نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

گل‌ها زیباترین هدیه هستند و می توانند لبخند را به لب هر کسی بیاورند. گل‌های رز یا مریم را تصور کنید که چطور عطرشان در فضا پیچیده می‌شود و حال و هوای خوبی به خانه می‌دهند. البته شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که همیشه روی میز اتاقتان یک گلدان شیشه‌ای پر از گل‌های زیبا می‌گذارید. این شگفت انگیز است که برای خودتان گل بخرید یا گل هدیه بگیرید اما گاهی اوقات عمر گل‌های شاخه‌ای بسیار کوتاه است و خیلی زود رنگ و روی خود را از دست می‌دهند. با گذشت مدتی کوتاهی گل‌های شاخه‌ای شما دیگر طراوت روز اول را ندارند و این می‌تواند ناراحت کننده باشد. ما در این مقاله از وبلاگ گل باما درباره‌ی نگهداری از گل‌ شاخه‌ای خواهیم گفت تا با استفاده از این نکات گل‌های شاخه‌ای زیبای خود را برای مدت بیشتری نگهداری کنید.

نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

رازهای طولانی کردن عمر و نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

گل‌های شاخه‌ای معمولا یک هفته تازه می‌مانند. برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای برای مدتی طولانی به چند نکته باید توجه کنید؛ از این جهت که هم روز ولنتاین نزدیک است و هم بلافاصله پس از آن روز مادر فرا می‌رسد با رعایت این نکات می‌توانید پس از خرید گل ولنتاین یا خرید گل روزمادر آنها را برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید.

  • شرایط نگهداری گل در هنگام خرید
  • هر چند وقت یک بار ساقه‌ها را می‌برید و آب گلدان را عوض می‌کنید؟
  • استفاده از مواد مغذی مخصوص گیاهان
  • دما و نور مکانی که گلهای شاخه‌ای را در آنجا نگه می‌دارید.

بهرحال شما می‌توانید عمر گل‌های شاخه‌ای خود را به سادگی بیشتر کنید. یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که افراد بعد از گرفتن گل مرتکب می‌شوند این است که فراموش می‌کنند ساقه‌ی گل‌ها را ببرند. هر روز شاخه‌ها را با چاقویی تیز به صورت مورب ببرید. قطع ساقه‌ها به صورت مورب باعث می‌شود جذب آب بهتر انجام شود. پس از برش اولیه، حتماً هر چند روز یکبار این کار را تکرار کنید. و فراموش نکنید آب گلدانتان را عوض کنید.

حواستان باشد در قسمت زیرین ساقه که درون آب قرار می‌گیرد برگی نباشد زیرا برگ‌هایی که در آب قرار بگیرند باعث افزایش باکتری‌ها و در نتیجه پوسیدگی زودتر گل‌های شما خواهند شد.

اهمیت آبدهی در نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

گل‌های شما بدون آب زنده نخواهند ماند، به خصوص پس از قطع ساقه‌ی آنها. پس از انتخاب گلدان تمیز، آن را با آب دمای اتاق پر کنید. دقت کنید که برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای مهم است که گلدان خود را کاملاً تمیز کرده و هر دو تا سه روز یکبار آب و گل و غذای گل را تغییر دهید. قبل از اینکه گلدان را آب کنید آن را با یک مایع تمیز کننده‌ی ملایم بشویید.

حتما بخوانید:
ایده‌های جذاب برای خرید گل عیادت - لطفا برایمان گلدان بیاورید!

نور مناسب برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

گل‌های شاخه‌ای خود را در معرض نور مستقیم آفتاب، وسایل گرمایشی و در کنار میوه‌ها قرار ندهید. دقت کنید که گل‌های شما در یک اتاق با دمای خنک عمر طولانی‌تری خواهند داشت ولی از قرار دادن آنها در جلوی پنجره‌های باز، وسایل سرمایشی و پنکه سقفی جلوگیری کنید زیرا نگهداری از گل‌ شاخه‌ای در این شرایط باعث خشک شدن سریعتر آنها می‌شود. همچنین نباید دسته گل خود را نزدیک میوه‌ها بگذارید. درست است! میوه‌های رسیده، مقادیر کمی از گاز اتیلن را آزاد می‌کنند که می‌تواند طول عمر گل‌های تازه‌ی شما را کاهش دهد. البته مهم تر از همه اینکه هنگام خرید گل، به تازه بودن آن توجه کنید.

