مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

درختچه آپارتمانی apartment shrub

دسته بندی های درختچه آپارتمانی

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
بنجامین سبز بزرگ
بنجامین سبز بزرگ
2,600,000 تومان
کاج مطبق متوسط
کاج مطبق متوسط
980,000 تومان
گلدان یوکا بزرگ
گلدان یوکا بزرگ
1,680,000 تومان
لیراتا بزرگ با گلدان سفالی
لیراتا بزرگ با گلدان سفالی
750,000 تومان
بنجامین سبز بزرگ با گلدان سفالی
بنجامین سبز بزرگ با گلدان سفالی
950,000 تومان
بنجامین ابلق با گلدان پلیمری پایه دار
بنجامین ابلق با گلدان پلیمری پایه دار
650,000 تومان
اریکا با گلدان پلیمری
اریکا با گلدان پلیمری
750,000 تومان
شامادورا با گلدان پلیمری
شامادورا با گلدان پلیمری
600,000 تومان
یوکا با گلدان فلزی
یوکا با گلدان فلزی
1,050,000 تومان
یوکا با گلدان پلیمری پایه دار
یوکا با گلدان پلیمری پایه دار
1,100,000 تومان
بنجامین بلک با گلدان پلیمری پایه فلزی
بنجامین بلک با گلدان پلیمری پایه فلزی
480,000 تومان
شفلرا با گلدان پلیمری پایه دار
شفلرا با گلدان پلیمری پایه دار
690,000 تومان
لیندا با گلدان فلزی پایه دار
لیندا با گلدان فلزی پایه دار
520,000 تومان
بنجامین آمستل با گلدان فلزی پایه دار
بنجامین آمستل با گلدان فلزی پایه دار
700,000 تومان
درسینا کامپکت گلدان فلزی
درسینا کامپکت گلدان فلزی
550,000 تومان
شفلرا
شفلرا
310,000 تومان
دراسینا کامپکت آناناسی
دراسینا کامپکت آناناسی
330,000 تومان
نخل شامادورا
نخل شامادورا
330,000 تومان
بونسای جنسینگ کوچک
بونسای جنسینگ کوچک
550,000 تومان
بونسای کاج کونیکا
بونسای کاج کونیکا
600,000 تومان
نخل ماداگاسکار
نخل ماداگاسکار
330,000 تومان
فیکوس بنجامین ابلق کوچک
فیکوس بنجامین ابلق کوچک
350,000 تومان
بنجامین سبز برگ
بنجامین سبز برگ
320,000 تومان
فیکوس
فیکوس
375,000 تومان
دراسینا سبز
دراسینا سبز
240,000 تومان
یوکا
یوکا
420,000 تومان
بنجامین آمستل
بنجامین آمستل
355,000 تومان
اریکا
اریکا
410,000 تومان
% 7
380,000 تومان
فیکوس بنجامین ابلق
فیکوس بنجامین ابلق
315,000 تومان
% -21
380,000 تومان
یوکا خنجری
یوکا خنجری
260,000 تومان
% -35
350,000 تومان
گل لیندا
گل لیندا
170,000 تومان
% -94
330,000 تومان
گیاه شفلرا
گیاه شفلرا
300,000 تومان
گل باما

درختچه آپارتمانی طبیعی

از تصفیه‌ی هوا گرفته تا ایجاد حس خوشایند و سرزندگی در آپارتمان، دلایل زیادی برای خرید درختچه آپارتمانی وجود دارد. اما خیلی از افراد با این درختچه‌ها آشنایی کافی ندارند و مهم‌تر از همه، طریقه نگهداری درختچه های آپارتمانی را به خوبی نمی‌دانند. بنابراین خرید و نگهداری درختچه آپارتمانی می‌تواند یک چالش بزرگ باشد.

اما نکته‌ی مهم این است که نباید بی‌مقدمه به گلفروشی‌ها بروید و هر گیاه و درختچه‌ای که از نظرتان زیبا و جذاب بود، تهیه کنید.! در عوض باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید: این که گیاه چقدر به نور نیاز دارد، شرایط مراقبت از آن چگونه است، رشد آن چقدر است و آیا فضای کافی برای رشد آن دارید و موارد متعدد دیگر.

