مثلا گل رز رو چند بفروشیم خوبه؟

گل لیلیوم lily

فیلتر ها
3 فیلتر فعال
از دسته های دیگر
محصولات
251 محصول
گل لیلیوم
گل لیلیوم (دسته 5 تایی)
250,000 تومان
گل باما

خرید گل لیلیوم، ملقب به گل سوسن

گل سوسن با نام علمی لیلیوم معمولا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کند ولی این گیاه را می‌توان در فضای باغ و باغچه نیز کشت کرد اما در مناطق سردتر علاوه بر فضاهایی همانند گلخانه‌ها، از گلدان نیز می‌توان استفاده کرد و این گیاه را به عنوان گیاهی گلدانی تحت کشت و پرورش قرار داد.

(در گلفروشی آنلاین گل باما از صفحه‌ی گل خواستگاری نیز بازدید کنید.)

گل لیلیوم ملقب به گل سوسن

تاریخچه گل لیلیوم (گل سوسن)

لیلیوم (گل سوسن) را میتوان تقریبا مربوط به 5000 سال قبل دانست. این گل بیش از 100 گونه متنوع داشته و بیشتر در منطقه معتدل شمالی یافت می‌شود. البته نوع هیربید آن تنوع بیشتری دارد. گل لیلیوم دارای پیاز و فلس میباشد، که از طریق همین پیاز، فلس و بذر تکثیر می‌شود.

تاریخچه گل سوسن

گل لیلیوم یا سوسن ؟

در زبان فارسی به جای نام لیلیوم، گل سوسن رواج داشته و دلیل این اسم بی ربط به گل سوسن چلچراغ نیست. گل سوسن چلچراغ حالت آویزان داشته و با برگ های شبیه به زنگوله و حتی فنجان، ما را یاد چلچراغ های زینتی می اندازد. سوسن چلچراغ رنگها یمختلفی دارد از جمله: سفید، زرد، نارنجی و قرمز.

گل لیلیوم یا گل سوسن؟

ویژگی‌ها و مشخصات گل لیلیوم

گل لیلیوم (گل سوسن) بیش از 100 گونه متنوع داشته و بیشتر در منطقه معتدل شمالی یافت می‌شود. البته نوع هیربید آن تنوع بیشتری دارد. همچنین بسیاری از گونه ها آن از نوع چینی و ژاپنی هستند. این گل زیبا و خوشبو بین 50 تا 150 سانتی متر ارتفاع داشته و ساقه‌ی بلند و نازکی دارد. گل لیلیوم غالبا به رنگ سفید متمایل به زرد بوده و قسمت شهدساز آن به رنگ سبز و معطر است. گل سوسن به خاطر رایحه تندی که دارد در صنعت عطر سازی هم محبوب است.

وسعت رویشگاه این گل ۵۷۰۰ متر مربع بوده و این گل برای رشد خود مناطق معتدله و کوهستانی را می‌پسندد و معمولا در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متری از سطح دریا یافت می‌شود. لیلیوم (گل سوسن) را میتوان تقریبا مربوط به 5000 سال قبل دانست و در بخش کوچکی از النگران جمهوری آذربایجان یافت شد. گل لیلیوم (سوسن) اغلب در مناطق شیبداری که آب زیر زمینی در زیر آن در حال حرکت است می‌روید.

ویژگی های گل لیلیوم

گل لیلیوم نماد چیست؟

گل‌ لیلیوم یا همان گل سوسن، آنچنان شهرت چشمگیری در دنیای گل‌ها دارند که دیگر گل‌ها از نام آن برای درخشش خود استفاده می‌کنند. گل لیلیوم (گل سوسن) نماد پاکی، بی‌گناهی و روح آزاد است. این گل از دسته گیاهان گلدار و دارای 1500 گونه مختلف است که در مناطق مختلف کشت می‌شوند. امروزه کاشت گل لیلیوم (گل سوسن) در کشورهایی همچون هلند، فرانسه، شیلی، ایالات متحده آمریکا، ژاپن و نیوزلند متمرکز شده است و این گونه‌ای زیبا و متفاوت به نام سوسن چلچراغ وجود دارد که تنها در داماش استان گیلان و لنکران جمهوری آذربایجان رشد می‌کند.

(در گل باما به آسانی نسبت به خرید گل تسلیت اقدام کنید.)

