محبوب‌ ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی چه می دانید؟

«محبوب ترین گیاه آپارتمانی» چه نام هایی به ذهن شما می آورد؟ احتمالا بسیاری از ما، چند گیاه کمتر از انگشتان دست می‌شناسیم؛ مثل کاکتوس یا دیفن باخیا که در خانه ی بسیاری از ما هم پیدا می شود. اما می‌خواهیم در این مقاله به شما بگوییم تنوع گیاهان آپارتمانی خیلی بیشتر از این هاست حتی بیشتر از نمونه‌ های نسبتا نام آشنایی مثل حسن یوسف، شفلرا و سیکاس. با اینکه خرید گل و گیاهان آپارتمانی، ترفندهای خاص خودش را دارد؛ اما مهمتر این است که اسامی آن ها را بدانید و شناخت اولیه از آن ها داشته باشید. در این مقاله می‌ خواهیم تعدادی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در جهان را به شما معرفی کنیم.

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

آپارتمان بی نور من گیاه می خواد چیکار؟

باغچه ندارید؟ حیاط دلباز چطور؟ حتما اتاقتان هم نورگیر نیست؟ نگران نباشید گیاهانی که می خواهیم به شما پیشنهاد دهیم ما مهربان تر از آن چیزی هستند که فکر کنید. حتما با خودتان می گویید، من که دست خوبی در پرورش گل و گیاه خانگی ندارم و هربار که گل می خرم فقط گلدان خالی اش برایم می ماند و یه عالمه نگاه حسرت. تازه مگر می‌شود گل و گیاه را در این آپارتمان های کوچک و بدون نور نگه داشت؟ آنها یک فضای و سیع و آزاد برای رشد می خواهند، و با این فکرها کلا قید پرورش گل و گیاه را می زنید و تصمیم می‌گیرید که برای همیشه حس طبیعت‌دوستی خودتان را سرکوب کنید و بی خیال همه ی دکورهای مدرن شوید.

اما به نظرم انقدر زود تسلیم نشوید؛ برای تغییر فضای کم نور و بی روح اتاقتان این موجودات زنده سبزرنگ بهترین گزینه هستند. اینجا لیستی بلندبالا از گیاهان زیبا و مقاوم جمع آوری کرده ایم که بدون ذره ای بدقلقی حتی در غار هم دوام می آورند. اگر به دنبال راهی هستید تا مثل یک باغبان متخصص گل های آپارتمانی را با طراوت نگه دارید، ما این گیاهان آپارتمانی را پیشنهاد می دهیم که برای زندگی می جنگند و انقدر نازنین هستند که حتی در فضاهای کوچک نه تنها باطراوت می مانند بلکه شکوفه هم می دهند. این گیاهان آپارتمانی دقیقا همان چیزی هستند که شما می خواهید.

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 1) گیاه آپارتمانی زامیوکالکاس

زامیوفولیا یا ZZ Plant آنقدر قشنگ رشد می کند و سریع تکثیر می شود که فکر کنم بعد از زمانی کوتاهی یک اتاق باید به او اختصاص دهید! کارشناسان گیاهان خانگی و آپارتمانی نقل قولی دارند که این گیاه مرگ ندارد و تا آخرین روزی که شما آنها را بخواهید، سبز و سلامت باقی می مانند و کنارتان هستند. زامیوکالکاس در نگهداری کم آپشن ولی در طراوت دهی فول آپشن است. سه بار در ماه نیاز به آبیاری دارد. با نور کم کاملا سازگار است و هیچ گونه آفات و حشراتی به خود جلب نمی کند. دیگر از یک گیاه چه توقعی می‌توان داشت؟ این گیاه دوست دارد همیشه در کنارتان باشد!

گیاه آپارتمانی زامیوکالکاس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 2) گیاه هوازی تیلاندسیا (Tillandsia)

گیاهان هوازی که به نام تیلاندسیا نیز شناخته می‌شوند، خیلی خاص و جذاب هستند. آنها به خاک و آب نیاز ندارند. استقلال این این گیاه حیرت آور است. بله، خلقت بی نظیری دارد، بدون خاک رشد می‌کند و مواد مغذی خود را از هوای اطرافش می‌گیرد. با کمترین سیستم ریشه دهی ادامه حیات می دهد و با بیش از 500 نوع گونه متنوع، یک جورایی با طبیعت برای بقا لابی کرده اند. آنها حتی به نور زیاد هم نیاز ندارند و نور چراغ های خانه برای رشدشان کافی است. اگر احساس کردید خشک شده، فقط کمی با آبپاش مرطوبش کنید. آنها را می توانید درون یک گل آویز زیبا از سقف آویزان یا به دیوار نصب کنید. با این طراحی دکور بی نظیر همه به سلیقه شما حسادت خواهند کرد.