درختچه آپارتمانی طبیعی

معرفی انواع درختچه آپارتمانی

در ادامه این مطلب لیست درختچه های آپارتمانی را ارائه می‌دهیم که می‌توانید در آپارتمان از آنها مراقبت کنید؛ البته به این شرط که شرایط نگهداری و نیازهای هر کدام را به خوبی بررسی کنید. اسامی انواع درختچه آپارتمانی و عکس درختچه آپارتمانی را با شرایط نگهداری هر کدام بررسی کنید و یک گزینه‌ی ایده‌آل برای خودتان انتخاب کنید.

معرفی انواع درختچه آپارتمانی

1. درختچه آپارتمانی فیکوس لیراتا (Fiddle-Leaf Fig)

فیکوس لیراتا گیاهی بومی جنگل‌های بارانی غرب و مرکز آفریقا است که با برگ‌های سبز بزرگ خیره‌کننده‌ای که دارد، نظرات زیادی را به خود جلب می‌کند. اگرچه این گیاه بسیار محبوب و از نظر زیبایی ظاهری بی‌نظیر است، اما ساده‌ترین درختچه آپارتمانی برای نگهداری نیست. فیکوس لیراتا محیطی گرم و مرطوب، آبیاری مناسب و نور زیاد را می‌پسندد.

این درختچه را در مکانی دورتر از دریچه‌های هوا و سیستم‌های گرمایشی قرار دهید که نور زیادی دریافت کند. در واقع می‌توان گفت این درختچه‌ی زیبای آپارتمانی پنجره‌ی رو به جنوب یا غرب را ترجیح می‌دهد و نوردهی از سمت شرق نیز تا زمانی که گیاه مستقیما نزدیک پنجره باشد، می‌تواند کارساز باشد. اگر در مورد شرایط نوری مطمئن نیستید قرار دادن گلدان فیکوس لیراتا در نزدیکی پنجره مطمئن‌ترین گزینه است.

درختچه آپارتمانی فیکوس لیراتا (Fiddle-Leaf Fig)

نکات نگهداری از فیکوس لیراتا

یکی از نکات مهم در نگهداری از درختچه فیکوس لیراتا، برنامه‌ی ابیاری است. بهتر است پیش از هر بار آبیاری میزان رطوبت خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید خاک مرطوب نباشد. بعلاوه خاک باید هوادهی و زهکشی مناسبی داشته باشد تا از تجمع آب در آن جلوگیری شود.

نکات نگهداری از فیکوس لیراتا

آبیاری درختچه آپارتمانی لیراتا

فیکوس لیراتا خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد و سپس یک دوره‌ی خاک شدن خاک؛ زیرا این گیاه بومی مناطقی است که بین بارندگی‌های شدید، دوره‌های خشکی را نیز می‌گذراند. هر زمان که چند سانتی‌متر بالای خاک خشک شد آن را آبیاری کنید و از خشک شدن بیش از حد خاک اجتناب کنید چرا که ریشه‌های گیاه شما را از بین خواهد برد.

برای آبیاری درختچه آپارتمانی فیکوس لیراتا دقت داشته باشید همانطور که بی‌آبی طولانی مدت باعث از بین رفتن ریشه‌ها می‌شود، آبیاری زیاد و خاک بدون زهکشی نیز می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها و از بین رفتن گیاه شما شود.

آبیاری درختچه آپارتمانی لیراتا

2. درختچه آپارتمانی بنجامین (Benjamina)

فیکوس بنجامین که با نام انجیر برگ ریز نیز شناخته می‌شود، یک درخت همیشه سبز بومی آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری است که اغلب به عنوان درختچه‌ آپارتمانی نگهداری می‌شود. این گیاه به خاطر عمر طولانی خود شناخته شده است و بین 20 تا 50 سال عمر می‌کند.

