن را در گلفروشی گل باما مشاهده کنید.)

مشکلات نخل ماداگاسکار

بیماری قارچی نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار برای بیماری های قارچی بسیار مستعد است. یکی از این بیماری‌ها پژمردگی فوزاریومی (Fusarium oxysporum) است که ابتدا برگهای مسن‌تر و سپس همه برگهای گیاه را درگیر می‌کند و یکی از مهم‌ترین عواملیست که موجب پوسیدگی قسمت‌های مختلف این گیاه می‌شوند. هر چه این بیماری پیشرفته‌تر شود، برگ‌ها و سپس تمامی گیاه می‌میرد و از بین می‌رود.

با مشاهده هر قسمت پوسیده، باید آن قسمت را از پیکر نخل ماداگاسکار جدا کرد. متأسفانه زمانی که نواحی نزدیک به سطح خاک می‌پوسند نمی‌توان گیاه را نجاتت داد و چاره‌ای جز صرف نظر کردن از این گیاه نیست. اما اگر نواحی بالاتر پوسیده هستند می‌توان قسمت‌های آلوده را جدا کرد و از بین برد تا پیشرفت بیماری به تعویق بیافتد اما پیشگیری راه حل بهتری است. خرید نخل ماداگاسکار سالم استفاده از بستر کاشت ضدعفونی شده و خشک بودن هوا و تهویه مناسب از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است.

(مطلب گیاهان آپارتمانی سریع الرشد را در وبلاگ گل باما از دست ندهید.)

بیماری قارچی نخل ماداگاسکار

ریزش برگ نخل ماداگاسکار

یکی از مشکلات متداول نخل ماداگاسکار در فصل پاییز و زمستان، ریزش برگ است. البته جا به جایی گیاه هم باعث این مسئله می‌شود. مورد دیگری که باید یه آن توجه داشته باشید، گلدان نخل ماداگاسکار است که باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و آبیاری آن به اندازه انجام شود چرا که در غیر این صورت برگهای گیاه ابتدا زرد شده و سپس شروع به ریزش می‌کنند.

(محصولات صفحه شفلرا را از دست ندهید.)

بیماری قارچی دیگری که نخل ماداگاسکار به آن مبتلا می‌شود بیماری قارچی لکه برگی است. این لکه‌ها می‌توانند با توجه به عامل قارچی یا باکتریایی که ایجاد کننده این بیماری است رنگ متفاوتی از زرد تا سیاه داشته باشند. بهترین راه حل چنین بیماری جمع آوری برگهای آلوده و جلوگیری از خیس و مرطوب شدن برگسار گیاه و استفاده از خاک‌های استریل و ضدعفونی شده در زمان تعویض خاک این گیاه است. همچنین در مواردی که بیماری شدید می‌شود می‌توان از قارچ‌کش برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری استفاده کرد.

( از صفحه پتوس نیز دیدن کنید.)

ریزش برگهای نخل ماداگاسکار

مشکل رشد نکردن نخل ماداگاسکار 

رشد نکردن هر گل و گیاهی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. قاعدتا نخل ماداگاسکار هم تحت بعضی شرایط ممکن است فرآیند رشدش به مشکل بخورد. یکی از این عوامل کوددهی غلط است. لازم است کوددهی دو بار در سال انجام گیرد، یک بار اول بهار و یک بار اول تابستان. کوددهی باعث پیشرفت رشد گیاه در طی ماه‌های گرم‌تر سال می‌شود. نخل ماداگاسکار به نور حساس است و نرسیدن نور کافی به آن باعث متوقف شدن رشدش می‌شود. گاهی کوچک بودن گلدان مانع از رشد صحیح نخل ماداگاسکار می‌شود پس گلدان را حتما عوض کنید.