گیاه هوازی تیلاندسیا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 3) گیاه عنکبوتی (Spider plant)

گیاه عنکبوتی که به گیاه گندمی هم معروف است یکی از گزینه های بالقوه برای انتخاب گل و گیاه در فضای داخلی آپارتمان ها به شمار می آید. حتی اگر تمام هفته را سفر بروید و spider plant را به کسی نسپارید، این گیاه مظلوم تر از آنست که شما را بخاطر نادیده گرفتنش تنبیه کند یا خودش را برایتان بگیرد. گیاه عنکبوتی به سرعت رشد می کند و نقش مهمی در تصفیه هوا دارد. کوچولو، نقلی و خیلی هم زیباست. قرار گرفتن در زیر نور کم و غیرمستقیم شرایطی کافی برای رشد اوست. این گیاه با سازگاری اعجاب انگیزش گزینه ای مناسب برای کسانی است که فکر می کنند توانایی خوبی در پرورش گل ندارند و یا برای اولین بار می خواهند تجربه ی یک نگهداری از گیاهان خانگی را داشته باشند.

حتما بخوانید:
نگهداری از گیاه شفلرا: معرفی گیاه چتری بی ادعا و روش‌های نگهداری آن + عکس

گیاه عنکبوتی یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 4) گیاه مونسترا یا برگ انجیری (Monstera Deliclosa)

این گیاه به برگ های پهن با شیارهای متقارنش معروف است. مونسترا بومی مناطق گرمسیری است. جسورانه در آپارتمان رشد می کند و با زیبایی چشم نوازش منظره ی خارق العاده ای به نمایش می گذارد. مجموعه برگ انجیری ها انقدر قوی هستند که هر نوع نوری را برای حفظ طراوتشان تحمل می کنند و حتی نور مهتابی را هم دوست دارند. اینطور می گویند که مونسترا باید به طور منظم آبیاری شود؛ اما هر از گاهی هم اگر آبدهی فراموش شود زیاد سخت نمی‌گیرد. توصیه ای به تازه عروس ها هم داشته باشیم؛ منزلتان با این گیاه خیلی لوکس و شیک می شود. 🙂

گیاه مونسترا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 5) مارانتا لوکونورا (Maranta Leuconeura)

رگه های قرمز برجسته بر روی برگ های نرم و سبز رنگ مارانتا لوکونورا رؤیای هر هنردوستی را به حقیقت تبدیل می کند. شما برای نگهداری این گل به زحمت خاصی نمی افتید. این گیاه کاملا مناسب فضای آپارتمان است. بهتر است که در معرض نور غیرمستقیم قرار بگیرد. به صورت منظم آبیاری و هفته ای یکبار هم برگ هایش اسپری شوند. آنها می توانند تا مدت زیادی بدون نور هم طراوت خود را حفظ کنند.

گیاه مارانتا لوکونورا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 6) فیکوس بنجامین (Ficus Benjamina)

فیکوس بنجامین با ساقه های بهم پیچ و تاپ خورده و برگ های براق درختچه ای ارزنده و پرطرفدار است. به آسانی می توانید آن را در فضای تنگ و تاریک آپارتمان با طراوت نگه دارید. نیازمند مقدار متعادل نور، البته به صورت غیرمستقیم است. نگران رطوبت فضای منزلتان نباشید، او به راحتی با این شرایط وفق پیدا میکند.

گیاه فیکوس بنجامین یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 7) گیاه کالاتیا گورخری (Zebra Plant)

گیاه کالاتیا گورخری که گاها به آن گیاه آفلاندرا هم گفته می شود، یکی از سازگارترین نوع گیاهان گوشتی است. گیاهان گوشتی متفاوت از نوع کاکتوس ها هستند ولی از نظر ظاهری شباهت هایی با آنها دارند. این گیاه کوچک فقط تا 20 سانت قد می کشد. به نور و آب کمی نیاز دارد و برای دیزاین مکان های بدون نورگیر فوق العاده است. استفاده از گیاه گورخری برای طراحی دکور داخلی به ذهنتان بسپارید. برگ های برجسته و باریکش ظاهر آنرا زیبا می کند. درون یک آویز سقفی، گلدان دیواری یا روی میز ناهارخوری، خلاصه هر کجا که باشند خاص و جذابند.