با کاشتن گونه‌های مختلف این گل زیبا می‌توانید مجموعه‌ای بسیار ظریف و زیبا از شکوفه‌ها را داشته باشید و از بهار تا پاییز برای معطر کردن، برش و تزئین از آن‌ها استفاده کنید. از گل لیلیوم (گل سوسن) برای تزیین تاج گل استفاده‌های زیادی می‌شود. شما برای خرید گل لیلیوم (گل سوسن) با کیفیت عالی و تحویل فوری در تهران، گلفروشی گل باما را در کنار خود دارید.

گل لیلیوم نماد چیست؟

انواع گل لیلیوم

از بین انواع لیلیوم (سوسن) که شباهت زیادی به گل اورینتال دارد، کازابلانکا، مارتاگون، زنبور کوچک، آبنباتی، ایستر، پادشاهی، آکاپولکو، لیلیوم الودی، رابرت سوانسن، لوکسور و لیلیوم ماتریکس را برای شما معرفی می‌کنیم.

انواع گل لیلیوم

گل لیلیوم کازابلانکا

گل لیلیوم کازابلانکا که از گونه‌های لیلیوم‌های شرقی معطر است، یک عضو بسیار خارق العاده از خانواده‌ی گل‌های سفید به شمار می‌رود. گلبرگ‌های براق و قابل توجه این گل‌ها خود را در دسته‌های گل متمایز می‌کنند و در مراسم عروسی محبوبیت بسیار بالایی دارند. با انجام مراقبت‌های ویژه در پرورش این گل‌ها میتوان از شکسته شدن ساقه‌های بلند آنان جلوگیری کرد.

(پیشنهاد می‌کنیم حتما از صفحه‌ی گل تبریک نیز بازدید کنید.)

گل لیلیوم کازابلانکا

گل لیلیوم مارتاگون

باغبان‌های پیشرو همیشه به دنبال یک کار متفاوت و جدید هستند. یکی از کارهای متفاوت و جدید کاشت گل لیلیوم‌ مارتاگون است. این گونه ساقه‌هایی بلند دارند که روی آن لایه‌های زیادی از گل به صورت شکل پاگودا می‌رویند. این مارتاگون‌ها را در فصل پاییز بکارید و آبیاری مناسبی برای آنان فراهم کنید. رشد این گیاه بسیار آرام است و ممکن است در اولین فصل شکوفه ندهد.

(مقاله نگهداری از گل شاخه‌ای در وبلاگ گل باما را از دست ندهید.)

گل لیلیوم مارتاگون

گل لیلیوم‌ زنبور کوچک

کوچک اما قدرتمند. زنبور کوچک آسیایی می‌تواند در تزیین فنس‌ها، حصارها و گلدان‌های حیاط شما بدرخشد. لیلیوم‌ زنبور کوچک انتخاب خوبی برای مناطقی است که در آن وزش باد شدید باعث شکسته شدن ساقه گونه‌های بلند می‌شود.

(در گل فروشی آنلاین گل باما با بازارهای گل تهران آشنا شوید.)

گل لیلیوم زنبور کوچک

گل لیلیوم‌ لالی پاپ (آبنباتی)

لیلیوم لالی پاپ، گونه‌ای دو رنگه و آسیایی‌ست که در صورت کاشته شدن در دسته‌های پنج‌تایی و یا هفت‌تایی زیباتر خواهد بود، این کار باعث جذابیت بیشتر رنگ آمیزی فوق العاده زیبای آن می‌شود. اگر شما خاک غنی و آبیاری شده خوبی در اختیار این لیلیوم‌ها قرار دهید و آنان را به طور مدام نمناک کنید، مطمئن باشید که همین چند دانه گل لیلیومی که دارید تبدیل به باغچه بزرگی از گل‌ها خواهد شد.

(برای اطلاع از آدرس و دسترسی بازار گل بابایی از این صفحه بازدید کنید.)

گل لیلیوم لالی پاپ

گل لیلیوم ایستر (عید پاک)

حتماً شما هم متوجه شده اید که در ماه مارس، گلدان‌های لیلیوم عید پاک در همه جا شروع به روییدن می‌کنند. نام علمی این گونهLilium longiflorum  است، سمبل پاکی و تولد دوباره برای مسیحیان به حساب می‌آید و تا مدت‌ها بعد از تمام شدن عید پاکی نیز باغچه شما را زیبا و آراسته نگه می‌دارند. همچنین این گونه از لیلیوم با گلبرگ‌های سفید و نسبتا نازک جلوه‌ی بسیار زیبایی در دسته گل دارد. زمان شکوفه دادن این گلها در اواخر تابستان است. این گلها را باید در بخش آفتابی باغچه خود که آبیاری مناسب نیز دارد بکارید. این گونه برای سالها شکوفه‌های ۱۲۰ سانتی شیپور مانند می‌دهد.