رازهای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

هفت روش جالب برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

جدای از آنچه درباره‌ی شرایط طبیعی بیشتر کردن عمر گل‌های شاخه‌ای خواندید، روش‌های دیگری هم هست که برای نگهداری از گل‌های شاخه‌ای می‌توانید به آنها رجوع کنید. گرچه مدت زمان عمر گل‌های شاخه‌ای بستگی به شرایط نگهداری و طول عمر خود گل دارد اما با این روش‌ها هم می‌توانید برای مدت زمان بیشتری گل‌های خود را تازه نگهدارید. اگر می‌خواهید گل‌های ولنتاین یا دسته گل سالگرد عروسی‌تان را چند روزی بیشتر با طراوت و تازه نگه دارید با ما همراه باشید.

1- نگهداری از گل شاخه‌ای با پپسی!

به شما پیشنهاد می‌کنم از آخرین قطره‌های نوشابه که داخل ظرف مانده نگذرید! ¼ فنجان نوشابه‌ی گازدار را داخل گلدان پر از آب گل‌های خود بریزید. شکر موجود در نوشابه باعث می‌شود شکوفه‌های شما برای مدت زمان طولانی‌تری تازه بمانند. (البته اگر گلدان شما شیشه‌ای و شفاف است و نمی‌خواهید آب داخل آن با نوشابه کدر شود می‌توانید از گلدانی کدر استفاده کنید یا اینکه از نوشابه‌های بی‌رنگ استفاده کنید).

2- روی گلبرگ‌های گل های بریده شده اسپری مو بزنید

همانطور که اسپری مو مدل موهای شما را حفظ می‌کند می‌تواند باعث شود گل‌های بریده شده‌ی شما مدت زمان بیشتری تازه به نظر برسند. شاید فکر کنید برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای همیشه باید آب، هوا و نور مناسبی برای آن فراهم کنید اما این روش هم می‌تواند در حفظ ظاهر گل‌های شما برای مدت بیشتر مفید واقع شود. شاید خیلی خوشایندتان نباشد و فکر کنید این کار با ماهیت و لطافت گل در تضاد است اما به ما اعتماد کنید؛ یک قدم دورتر از گل‌ها بایستید و اسپری مو را به قسمت زیرین برگ‌ها و گلبرگ‌ها بزنید.

حتما بخوانید:
معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم: گیاهان آپارتمانی مقاوم در برابر کم آبی یا مراقب کم را بشناسید!

3- در آب گلدان سرکه‌ی سیب بریزید

همه دوست دارند شاخه گل‌های خود را تا حد امکان برای زمان بیشتری نگهداری کنند و البته چند روش خوب هم برای این کار وجود دارد. یک راه این است که قبل از گذاشتن گل‌ها در گلدان، 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب و 2 قاشق غذاخوری شکر را با آب گلدان مخلوط کنید. حتماً هر چند روز یکبار آب گلدان را تغییر دهید (البته با سرکه و شکر بیشتر) تا طول عمر گل‌های شما هم بیشتر شود.

4- آسپیرین را آسیاب کنید و برای نگهداری از گل شاخه‌‌ای در گلدان بریزید.

این یک روش آزمایش شده و واقعی برای بیشتر تازه نگه داشتن گل‌های رز و سایر گل‌های بریده شده است؛ به این ترتیب که قبل از قرار دادن گل‌های خود در گلدان، یک آسپیرین خرد شده را در آب بریزید و آن را حل کنید. همچنین فراموش نکنید که هر چند روز یکبار آب گلدان را عوض کنید.

5- مایع سفید کننده

گل‌های تازه ی شما با اضافه کردن ¼ قاشق چایخوری مایع سفید کننده به 1 لیتر آب برای مدت زمان زیادتری تازه خواهند ماند. دستورالعمل دیگر اضافه کردن 3 قطره مایع سفید کننده و یک قاشق چایخوری شکر به 1 لیتر آب است. این کار بعلاوه مانع تیره شدن آب و رشد باکتری در آن می‌شود که متعاقبا به بیشتر شدن زمان نگهداری از گل‌ شاخه‌ای هم می‌انجامد.