این گیاه دارای شاخه‌های باریکی است که از یک تنه‌ی خاکستری روشن می‌روید و برگ‌های تیره‌ی متراکم یا برگ‌های ابلق زیبا دارد. برای نگهداری از این درختچه در آپارتمان، لازم است آن را به طور مرتب هرس کنید تا رشد مناسبی داشته باشد. این درختچه آپارتمانی مقاوم رشد سریعی دارد و شاید لازم باشد سالی یکبار گلدان آن را تعویض کنید.

درختچه آپارتمانی بنجامین (Benjamina)

نگهداری از فیکوس بنجامین

مراقبت از فیکوس بنجامین نسبتا آسان است و به همین خاطر است که یکی از محبوب‌ترین درختچه‌ها برای آپارتمان و ادارات شناخته می‌شود. نیاز آب این گیاه متوسط است بنابراین تنها زمانی آن را آبیاری کنید که خاک آن به خوبی خشک شده باشد. برای اینکه بدانید خاک به اندازه‌ی کافی خشک است یا خیر می‌توانید با انگشت سطح خاک را بررسی کنید؛ اگرچند سانتی‌متر بالای خاک خشک باشد وقت آبیاری ان رسیده است.

نگهداری از فیکوس بنجامین

آبیاری درختچه آپارتمانی بنجامین

معمولا در شرایط مناسب آبیاری هفته‌ای یکبار کافی است اما بسته به اندازه‌ی گلدان و دمای کلی اتاق، می‌تواند متفاوت باشد. برای آبیاری درختچه آپارتمانی فیکوس بنجامین از آب باران با دمای اتاق استفاده کنید و اگر از آب لوله‌کشی استفاده می‌کنید، اجازه دهید چند ساعت بماند. انجیر برگ‌ریز در داخل خانه در نور غیرمستقیم روشن و یا مناطق آفتابی با کمی سایه به خوبی رشد می‌کند و می‌توان آن را تا حدی درختچه آپارتمانی سایه دوست دانست.

آبیاری درختچه آپارتمانی بنجامین

3. درختچه آپارتمانی فیکوس الاستیکا (Rubber fig)

فیکوس الاستیکا یک درختچه آپارتمانی با نیازهای نگهداری کم است و رشد نسبتا سریع است و در زیستگاه اصلی خود می‌تواند تا ارتفاع 60 متر رشد کند. از آنجایی که فیکوس الاستیکا دوست دارد در خاکی با مقدار رطوبت مناسب رشد کند، از قرار دادن این گیاه در محل خشک یا نزدیکی پنجره و هواکش یا زیر نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

نور روشن و غیرمستقیم برای این درختچه ایده‌آل است اما به طور غیرعادی می‌تواند شرایط کم‌نور را نیز تحمل کند. با این حال برای شادتر و سالم‌تر نگاه داشتن گیاه توصیه می‌شود آن را کنار پنجره‌ی رو به جنوب با پرده‌های شفاف قرار دهید تا نور روشن دریافت کند. فیکوس الاستیکا فضاهایی با نور کم را تحمل می‌کند اما باید در نظر داشته باشید که بدون نور کافی، برگ‌های بزرگ و رنگی آنها به رنگ سبز روشن تغییر می‌کند.

درختچه آپارتمانی فیکوس الاستیکا (Rubber fig)

نگهداری از فیکوس الاستیکا

کلید مراقبت از گیاه فیکوس الاستیکا تعادل است. این درختچه آپارتمانی مقدار مناسبی آفتاب و آب را دوست دارد و اگر بتوانید نیازهای این گیاه برای نور و آب را تامین کنید، گیاهی شاد و قوی خواهید داشت. البته فیکوس الاستیکا با ریزش برگ‌های پایینی به شما نشان می‌دهد آیا با نور خورشید یا آب بیشتری نیاز دارد یا خیر.

فیکوس الاستیکا نور روشن و غیرمستقیم خورشید که خیلی گرم نباشد را ترجیح می‌دهد. نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث سوختگی برگ‌های این گیاه شود. شما می‌توانید با آویزان کردن یک پرده‌ی شفاف جلوی پنجره مطمئن شوید نور کافی به گیاه می‌رسد. گونه‌های فیکوس الاستیکا با تنوع بیشتر نیاز به نور بیشتری دارند تا رنگ برگ‌های خود را حفظ کنند.