(در گل باما دیگر دغدغه خرید گل روز مادر را نداشته باشید.)

گل لیلیوم ایستر

گل لیلیوم رگال (پادشاهی)

گل لیلیوم رگال یا همان لیلیوم پادشاهی مانند لیلیوم‌های عید پاک، شکوفه‌های شیپوری دارد. برخلاف لیلیوم‌های عید پاک، این لیلیوم‌های پادشاهی می‌توانند به اندازه ۱۵۰ سانت رشد کنند و برای اینکه ساقه آنان شکسته نشود به ساپورت نیاز دارد، زیرا ۲۴ شاخه گل زیبا ۱۵ سانتی بر روی هر ساقه رشد خواهد کرد.

گل لیلیوم رگال

گل لیلیوم الودی

بعضی از انواع لیلیوم الودی بیشتر از انواع دیگر مناسب باغچه‌های برشی هستند. با پرورش گونه الودی آسیایی دیگر نیاز نیست نگران گرده تحریک کننده بینی که معمولا همه جا و حتی بر روی میزها نیز پخش می‌شوند، باشید.

(از صفحه جام گل وبسایت گل باما غافل نشوید.)

گل لیلیوم الودی

گل لیلیوم رابرت سوانسون

اگر عطر بسیار زیبای لیلیوم‌های شرقی را با گل‌های بسیار بزرگ لیلیوم‌های شیپوری ترکیب کنید چه ترکیبی به دست می‌آید؟ نتیجه این ترکیب یک لیلیوم هیبریدی مدرن خواهد بود. لیلیوم رابرت سوانسون بهترین ویژگی‌های لیلیوم‌های شرقی و شیپوری را دارد. این گونه‌ها را در فصل پاییز و در جایی که حداقل روزانه ۶ساعت در معرض آفتاب قرار بگیرند بکارید.

گل لیلیوم رابرت سوانسون

گل لیلیوم لوکسور (لوکس)

رنگ طلایی و برنز لیلیوم لوکس، در تابستان درخشش خاصی به باغچه شما می‌دهد. مخصوصاً زمانی که آنان را در میان گیاهان نارنجی رنگ مانند کازموس و یا علف پروانه‌ای بکارید. لیلیوم‌های هیبریدی مانند لیلیوم لوکس از بذر تولید نمی‌شوند و برای تکثیر آنان باید نمونه برداری انجام بدهید، برای این کار باید دانه‌های درشت را کنار بزنیم و دانه‌های ریزی که زیر آن‌ها قرار دارد را جدا کنیم.

(از مطلب محبوب‌ترین گیاهان زینتی نیز بازدید کنید.)

گل لیلیوم لوکسور

گل لیلیوم ماتریکس

لیلیوم ماتریکس گونه‌ای آسیایی است که جلوه‌ی واقعا خیره کننده‌ای دارند. در هرساقه حدود ۷ گل می‌روید، بنابراین شما در اوایل فصل تابستان فقط به تعداد کمی هسته نیاز دارید تا باغچه شما مملو از این گل شود. ساقه‌های کوچک ۵۰ سانتی این لیلیوم‌های ماتریکسی آنان را تبدیل به یک گونه بسیار مناسب برای کاشتن در گلدان‌ها کرده است.

(مطلب محبوب‌ترین گل‌های دنیا در وبلاگ گل باما را از دست ندهید.)

گل لیلیوم ماتریکس

کاشت گل لیلیوم

لیلیوم به دو روش کشت پیاز و کشت بذر تکثیر می‌شود:

کاشت گل لیلیوم

کاشت لیلیوم از طریق پیاز

لیلیوم برای رشد به یک گلدان عمیق و بزرگ با زهکشی مناسب احتیاج دارد. باید در هر گلدان یه پیاز گل با فاصله از هم قرار گیرند. پیازها باید به گونه ای در خاک قرار بگیرند که کمی به سمت داخل خاک هم شوند. روی سطح پیاز باید 5 سانتی متر خاک ریخته شود و با جوانه زنی پیازها به تدریج به مقدار خاک سطح گلدان اضافه شود. اینکار کمک می‌کند ریشه‌های گیاه قوی‌تر و کیفیت گلدهی بالاتر برود. تا زمان جوانه زدن گیاه، آبیاری از کنار گلدان به شکلی که روی پیازها آب ریخته نشود، باید انجام شود.

