روز جهانی گل و گیاه (National Flower & Plant Day)

روز ملی گل و گیاه

داستان شازده کوچولو خاطرتان هست؟ داستان همان گل سرخی ‌که با خودشیفتگی، شازده کوچولو را آواره سیاره‌ها کرد؟ یادتان هست وقتی شازده کوچولو به زمین خودمان رسید، باغی پر از گل‌های زیبا دید و با خودش گفت ای گل سرخِ از خودشیفته‌ی من، خوب شد که نیستی و نمی‌بینی، وگرنه حتما احساس بدبختی می‌کردی! بله اینجا، زمین، سرزمین همان گل‌های زیبا و رؤیایی است. خودمانیم، هیچ عاشقی را سراغ دارید که با گل سرخ و میخک آشنا نباشد؟ خلاصه اینکه حیف است جهانی به بهانه‌ی این گل‌ها عاشق شوند، ولی روزی در این جهان به افتخار آن‌ها نامگذاری نشود. در این متن قرار است چند خطی درباره روز ملی گل و گیاه (National Flower & Plant Day) برایتان بگوییم.  

روز جهانی گل و گیاه (National Flower & Plant Day)

تاریخ روز ملی گل و گیاه National Flower Day

فصل جوانه زدن و به گل نشستن زمین، فصل بهار است؛ روز ملی گل و گیاه National Flower and Plant Day نیز در همین فصل است. در روز 28 نوامبر سال 2012 مجمع عمومی سازمان ملل روز 21 مارس را به عنوان روز جهانی جنگل‌ها یا International Day of Forests معرفی کرد. روز جهانی جنگل‌ها برای دوستداران محیط زیست که در شهر و خانه‌های آپارتمانی و به دور از جنگل زندگی می‌کنند ولی به عنوان یک انسان خود را مدیون طبیعت می‌دانند با نام روز جهانی گل و گیاه جشن گرفته می‌شود.

با نزدیک شدن به بهار و آغاز فصل گرما، زمان خوبی برای کاشت گل و گیاه و جشن گرفتن سرزندگی طبیعت است. طبق تقویم جهانی، 12 مارس روز ملی درختکاری (با فاصله چند روزی در کشور خودمان) و 21 مارس روز ملی گل و گیاه است. اما روز ملی گل و گیاه در ایران به دلیل آمادگی بیشتر زمین برای پذیرش کاشت گل و گیاه، 25 خرداد در نظر گرفته شده است. در واقع ما ایرانی‌ها با کاشت درخت به استقبال بهار می‌رویم و با کاشت گل و گیاه به استقبال تابستان!

حتما بخوانید:
ایده خرید گل برای تولد نوزاد - قدم نو رسیده مبارک!

روز ملی گل و گیاه: بزرگداشت عضو همیشه حاضر در غم‌ها و شادی‌های ما

اگر کمی بر روی وجود گل در زندگی‌مان دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که هیچ جا و هیچ مراسم مهمی نیست که گل حضور نداشته باشد. برای جشن و سرور شب عید، اگر حیاط و باغچه داشته باشید که گل بنفشه، وگرنه گل سنبل و گل شب بو، پای ثابت خانه‌ها است. از مراسمات آشنایی و دلبری گرفته تا پای خواستگاری و سفره‌ی عقد هم که حضور گل، اجباری است. در مراسمات غم و اندوه هم بدون گل نمی‌شود که طی شود. قبل از ادامه متن می‌خواهیم شما را به مطالعه یکی از مطالب پیشین گل باما که درباره‌ی بازارهای گل شهر تهران نوشته‌ایم دعوت کنیم! شاید برای شما عجیب باشد بدانید که در تهران چه تعداد بازار گل وجود دارد!

روز ملی گل و گیاه

در هر خانه‌ی شیک و مدرن تا خانه‌‌های محقر و نچندان تشریفاتی، گل طبیعی جزو تزئینات نباشد دیگر حتما گل مصنوعی به چشم می‌خورد. خلاصه اینکه در نظر گرفتن یک روز برای گل و گیاه که همراهِ ثابتِ شادی و غم ما آدم‌ها است، چندان راهی دوری نمی‌رود. در روز ملی گل و گیاه ایران در 25 خرداد باید با کاشت و هدیه گل، به یکدیگر یادآوری کنیم که زندگی بدون وجود گل‌ها چه بی رنگ و رو می‌شد.