نگهداری از فیکوس الاستیکا

آبیاری درختچه آپارتمانی الاستیکا

این گیاه در فصل رشد به آب بیشتری نیاز دارد و خاک آن باید مرطوب باشد. همچنین لازم است برگ‌های گیاه را نیز با یک پارچه مرطوب کنید تا نور بیشتری دریافت کند. اگر نمی‌خواهید برگ‌ها را به صورت جداگانه پاک کنید، مه‌پاشی گیاه گزینه‌ی خوبی است. این گیاه را در خاک دارای زهکشی خوب بکارید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

در فصل خواب گیاه، انها را کمتر آبیاری کنید اما نگذارید خاک کاملا خشک شود. فیکوس الاستیکا با ریزش برگ‌ها به شما می‌گوید که به آب بیشتری نیاز دارد.

آبیاری درختچه آپارتمانی الاستیکا

4. درختچه آپارتمانی کاج مطبق (Norfolk Island pine)

یکی دیگر از درختچه‌های محبوب آپارتمانی، کاج مطبق است. این گیاه بومی آب و هوای نیمه گرمسیری است که از جزیره‌ی Norfolk، جزیره‌ی کوچکی در اقیانوس آرام بین نیوزیلند و کالدونیای جدید می‌آید. کاج مطبق علیرغم نام آن یک کاج نیست و عضوی از یک خانواده‌ی قدیمی‌تر Araucariaceae است.

اگرچه بیشتر درختان مخروطی مانند کاج‌ها برای شرایط سرد سازگارتر هستند اما کاج مطبق یک گیاه استوایی است و به همین خاطر می‌تواند یک درختچه آپارتمانی ایده‌آل باشد. این گیاه گرمسیری شرایط گرم داخلی خانه را می‌پسندد و بعلاوه ظاهر زیبا و متقارن، این گیاه را به عنوان یک گیاه آپارتمانی زیبا و خاص ایده‌آل می‌سازد. کاج مطبق از جمله درختچه های بدون نیاز به نور است، اگرچه دریافت کمی نور می‌تواند برای رشد گیاه ایده‌آل باشد.

درختچه آپارتمانی کاج مطبق (Norfolk Island pine)

نگهداری از کاج مطبق

پرورش کاج مطبق به عنوان درختچه آپارتمانی با درک چند نکته‌ی مهم در مورد این گیاه شروع می‌شود. اگرچه این گیاه شبیه کاج است و به نام کاج مطبق نیز شناخته می‌شود اما کاج واقعی نیست و به اندازه‌ی درختان کاج مقاوم نیست و از نظر نیازهای مراقبتی بیشتر شبیه گیاه ارکیده یا گاردنیا است تا کاج!

اولین چیزی که باید در مورد این گیاه بدانید این است که کاج مطبق نسبت به سرما مقاوم نیست و نمی‌تواند دمای زیر صفر را تحمل کند. این گیاه را نمی‌توان در تمام طول سال در خارج از خانه نگهداشت و بعلاوه باید از بادهای سرد و قرار گرفتن در جلوی پنجره یا باد کولر جلوگیری شود.

نگهداری از کاج مطبق

دما و رطوبت مورد نیاز کاج مطبق

نکته‌ی دیگر در مورد نگهداری از این درختچه آپارتمانی این است که از آنجایی که کاج مطبق گیاهی گرمسیری است نیاز به رطوبت بالایی دارد. بنابراین توجه به رطوبت محیط نگهداری از آن و تامین رطوبت بسیار مهم است. با قرار دادن یک سینی سنگریزه، استفاده از دستگاه بخور یا مه‌پاشی با اسپری آب برای افزایش رطوبت محیط می‌تواند مناسب باشد.

فراموش نکنید کاج مطبق نور کافی باید دریافت کند. چند ساعت نور مستقیم و روشن روز برای رشد گیاه ایده‌آل است اما این گیاه در نور غیرمستقیم روشن نیز به خوبی رشد خواهد کرد.