کاشت لیلیوم از طریق پیاز

کاشت لیلیوم از طریق بذر

بهترین راه کاشتن لیلیوم از طریق دانه است اما کاشت لیلیوم با پیاز جذاب‌تر است. برای کشت از طریق بذر، پس از تهیه بذر سالم و عاری از آفات و بیماری، بذرها باید در عمق 5 سانتی‌متری خاک باید قرار گیرند. تا زمان جوانه زدن بذرها خاک آنها باید مرطوب باشد.

گیاهی که از رشد دانه حاصل می‌شود، مقاوم‌تر است و کمتر به بیماری دچار می‌شود. اما این روش بسیار زمان‌بر است. گاهی ممکن است بیشتر از شش سال طول بکشد تا از بذر لیلیوم، یک گل زیبا رشد کند! به همین دلیل در کاشت لیلیوم، کاشت پیاز محبوب‌تر است.

کاشت لیلیوم از طریق بذر

بهترین فصل کاشت لیلیوم کدام است؟

اگر قصد کاشت گل لیلیوم را دارید، آن را در پاییز یا بهار بکارید. یک خاک خشک، با زه کشی مناسب و مکانی خنک برای لیلیوم مناسب است. این پیاز قرار است سال‌ها در خاک باشد، پس باید از آن به خوبی محافظت کنید. به همین جهت بهتر است از مواد طبیعی مثل شن و ماسه و الیاف روی خاک گیاه بریزید. همچنین در نظر داشته باشید که مکانی را باید برای لیلیوم انتخاب کنید که در طول روز، کاملا نور دریافت کند؛ زیرا لیلیوم به نور زیاد نیاز دارد.

بهترین فصل کاشت لیلیوم

آفات و بیماری‌های گل سوسن

گل سوسن یا لیلیوم ممکن است در معرض پوسیدگی ریشه قرار بگیرد. اگر خاک گل سوسن دارای رطوبت بالا باشد، دچار قارچ ریزوکتونیا و پیتیوم خواهد شد که این موضوع سلامت ریشه‌های گل لیلیوم (گل سوسن) را به خطر می‌اندازد. گل سوسن می تواند دچار مشکلات دیگری از جمله حمله شته‌ها، نماتدها، زرد شدن برگ‌ها و ایجاد لکه قهوه‌ای روی برگ‌ها شود.

(مطلب آفت مگس سفید نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

آفت و بیماری های گل سوسن

طرز نگهداری گل لیلیوم (گل سوسن) در آپارتمان

نگهداری گل در خانه یا محیط کار رابطه‌ی مستقیم با روحیه افراد دارد. اما گل لیلوم همیشه باید خاک را مرطوب داشته باشد و باید به محض خشک شدن خاک، آن را آبیاری کرد. خاک مناسب برای رشد این گل زیبا ترکیبی از خاک باغچه، شن و ماسه و کمپوست یا خاک برگ است. برای نگهداری گل لیلیوم در آب باید توجه داشت، برگ‌هایی که درون آب می‌ریزد و یا در قسمت زیر آب رشد کرده‌اند جدا شوند تا از ایجاد فضای مناسب برای باکتری‌های مضر جلوگیری شود.

(از مطلب شپشک آرد آلود نیز بازدید کنید.)

 گل لیلیوم

آبیاری گل لیلیوم

گل سوسن گل حساسی محسوب میشود و نسبت به شرایط محیطی اطراف خود هم حساس است. به طوریکه آبیاری بیش از حد آن را پژمرده می‌کند. علت زرد شدن برگ گل لیلیوم هم می‌تواند همین آبیاری بیش از حد باشد.

گل لیلیوم

نور مناسب گل لیلیوم

همان طور که گفتیم گل لیلیوم (گل سوسن) حساس بوده و اگر نور خورشید به اندازه کافی به آن نرسد پژمرده شده و برگ‌های آن زرد می‌شوند

گل لیلیوم

خاک مناسب گل لیلیوم

از هر نوع خاکی نمیتوان برای گل لیلیوم (گل سوسن) استفاده کرد. خاک این گیاه باید pH خنثی تا کمی اسیدی داشته باشد و قلیلایی هم نباشد. قلیایی بودن خاک باعث زرد و پژمرده شدن گیاه می‌شود. خاک گل سوسن باید به مقدار کافی حاوی فسفر باشد که نیاز گیاه به مواد معدنی را بر طرف کند.