گیاه کالاتیا گورخری یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 8) گیاه سرخس لانه پرنده (bird’s nest fern)

سرخس لانه پرنده برای دیزاین لاکچری حمام و سرویس های بهداشتی مناسب هستند. این گیاه را می توانید بر روی یک آویز قرار دهید یا روی یک پایه بگذارید. این گیاه در برابر کم‌نوری و کم‌آبی بسیار مقاوم است، کارش طراوت بخشی به هر جایی است که شما اراده کنید. برگ های بزرگ و براقش آن را از سایر هم نوعانش متمایز کرده و خیالتان راحت باشد که در نور کم خیلی خوب رشد می کند.

گیاه سرخس لانه پرنده یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 9) گیاه Happy bean plant

اگرچه اسمش به اندازه ظاهرش فریبنده نیست؛ ولی می تواند خودش را به عنوان یک گیاه آپارتمانی جذاب در دلتان جا کند. برگ های ضخیم و گوشتی آن که بی شباهت به لوبیاسبز نیست، مانند گوشواره هایی از گلدان این گیاه آویزان هستند. آبشار لوبیاهای سبز حدودا تا 25 سانت رشد می کند. توصیه می شود که درمعرض نور غیرمستقیم قرار بگیرد. در ضمن به آبیاری کمی هم نیاز دارد.

گیاه Happy bean یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 10) درخت دراسنا (Dragon Tree Dracena)

گیاه دراسنا یا درختچه اژدها با برگ های رنگی، باریک، کشیده و درخشان یک گیاه ایده آل برای کسانی است که می خواهند گیاه آپارتمانی شبیه یک درخت را پروش دهند. به آرامی رشد می کند و شما شاهد قد کشیدنش خواهید بود. به نور کمی نیاز دارد اما آبیاری منظم هفته ای 2 مرتبه اش نباید فراموش نشود. با این اوصاف گیاهی کاملا بساز است و به تغییرات محیطی حساسیت چندانی ندارد.

حتما بخوانید:
نگهداری از گل گندمی: معرفی نکات نگهداری از گیاه عنکبوتی + عکس

درخت دراسنا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 11) گیاه آگلونما (Chinese Evergreen)

گیاه آگلونما (Cutlass Aglaonema) که به گیاه همیشه سبز چینی نیز معروف است بهتر است دور از نور مستقیم قرار بگیرد تا طراوت خود را حفظ کند. این گل، سازگار با هر محیط کوچک، مرطوب و کم نور است. آگلونما در زیر نورهای مصنوعی نیز دم نمی زند و رشد می کند.

گیاه آگلونما یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 12) درخت فیکوس بونسای/بونسای جنسینگ

درخت فیکوس بونسای دست پرورده هنر ژاپنی هاست. آنها این درختچه های کوچک مینیاتوری را کاملا با شکل و شمایل درختان بزرگ پرورش داده اند. بونسای ها بخاطر شکل و اندازه شان کاملا مناسب آپارتمان هستند. مخصوصا فیکوس بونسای که راحت ترین طرز نگهداری را دارد. معمولا در محیط های گرم خیلی خوب رشد می کند، پس دمای خانه کاملا مناسب این بونسای محبوب است. آنها با نور زیاد خورشید جان می گیرند، ولی با کم و زیاد آبیاری هم می سازند.

درخت فیکوس بونسای یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 13) گیاه پتوس (Pothos)

گیاه پتوس را که گاهی پوتوس یا پیتوس هم نوشته می‌شود می توان درون یک گلدان آویزی کاشت تا برگ هایش بصورت آبشاری آویزان شوند یا می توان درون گلدان های معمولی پرورش داد. آنها تحت هر شرایط نوری رشد می کنند؛ نور زیاد، نور کم و یا غیرمستقیم. گیاه پوتوس به خاصیت تصفیه کردن هوا مشهور است و این قدرت را دارد که آلودگی ها و حتی گرد و خاک های حاصل از فرش را که در هوا پخش می شوند از بین ببرد.