دما و رطوبت مورد نیاز کاج مطبق

5. درختچه آپارتمانی یوکا (Yucca)

یوکا درختچه‌ای چند ساله است که بیش از 40 گونه دارد و تنها تعدادی از آنها به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می‌شوند. این گیاه ظاهر زیبایی و رشد سریعی دارد. برخی از گونه‌های یوکا می‌تواند تا 60 سانتی‌متر در سال رشد داشته باشد و برخی دیگر از گونه‌های این درختچه آپارتمانی تنها 12 سانتی‌متر در سال رشد می‌کند.

بیشتر گونه‌های یوکا درختچه‌های بزرگی می‌شوند که می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند اما برای این رشد زمان زیادی لازم است. برخی از گونه‌های یوکا در خارج از منزل و در باغچه‌ها و فضای سبز کاشته می‌شوند و می‌توانند دمای منفی 12 درجه‌ی سانتی‌گراد را نیز تحمل کنند.

درختچه آپارتمانی یوکا (Yucca)

نگهداری از گیاه یوکا آپارتمانی

در شرایط مناسب رشد گیاهان یوکا دشوار نیست. این گیاهان دوست دارند به جای توجه بیش از حد با کمی غفلت و بی‌توجهی رشد کنند. این گیاه نسبت به آبیاری زیاده از حد حساس است و ساقه‌های نرم نشان‌دهنده‌ی این است که گیاه شما آب زیادی دریافت کرده است. در شرایط مناسب، درختچه آپارتمانی یوکا حدود 5 سال دوام می‌آورد و در فضای باز نیز می‌تواند بین 20 تا 50 سال زندگی کند.

نگهداری از گیاه یوکا آپارتمانی

آبیاری درختچه آپارتمانی یوکا

بهترین شرایط داخلی برای یوکا یک گوشه‌ی روشن با رطوبت نسبتا کم است. یوکا در نور روشن و غیرمستقیم رشد می‌کند و نور کم می‌تواند باعث کند شدن رشد گیاه و نازک شدن برگ‌های آن شود. در مقابل مستقیم خورشید نیز می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها یا ایجاد لکه‌های سفید روی برگ‌های یوکا شود. درختچه آپارتمانی یوکا بیش از حد به آب حساس است. در طول فصل‌های رشد بهار و تابستان هفته‌ای یکبار گیاه را آبیاری کنید، بین آبیاری‌ها اجازه دهید خاک خشک شود و مطمئن شوید خاک زهکشی مناسبی دارد. با فرارسیدن زمستان آبیاری را کم کنید.

آبیاری درختچه آپارتمانی یوکا

6. درختچه آپارتمانی دراسنا (Dracaena)

دراسنا از درختچه‌ها و درختان همیشه سبز گرمسیری است که شامل چندین گونه‌ی مختلف است و معمولا به عنوان درختچه آپارتمانی نگهداری می‌شود. گونه‌های مختلف دراسنا که حتما با آنها آشنا هستید شامل دراسنا پرچمی، دراسنا بلالی، دراسنا رفلکسا، دراسنا کامپکت و موارد متعدد دیگر می‌شود. نوع دراسنا با برگ‌های نیزه‌ای که از یک یا چند ساقه‌ی اصلی ضخیم و عصایی رشد می‌کنند معمولا از محبوب‌ترین انواع این گیاهان است.

دراسنا در محیط‌های استوایی بومی خود می‌تواند تا 6 متر یا بیشتر رشد کند اما به عنوان درختچه آپارتمانی ارتفاع آنها کمتر از 2.5 متر خواهد بود.

 درختچه آپارتمانی دراسنا (Dracaena)

نگهداری از گیاهان دراسنا

گونه‌های دراسنا که معمولا به عنوان درختچه های آپارتمانی نگهداری می‌شوند، معمولا در گلدان‌های بزرگ با زهکشی خوب و مخلوط خاک معمولی به خوبی رشد می‌کنند. آبیاری مناسب و قرار گرفتن در معرض نور مناسب (نور غیرمستقیم زیاد) آنها را سالم نگه می‌دارد.