اگر این گل همان گلی است که دنبالش بودید، می‌توانید برای سفارش دسته گل لیلیوم (گل سوسن) با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت گل فروشی گل باما را انتخاب کنید.

گل لیلیوم

دمای مناسب لیلیوم

انواع مختلف لیلیوم نیاز به دمای متفاوتی نیز دارند اما نکته مهم این است که رشد و گلدهی همه‌ی گونه‌ تحت تاثیر دما قرار دارد. به طور کلی دمای مناسب برای رشد و گلدهی لیلیوم بین 10 تا 25 درجه است و گونه‌های هیبرید  Asiatic  و Oriental به دمای ایده‌آل بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد احتیاج دارند.

گل لیلیوم

گلدهی لیلیوم (گل سوسن)

گل سوسن اغلب چه زمانی گل میدهد؟ فصل گل لیلیوم، بهار است. یعنی در این فصل گل لیلیوم گل می‌دهد. فقط هم در طول سال یک بار گل داده و آن هم هفته آخر خرداد و به مدت دو هفته می باشد. اما گل اورینتال که شبیه به گل لیلیوم (گل سوسن) است در اواسط تابستان شروع به گلدهی می‌کند. اورینتال بسیار معطر بوده و مناسب لیلیوم شاخه بریده است. گلبرگ‌های گل اورینتال به رنگ سفید، صورتی، قرمز و ترکیبی است.

از میان ۹ گونه ليلوم، گونه های آسیاتیک و اورینتال بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. گونه آسیاتیک دارای گلی زودرس است. گونه های هیبرید آن گل هایی به رنگ سفید خالص، صورتی، زرد پر رنگ، نارنجی و قرمز است. میوه گل سوسن چلچراغ مانند کپسولی با تعداد زیادی دانه های قهوه ای است.

گل لیلیوم

تکثیر گل لیلیوم

تکثیر گل لیلیوم (گل سوسن) می‌تواند به سه شیوه انجام شود: 1. تکثیر از طریق پیاز 2. تکثیر از طریق فلس 3. بذر

برای تکثیر گل لیلیوم (گل سوسن) از طریق فلس، ابتدا فلس‌هایی که نزدیک پیاز است را جدا کرده و بعد از طریق فلس با مهیا کردن بستر کاشت و خاک مناسب، برگ‌ها را با فاصله 15 سانتی متر می‌کاریم. در روش تکثیر از طریق پیازها، ابتدا پیاز را در عمق 15 سانتی متر خاک کاشته و آن را نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد. همچنین نباید همیشه در سایه هم باشند. در روش تکثیر گل لیلیوم (گل سوسن) از طریق بذر، بذرها را در عمق 4 سانتی متر خاک کاشته و آن هارا آبیاری میکنید تا زمانی که جوانه بزنند. البته باید در آبیاری به بذر باید اعتدال را رعایت کرد که موجب پوسیدگی ریشه نشود.

گل لیلیوم

خواص گل سوسن

جوشانده پیاز گل لیلیوم در شیر یا آب برای درمان علائم بیماری قلبی و کبدی موثر است. همچنین از پماد گل سوسن برای درمان زخم‌ها و التهابات پوستی استفاده می‌شود. برای بیماری آستیگمیا هم میتوان از گل لیلیوم استفاده کرد چرا که موجب قوی شدن عضلات مژه می‌شود.

حتی پیاز گل لیلیوم هم خواص درمانی داشته و برای دفع اخلاط، آب آوردن انساج، استسقا، التهاب، آبسه، سرمازدگی و بیماری­ های پوستی استفاده می‌شود. یکی از انواع گل سوسن، سوسن سفید است که بسیار مهطر بوده و برای اسپاسم، تشنج و صرع استفاده می‌شود. به خاطر رایحه تندی که این گل دارد در صنعت عطر سازی هم محبوب است.

گل لیلیوم

روغن گل لیلیوم

یکی از موارد مصرف گل لیلیوم روغن استخراج شده از آن بوده که خاصیت نرم کنندگی و ضدالتهابی دارد. ترکیب این روغن با روغن کالندولا برای پوست‌های حساس معجزه می‌کند. از روغن گل لیلیوم برای ماساژ، سلامت مو، خشکی زانو و آرنج و به‌عنوان مرطوب کننده برای صورت و زیر چشم نیز استفاده می‌شود.

گل لیلیوم

 

 

ثبت سفارش تلفنی