گیاه پتوس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 14) گیاه برگ عبایی (Iron plant)

گیاه برگ عبایی می تواند در نور کم، خاک فقیر و با کمترین مقدار آب دوام بیاورد و طراوتش را از دست ندهد. این یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی ست. برگ های سبز تیره و خوش ترکیبش در میان گل های آپارتمانی مشهور است. این گیاه زیبایی خاصی به خانه شما خواهند بخشید.

گیاه برگ عبایی یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 15) گیاه فیکوس لیراتا (Fiddle leaf fig)

گیاه فیکوس لیراتا انتخابی فوق العاده برای خانه های با سقف بلند است. فیکوس لیراتا بلند بالاست؛ ولی پرپشت نیست. با برگهای سبز و مومی شکلش خیلی شیک و دلبراست. به حداقل نور نیاز دارد. ولی هنگام آبیاری کمی دقت نیاز دارد. ابتدا خاک را لمس کنید تا از خشک بودن آن مطمئن شوید و سپس به گیاه آب دهید؛ چون در صورت وجود رطوبت و آبیاری مجدد، ریشه های گیاه فاسد خواهد شد.

گیاه فیکوس لیراتا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 16) گیاه اسپاتی فیلوم (Peace Lily)

دستتان برای نگهداری گل های آپارتمانی خوب نیست؟ حتما تا حالا چندین گل آپارتمانی را قتل عام کرده اید. ولی این بار گیاه اسپاتی فیلوم را امتحان کنید. حتما شانس بیشتری خواهید داشت. در اتاق کم نور، با طراوت می ماند. (اگر آپارتمان شما با ساختمان های دیگر محاصره شده و به سمت آسمان راهی ندارد، درست مکان ایده آل این گیاه است). فقط هفته ای یک بار آبیاری شود. این گیاه نازنین، زیر نور مصنوعی به خوبی رشد می کند، گزینه ای مناسب برای دکور سرویس های بهداشتی لاکچری و آفیس هایی است که فضای باز کمی دارند.

گیاه اسپاتی فیلوم یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 17) کاکتوس (Cactus)

تنها مشکل کاکتوس این است که بوی نا می دهند؛ اما در کل بدبو نیستند. کاکتوس ها به طور ویژه مناسب آپارتمان هستند و در محیط های باز زیاد طرفدار ندارند؛ مگر در فیلم های وسترن. این موجودات قشنگ برای رشدشان، فقط یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارند. وقتی هوا سردتر می شود باید فاصله زمان آبدهی را بیشتر کنید. آنها را در جای گرم و در معرض تابش غیرمستقیم نور قرار دهید. اگر مستقیما آفتاب به آنها بتابد نارنجی یا رنگ پریده می شوند. ظرافت بی همتای کاکتوس ها، آنها را در رده ی گیاهان آپارتمانی مدرن جا داده است.

گیاه کاکتوس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 18) گیاه مار (Snake Plant)

گیاه سانسوریا که به زبان مادرشوهر نیز مشهور است، به طور باورنکردنی در هر محیطی طراوتش را حفظ می کند. سانسوریای زیبا برگ های ضخیم با حاشیه های زرد رنگی دارند. اگرچه آنها مشتاق نور زیاد هستند ولی با نور کم هم کنار می آیند. به طور منظم آبدهی انجام شود؛ اما قبل از هر نوبت آبدهی از خشک بودن خاک مطمئن شوید. این گیاه در دمای بین 60 تا 85 درجه به خوبی رشد می کند.

حتما بخوانید:
نگهداری از گیاه برگ انجیری: معرفی نکات نگهداری و مراقبت از این گیاه محبوب و زیبا + عکس

گیاه مار یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 19) بامبوی خوش قدم (Lucky Bamboo)

اگر قصد دارید فضای بی انرژی منزل تان خوش رنگ و لعاب کنید، بامبوی خوش قدم انتخاب خوبی است. بامبو در اتاق تاریک و بدون نورگیر خوب رشد می کند و نقش مهمی در طراحی دکور سبک فنگ شویی دارد. انگار کاملا برای تغییر جو آپارتمان ها در شهرهای شلوغ خلق شده باشند. آنها در آب رشد می کنند و بهتر است هر 2 تا 4 هفته آب آنها عوض شود.