این گیاهان در فصل رشد خود از بهار تا پاییز به طور مداوم باید مرطوب نگه داشته شوند اما در طول زمستان باید خشک‌تر باشند در طول فصل رشد فعل باید هر هفته به طور کامل دراسنا آبیاری شود به طوری که آب اضافی از سوراخ‌های زهکشی زیر گلدان خارج شود و سپس آب اضافی زیر گلدان باید تخلیه شود. دراسنا گیاه گرمسیری است و رطوبت و دمای نسبتا بالا را دوست دارد. مه‌پاشی گیاه یا قرار دادن سینی سنگریزه برای تامین رطوبت این درختچه‌ آپارتمانی ایده‌آل است.

نگهداری از گیاهان دراسنا

7. درختچه آپارتمانی شفلرا (Schefflera)

برگ‌های زیبا و کشیده‌ی شفلرا این گیاه را شبیه چتر می‌سازد و به همین خاطر به شفلرا درخت چتر هم گفته می‌شود. گیاه شفلرا که بومی تایوان و جنوب چین است می‌تواند تقریبا تا 4 متر رشد کند اما به طور متوسط تنها 30 سانتی‌متر تا 1.5 متر رشد دارد. شاید جذاب‌ترین نکته در مورد این درختچه آپارتمانی این باشد که شفلر یک خوشبوکننده و سم‌زدای طبیعی هوا است که برگ‌های آن علاوه بر آزاد کردن اکسیژن، آلاینده‌های هوا را نیز جذب می‌کند.

ترکیبی از برگ‌های جذاب و قدرت سم‌زدایی، گیاه شفلرا را به یک گیاه خانگی بسیار محبوب تبدیل کرده است.

درختچه آپارتمانی شفلرا (Schefflera)

نگهداری از درختچه آپارتمانی شفلرا

شفلرا اگر نور غیرمستقیم زیاد، گرما و رطوبت کافی دریافت کند، رشد خوبی خواهد داشت. این گیاه نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و اگرچه می‌توان در تابستان آن را به محیط بیرون منتقل کرد اما باید دقت کنید که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد زیرا باعث سوختن برگ‌ها می‌شود. اگر ساقه‌ی گیاه رشد کرده و گیاه برگ‌های زیادی ندارد، این نشان می‌دهد گیاه شما نور کافی دریافت نمی‌کند.

شفلرا در طول فصل رشد باید به طور منظم آبیاری شود و برگ‌ها نیز با اسپری آب مه‌پاشی شوند. پیش از هر بار آبیاری باید صبر کنید خاک گلدان خشک شود و سپس آن را به طور کامل آبیاری کنید. در فصل زمستان نیز آبیاری را کاهش دهید. آبیاری بیش از حد شفلرا باعث از بین رفتن گیاه می‌شود و زرد شدن و ریختن برگ‌ها می‌تواند نشانه‌ی آبیاری بیش از حد باشد.

نگهداری از درختچه آپارتمانی شفلرا

8. درختچه آپارتمانی درخت پول (Guiana Chestnut)

درخت پول یا Money tree که به آن شاه بلوط مالابار نیز گفته می‌شود، گونه‌ای از درختان بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است که به لطف طبیعت سرسخت خود به یک گیاه آپارتمانی جذاب و محبوب تبدیل شده است. درخت پول در میان کسانی که تمرین فنگ‌شویی می‌کنند بسیار برجسته است و اعتقاد بر این است که انرژی مثبت به خانه می‌آورد.

درختچه آپارتمانی درخت پول معمولا به صورت گیاهان کوچک با تنه‌ی بافته شده از سه، پنج یا هفت ساقه فروخته می‌شود. این گیاه معمولا در گلفروشی‌ها بافته می‌شود و با بلوغ به رشد خود ادامه می‌دهد. رشد این گیاه از دانه به ندرت اتفاق می‌افتد اما اگر می‌خواهید آن را در فضای باز بکارید باید از بذر و در فصل بهار آغاز کنید. گیاه پول در فنگ شویی بسیار پرطرفدار است و انرژی مثبت را به خانه می‌آورد.