عامل دیگر خاک نخل ماداگاسکار است. خاک مورد نیاز برای نخل ماداگاسکار همان خاک شبیه به خاک کاکتوس‌ها است. باید دقت کنید که گلدان دارای سوراخ‌های زهکشی باشد تا آب اضافه بر سازمان، از آن خارج شود. زهکشی مناسب از پوسیدن ریشه‌های پاکیپودیوم نیز جلوگیری می‌کند. فصل بهار بهترین زمان برای پیوند زدن نخل ماداگاسکار است که گیاه از خواب زمستانی بیدار شده است. همچنین می‌توانید از گلدان سفالی استفاده کنید با سوراخ‌های زهکشی، تا خاک گلدان را خشک نگه دارید.

(از محصولات صفحه بونسای نیز دیدن کنید.)

علت رشد نکردن نخل ماداگاسکار

سیاه شدن ریشه نخل ماداگاسکار

مشکل بعدی نخل ماداگاسکار، سیاه شدن ریشه‌های آن می‌باشد. در صورت این اتفاق باید ریشه گیاه را جدا کنید، سپس خاک آن را با قارچ کش آغشته کنید. در صورتی که کل ریشه سیاه شده باشد  و ساقه و تنه سالم باشد، می‌توان گیاه را نجات داد.

بیماری های نخل ماداگاسکار

 زرد شدن برگ‌های نخل ماداگاسکار

چرا برگهای ماداگاسکار گاهی زرد می‌شوند؟ آبیاری بیش از حد هر گیاهی عواقب خاص خود را دارد. آبیاری بیش از حد نخل ماداگاسکار هم باعث زرد شدن برگها و پوسیدگی ریشه می‌شود. اما جابجایی، نور کم و بیماری های قارچی هم ممکن است باعث زرد شدن و ریزش برگ های نخل شما شود.

(در صفحه بنت قنسول، حسن یوسف، گیاه گل گندمی و گیاه برگ عبایی طیف متنوعی از گیاهان آپارتمانی با ارسال فوری در تهران موجود است.)

زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار

روش‌های تکثیر نخل ماداگاسکار

تکثیر درخت ماداگاسکار از طریق کاشت بذر و قلمه زدن ساقه یا ریشه امکان‌پذیر است. هر دو این‌ها را می‌توانید از خود گیاه تهیه کنید و هم از بیرون بخرید. اما تکثیر نخل ماداگاسکار از طریق کاشت بذر کار دشواری است. دانه‌ها به آسانی جوانه نمی‌زنند.

(از محصولات صفحه آگلونما، لیندا و آرالیا نیز بازدید کنید.)

تکثیر نخل ماداگاسکار

روش‌های تکثیر نخل ماداگاسکار: 1. روش پاجوش

برای تکثیر نخل ماداگاسکار با روش پاجوش زمانی که پاجوش های این را مشاهده کردید میتوانید از گیاه مادر جدا کنید و محلی با دمای اتاق به مدت ۲۴ ساعت قرار دهید تا شیره داخلش خشک شده و به اصطلاح کالوس دهد و بعد در خاک نرم و سبک و البته غنی بکارید.توجه داشته باشید که تا رمانی که گیاه به ریشه زایی نرسدیه است باید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید برای این کار حتما به وسیله پلاستیک شفاف و روشن گلدان را کاور کنید فقط یک نکته برای کاور کردن که سعی کنید در طول روز ۱ الی ۲ ساعت کار را بردارید تا گیاه دچار بیماری های قارچی نشود.

(به مطلب نگهداری از گیاه دیفن باخیا نیز رجوع کنید.)

تکثیر نخل ماداگاسکار با روش پاجوش

روش‌های تکثیر نخل ماداگاسکار: 2. کاشت بذر

برای تکثیر نخل ماداگاسکار ابتدا در یک ظرف با زهکشی مناسب درست کنید مخلوط خاک آن میتوانید پیت ماس باشد ولی خاکی که از قبل توسط سم قارچ‌کش ضدعفونی شده باشد. سپس بذرهای را به صورت عمودی به طوری که طرف نوک باریک بذر به سمت بالا باشد فرو کنید اجازه بدهید ۱-۲ میلی‌متر از نوک بذر بیرون از خاک پیت ماس بماند. سپس روی آن آب اسپرس کنید و در ظرف را ببندید تا رطوبت تأمین شود ظرف را در محلی با نور مناسب و دمایی بین ۲۰-۳۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. همیشه خاک باید مرطوب باشد که در صورت کم شدن رطوبت روی بستر آب اسپری کنید و هر ۱۰-۱۲ روز یک‌بار بستر را با قارچ‌کش کاربندازیم یا مانکوزب سم پاشی نمایید.