گیاه بامبوی خوش قدم یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 20) گیاه انجیر برگریز (Weeping fig)

این گیاه با نام هایی مانند انجیر مجنون نیز شناخته می شود. فضای سبز انرژی بخشی را در آپارتمان ایجاد می کند این درختچه کوچک با برگ های خوش رنگش متخصص طراوت بخشی به هر مکان بی روح و غم ‌گرفته است. هر 4 یا 7 روز یکبار به آن آب دهید. کنار پنجره فوق العاده جایگاه مناسبی برای این درختچه زیبا است. فقط هر از گاهی آن را بچرخانید و زاویه دیگری از گیاه را رو به نور قرار دهید تا تمام درختچه در معرض نور قرار بگیرد و رشد نامتعارف نداشته باشد.

گیاه انجیر برگریز یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 21) آلوئه ورا

با نگهداری گیاه آلوئه ورا دارویی برای بریدگی، سوختگی و همینطور آبرسانی به پوست در اختیار خواهید داشت. تازه این پزشک ارگانیک مسئولیت طراوت بخشی به خانه را هم به عهده می گیرد. آن را نزدیک پنجره قرار داده و آبدهی منظم آن را فراموش نکنید. دقت داشته باشید حداقل باید تا 3 سانت خاک آلوئه ورا خشک باشد تا آماده آبدهی شود. با این سبک آبدهی می توانید با خیال راحت سفر کنید و آلوئه ورا را تنها بگذارید.

گیاه آلوئه ورا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 22) بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی با شکوفه های بی نظیر با سایه روشن رنگ بنفش یک آیتم خاص برای طراحی دکوراسیون داخلی است. بنفشه آفریقایی جزو معدود گلهای است که به نگهداری خاصی نیاز ندارد. مسئولیت شما فقط هفته ای یکبار آب دادن به این گل زیباست. حواستان باشد که برگهایش خیس نشوند چون به ذرات آب حساس هستند و لک می شوند.

گیاه بنفشه آفریقایی یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 23) کالانکوئه تیرسیفلورا (Kalanchoe thyrsiflora)

کالانکوئه تیرسیفلورا جزو گیاهان گوشتی است؛ با ظاهری خاص و برگ هایی کاملا متمایز. هیچ دردسری برای نگه داری این گیاه نخواهید داشت. همانند سایر گیاهان گوشتی وقتی که خوب آفتاب بگیرد حال خوبی خواهد داشت. اما دقت داشته باشید اگر خیلی در معرض نور مستقیم خورشید بماند رنگش کمی متمایل به قرمز می شود. کاملا با دمای خانه موافق است. حتی وقتی که در زمستان هوای خانه گرم است باز هم سازگاری دارد. حتما در هر بار آبدهی مراقب باشید که خاک حداقل تا 3 سانت کاملا خشک شده باشد تا بر اثر آب دهی زیاد ریشه هایش آسیب نبیند.

گیاه کالانکوئه تیرسیفلورا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 24) فیلودندرون (philodendron)

گیاه فیلودندرون جزو گیاهانی است که شرایط نگهداری خیلی دشواری ندارد و برای آپارتمان ها مناسب است. به قول باغبان ها خود فیلندرون هر وقت به چیزی نیاز داشته باشد آن را به زبان بی زبانی به شما می گوید! رنگ گیاه زرد می شود؟ جواب این است که به نور بشتری نیاز دارد. آن را در معرض نور مستقیم قرار دهید. برگ هایش کوچک می شوند؟ کود می خواهد. با محلول کود گیاهی مغذی خاکش را غنی کنید و در ذهن داشته باشید که باید وقتی خاکش کاملا زهکشی شده کودهی شود.

گیاه فیلودندرون یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی – 25) لاوندر

لاوندر یک گیاه آپارتمانی غیرمتعارف است که با حضور آن فضای خانه عالی می شود؛ چیزی فراتر از حد تصورتان! با حضور گیاه لاوندر هر روز هوای اتاقتان عطر و بوی تازه ای می گیرد. باید در معرض نور خورشید باشد تا مثل یک کارخانه تولید عطر کار کند. جایگاه آن در مقابل پنجره خانه شماست. در هنگام خرید، لاوندرهای کوچک را انتخاب کنید؛ آنها گزینه ی مناسب تری برای آپارتمان هستند چرا که حتی اگر آپارتمانتان نورگیر نباشد می توانید آن را در معرض نورهای لامپ سقفی قرار دهید.

گیاه لاوندر یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی
div class=”fxbtn-ew12″>خرید گل آپارتمانی

تیم تهیه محتوای گل باما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.