درختچه آپارتمانی درخت پول (Guiana Chestnut)

نگهداری از درخت پول

درخت پول اگرچه در طبیعت می‌تواند تا 18 متر رشد کند اما به عنوان یک درختچه آپارتمانی تنها بین 1.5 تا 2.5 متر رشد دارد و اگر ترجیح می‌دهید کوچکتر باشد، می‌توانید بونسای آن را تهیه کنید. کلید رشد درخت پول در داخل خانه، دادن نور و آب مناسب به گیاه است. آبیاری بیش از حد برای این گیاه مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند و اگر در آب دادن به گیاهان معمولا زیاده‌روی می‌کنید با درخت پول به مشکل برنخواهید خورد.

درخت پول که در طبیعت رشد می‌کند معمولا گل‌های زیبایی به رنگ زرد متمایل به سفید می‌دهد که در نهایت با غلاف‌های بزرگ بذر شبیه بادام‌زمینی جایگزین می‌شوند. با این حال این گیاه به عنوان یک درختچه آپارتمانی گل نمی‌دهد زیرا برای گلدهی نیاز به گرده‌افشانی دارد و این گرده‌افشانی در طبیعت و توسط خفاش‌ها انجام می‌شود. با وجود این، در شرایط مراقبت مناسب در داحل خانه، این گیاه می‌تواند شکوفا شده و زیبایی خود را چند برابر کند.

نگهداری از درخت پول

9. درختچه آپارتمانی نخل راپیس (Rhapis excelsa)

نخل راپیس که با نام نخل لیدی (lady palm) نیز شناخته می‌شود یک گونه‌ی نخل کوچک است در دسته‌های متراکم ساقه‌های باریک و صاف سبز رنگ رشد می‌کند. روی ساقه‌های گیاه دسته برگ‌های بادبزنی شکل و سبز براق وجود دارد که هر کدام بین پنج تا هشت برگ باریک و نیزه‌ای شکل دارند.

از آنجایی که نخل راپیس یک درختچه آپارتمانی کم نور است و در شرایط نور کم به خوبی مقاومت می‌کند، نگهداری از آن در داخل خانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی بسیار محبوب است. نخل راپیس به عنوان یکی از مقاوم ترین درختچه های آپارتمانی رشد نسبتا آهسته‌ای دارد و در سال کمتر از 30 سانتی‌متر رشد می‌کند.

درختچه آپارتمانی نخل راپیس (Rhapis excelsa)

نگهداری از نخل راپیس

به عنوان یک درختچه آپارتمانی می‌توانید نخل راپیس را در گوشه‌ای از اتاق نزدیک به یک پنجره روشن قرار دهید. مراقبت از این گیاه چندان سخت و پیچیده نیست؛ اگرچه نیاز به یک برنامه‌ریزی منظم برای آبیاری و کوددهی دارد. برای آبیاری و تغذیه‌ی بیشتر گیاه در ماه‌های گرم سال برنامه‌ریزی کنید و با سردتر شدن هوا این برنامه‌ی آبیاری و کوددهی را کم کنید. بعلاوه نخل راپیس در شرایط محیطی که برای خود شما مناسب و راحت است، به خوبی رشد می‌کند.

نگهداری از نخل راپیس

هرس نخل راپیس

نخل راپیس به هرس زیادی نیاز ندارد و اگر شاخه‌ها یا برگ‌ها کمی قهوه‌ای شده‌اند، آنها را هرس نکنید چرا که گیاه هنوز می‌تواند از مواد مغذی آنها استفاده کند. این مشکل به احتمال زیاد به خاطر آبیاری ناکافی یا نور کم پیش می‌اید که می‌توانید با رفع این مشکلات گیاه سالم‌تری داشته باشید. با این حال اگر کل شاخه تغییر رنگ داده و خشک شده است، می‌توانید آن را هرس کنید.

نخل راپیس معمولا هیچ مشکل جدی با آفات یا بیماری‌ها ندارد اما مراقب شپشک‌ها و کنه‌های عنکبوتی باشید که می‌توانند گیاهان آپارتمانی را درگیر کنند. علائم آلودگی نخل راپیس به آفات پژمرده شدن برگ‌ها، زرد شدن برگ‌ها، وجود تار روی برگ‌ها یا مواد چسبنده است. بنابراین هر چه زودتر گیاه خود را با حشره‌کش مناسب درمان کنید.