(از مطلب نگهداری از گیاه سرخس نیز بازدید کنید.)

تکثیر نخل ماداگاسکار از طریق کاشت بذر

گلدهی نخل ماداگساکار

نخل ماداگاسکار وقتی به بلوغ می‌رسد گلهایی سفید دارد و معمولا در فصل بهار این گل‌ها خودنمایی می‌کنند.

(به مطلب نگهداری از گیاه لیندا نیز رجوع کنید.)

گل های سفید نخل ماداگاسکار

بهترین شرایط نگهداری و مراقبت از نخل ماداگاسکار

شما بیشتر آنها را به عنوان گیاه‌های خانگی جذاب و هیجان انگیز نگه‌ می‌دارید و رشد می‌دهید. نخل ماداگاسکار از دمای هوای گرم لذت می‌برد و همانطور که پیش‌تر گفته شد، این گیاه را در مقابل یک پنجره‌ی جنوبی و آفتاب‌گیر ساختمان قرار دهید. همینطور پاکیپودیوم لامری در کنار کاکتوس ‌بسیار منظره و جلوه‌ی زیبا و جذابی دارند و در نهایت، گل‌های نخل ماداگاسکار مورد توجه‌ترین و نقطه‌ی کانونی این گیاه هستند.

(از مطلب نگهداری از گیاه دراسنا نیز بازدید کنید.)

شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار

فواید نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار یکی از گیاهان زیبا و زینتی با تیغ های فراوان است که برای نگهداری داخل منزل بسیار مناسب است. البته باید تیغ های آن را هنگام خرید گیاه در نظر بگیرید. در صورتی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید یا کودک خردسال دارید، حتما تدبیری برای مکان قرار گیری آن بیندیشید. اما به طور کلی خرید نخل ماداگاسکار و نگهداری از این کاکتوس علاوه بر چند برابر کردن زیبایی دکوراسیون، به تصفیه هوا و اکسیژن سازی نیز کمک ویژه ای می‌کند چرا که نخل ماداگاسکار یکی از گیاهانی‌ست که قدرت بالایی در تصفیه هوا دارد.

(به مطلب نگهداری از گیاه برگ انجیری نیز مراجعه کنید.)

فواید نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار سمی است؟

بله این گیاه همانند دیفن باخیا، آگلونما و… سمی می باشد با این تفاوت که تمام بخش های نخل ماداگاسکار سمی می باشد. البته که این گیاه فواید زیادی دارد و به منزل شما جلوه‌ای خاص می‌بخشد اما خوردن برگ‌های آن و قسمت‌های دیگر گیاه باعث مسمومیت شما می‌شود. پس نخل ماداگاسکار می تواند برای حیوانات خانگی و کودکان شما بسیار خطرناک و کشنده باشد.  از علائم دیگر خوردن ماداگاسکار می توان به استفراغ ،‌ بیحالی ، افزایش ضربان قلب و حتی مرگ می شود.

(از مطلب نگهداری از گیاه یوکا نیز بازدید کنید.)

سمی بودن نخل ماداگاسکار

فروش نخل ماداگاسکار در فروشگاه اینترنتی گل باما

فروشگاه اینترنتی گل باما عرضه کننده‌ی انواع و اقسام گل و دسته گل و سبد گل و گیاه برای مناسبت‌های مختلف است که شما می‌توانید نخل ماداگاسکار گیاه زیبا و جذاب که مهاجر و مهمانی از قاره‌ی آفریقا است را از این فروشگاه تهیه کنید تا روح‌بخش اتاق یا محل کارتان باشد.

(از مطلب نگهداری از گل گندمی نیز بازدید کنید.)

خرید نخل ماداگاسکار

ثبت سفارش تلفنی