6- سکه

اگر یک سکه درون اب گلدان خود بیاندازید و کمی شکر هم به آن اضافه کنید دسته گل یا گل‌های شاخه‌ای شما برای مدت زمان بیشتری تازه خواهند ماند. مس و ترکیبات مسی موجود در سکه مثل یک اسیدی کننده عمل می‌کنند و مانع رشد باکتری در گلدان شما خواهند شد. الان دیگر کاملا توجیه دارد که سکه‌های سفره هفت سین را در گلدان سنبل خانه خالی کنید و ژست طبیعت دوستی بگیرید و بگویید این یک راز نگهداری از گل شاخه‌ای در منزل است 🙂

7- شکر

شما می‌توانید نگهدارنده‌ی خود را بسازید و مدت بیشتری از گل‌ شاخه‌ای خود نگهداری کنید. 3 قاشق غذاخوری شکر و 2 قاشق غذاخوری سرکه‌ی سفید را در هر لیتر آب گرم حل کنید. وقتی داخل گلدان را با آب پر می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که 7 تا 10 سانتی متر از ساقه‌ی گلهای شما با این آب پوشانده شوند. شکر، گیاه شما را تغذیه می‌کند و از طرف دیگر سرکه مانع از رشد باکتری ها می‌شود. با این ترکیب شگفت انگیز از تازه ماندن گل‌ شاخه‌ای خود برای مدت طولانی‌تر متعجب خواهید شد.

حتما بخوانید:
گل ماه تولد خردادی‌ها: گل نماد متولدین ماه خرداد را می‌شناسید؟

روش خلاقانه نگهداری از گل شاخه‌ای

خشک کردن گل‌ها، شیوه‌ای ابدی برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای!

حقیقت این است که هر چقدر تلاش کنید گل‌های خود را برای مدت بیشتری نگهداری کنید درنهایت آنها طراوت خود را از دست خواهند داد و گلبرگ آنها کم کم می‌ریزد. بنابراین اگر شاخه گلی دارید که دوست دارید برای همیشه آن را نگه دارید شاید بهتر باشد به خشک کردن آنها فکر کنید.

چطور گل‌های رز را با اسپری مو خشک کنیم؟

برای خشک کردن گل‌های رز با اسپری مو شما به طناب، کمد لباس و اسپری مو نیاز دارید. پروسه‌ی خشک کردن گل‌ها تقریباً یک هفته طول می‌کشد. ساقه‌ی گل‌های رز را کنار هم قرار دهید و سپس آنها را یکدست ببندید. طناب را دور یک چوب لباسی بپیچید تا گل رز وارونه شود. گل رز حلق آویز را در محلی گرم و تاریک و خشک مانند کمد قرار دهید. اجازه دهید گل‌های شما کاملا خشک شود. بعد از اینکه گل رز خشک شد، برای حفظ رنگ و جلوگیری از افتادن گلبرگ‌ها، به آن کمی اسپری مو بزنید و اجازه دهید خشک شود. سپس می‌توانید آن را در گلدان مورد علاقه‌ی خود بگذارید و در جای مورد نظرتان نگه دارید.

خشک کردن گل‌ها برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای

ما با شما و گل باما – برای خرید انواع گل و گیاه سری به ما بزنید

امیدوارم از این مقاله اطلاعات لازم و کافی برای نگهداری از گل‌ شاخه‌ای بدست آورده باشید. ما در گل باما با شما هستیم تا بتوانیم شما را در خرید انواع گل و گیاه یاری کنیم. شما می توانید انواع دسته گل، تاج گل و باکس گل های خلاقانه را در سایت ما مشاهده نموده و هر زمان که اراده کنید برای خرید آنها اقدام کنید. هزینه ارسال محصولات گل باما در تهران و کرج رایگان هست. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله راهنمای خرید گل در وبلاگ گل باما مراجعه کنید.

 

 

تیم تهیه محتوای گل باما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.