هرس نخل راپیس

10. درختچه آپارتمانی نخل لیندا (Ponytail palm)

گیاه لیندا اگرچه به نام نخل لیندا شناخته می‌شود اما یک نخل واقعی نیست و بیشتر با گیاهان صحرایی از جنس آگاوه و یوکا مرتبط است. نخل لیندا که به نام نخل دم اسبی نیز شناخته می‌شود از یک تنه‌ی بزرگ و گرد تشکیل شده که یک ساقه‌ی نازک از آن خارج می‌شود. از بالای ساقه یک یا چند روزت از برگ‌های بلند، سبز و چرمی درمی‌آید که با افزایش سن گیاه رشد می‌کنند و در فضای داخل آپارتمان تا 90 سانتی‌متر رشد می‌کند اما در فضای باز می‌تواند تا دو برابر این نیز طول داشته باشد.

این درختچه آپارتمانی بومی شرق مکزیک است و در شرایط زیستگاه خود تا 9 متر رشد می‌کند اما در باغ‌ها معمولا ارتفاع بیشتر از 3 متر ندارد و در آپارتمان نیز به ندرت بلندتر از 1.2 متر می‌رسد. مراقبت از این گیاه نسبتا ساده است و رایج‌ترین مشکل این است که عادت‌های آبیاری خود را با نیازهای آبیاری لیندا تطبیق دهید.

درختچه آپارتمانی نخل لیندا (Ponytail palm)

نگهداری از نخل لیندا

از آنجایی که نخل دم اسبی آب را در تنه‌ی پیاز مانند خود ذخیره می‌کند، مهم است که با این گیاه مانند ساکولنت‌ها رفتار کنید. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود و در ماه‌های زمستان که گیاه نور کمتری دریافت می‌کند، آبیاری را کاهش دهید. اگر نخل لیندای شما در شرایط خشکسالی قرار گیرد، تنه‌ی آن کوچک می‌شود، سپس با آبیاری مجدد، دوباره رطوبت را جذب کرده و ذخیره می‌کند.

از نظر کوددهی به این درختچه آپارتمانی، نخل لیندا در بهار رشد زیادی را تجربه می‌کند و سپس انرژی خود را در بقیه‌ی سال حفظ می‌کند. در اوایل بهار می‌توانید یک دوز کود استاندارد گیاهان آپارتمانی را در آب رقیق کرده و به گیاه خود بدهید. سپس تا سال بعد برای کوددهی صبر کنید. نخل لیندا را در جایی قرار دهید که نور روشن و غیرمستقیم زیادی دریافت کند. البته نور مستقیم و زیاد خورشید می‌توانید باعث سوختن برگ‌های لیندا شود.

نگهداری از نخل لیندا

خرید درختچه آپارتمانی

حالا که با نام انواع درختچه آپارتمانی آشنا شده‌اید، باید بدانید خرید یک گیاه مساله‌ی مهمی است و نباید در این کار عجله کنید. خرید گیاهان آپارتمانی بدون در نظر گرفتن شرایط خانه، می‌تواند نگهداری از گیاهان را دشوار سازد. البته گاهی اوقات نیز همه‌ی شرایط مناسب است ولی علیرغم تلاش شما، گیاه و درختچه‌ آپارتمانی از بین می‌رود.

انتخاب یک درختچه آپارتمانی مناسب و رعایت تمام اصول نگهداری احتمال از بین رفتن گیاه شما را کم می‌کند. سخن آخر اینکه قیمت درختچه آپارتمانی بسته به نوع درختچه و اندازه‌ی آن می‌تواند کاملا متفاوت باشد. قیمت انواع درختچه های آپارتمانی را از فروشگاه‌های گلفروشی یا گلفروشی‌های آنلاین مانند گل باما می‌توانید بررسی کنید و البته اگر درختچه‌های طبیعی را دوست ندارید، درختچه آپارتمانی مصنوعی نیز می‌تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد.

خرید درختچه آپارتمانی

ثبت سفارش تلفنی