گل ملی ایران (National Flower of Iran)

قطعا با گل ترمه آشنایی دارید، همان نقش و نگارهایی که بر روی پارچه‌ها و ظروف سنتی حک می‌شود. ترمه نماد درخت سروناز است. درخت سروناز نمادی از ایران است. البته رد گل نیلوفر آبی Lotus در نقش و نگارهای باستانی و همینطور اشعار شاعران ایرانی، زیاد به چشم می‌خورد و نشانگر توجه نیاکان ما به گل و گیاه بوده است. اما نهایتا درسال 1374 با نظر اساتید و ریاست انجمن باغبانی ایران، گل رز سرخ محمدی به عنوان گل ملی کشور ایران انتخاب شد.  

حتما بخوانید:
معرفی خوشبوترین گیاهان و گل‌های آپارتمانی معطر
گل ملی ایران National Flower of Iran

روز ملی کاشت گیاه یا همان روز درختکاری

روز ملی کاشت گیاه یا بهتر است بگوییم روز ملی درختکاری در تقویم جهانی برابر با 12 مارس است اما بنا بر جو آب و هوایی، روز درختکاری در ایران 15 اسفند ماه است. در 15 اسفند ماه، زمین آماده است تا با پذیرش نهال‌های جوان به استقبال بهار برود. پس چه خوب است همانطور که برای روز چهارشنبه سوری، شاخ و برگ خشک را برای تدارک آتش فراهم می‌کنیم، امسال برای روز درختکاری هم به دنبال کاشت یک نهال، حالا اگر نشد کاشت جوانه‌ی پوتوس یا حداقل دیگر کاشت هسته‌ی میوه، در خاک باشیم، خلاصه یک جوری دِین خود را به زمین، ادا کنیم. روز ملی درختکاری، روز ملی گل و گیاه و یا همان روز ملی جنگل‌ها تنها بهانه‌ای برای تشکر از زمین است.

روز ملی کاشت گیاه یا همان روز درختکاری

تاریخچه‌ی روز ملی گل و گیاه (National Flower & Plant Day)

اطلاعات دقیقی از اینکه نامگذاری روز ملی گل و گیاه، ایده و فکر چه کسی بوده تاکنون مشخص نشده است. اما چیزیکه مسلم است، عشق و ارادات به گل‌ و گیاه است. از خانواده گل‌ها، با بیش از 400.000 گونه، حتما باید قدردانی کرد. جالب است بدانید که مصری‌ها حدود 2.500 سال قبل از میلاد حضرت مسیح، گل‌ها را درون گلدان می‌گذاشتند و برای قدردانی از زنده‌ها و همینطور یادبود در گذشتگان بکار می‌بردند.

از همان سال‌های دور، حتی انواع گل نیز برای پیشینیان نشانگر نماد خاصی بود، به عنوان مثال مصری‌ها گل نیلوفر آبی Lotus را که به عنوان نماد تولدی دوباره و روان پاک است، در داخل مقبره‌ها قرار می‌دادند. البته وجود گل‌ها فقط به زیبایی بخشی آن‌ها ختم نمی‌شود. بلکه آن‌ها فواید بیشماری در چرخه‌ی طبیعت دارند. اگر روحیه‌ی ما به وجود گل‌ها بسته است خیلی از حشرات و پرندگان حیات‌شان به وجود آن‌ها وابسته است. مثلا برخی از پرندگان فقط از شهد گل‌ها تغذیه و یا فقط با گرده‌افشانی گل‌ها تولید مثل می‌کنند.

حتما بخوانید:
معانی رنگ‌های مختلف گل رز ولنتاین: رنگ گل رز ولنتاین درباره آنها چه می‌گوید؟

چگونه روز ملی گل و گیاه را جشن بگیریم؟

در روز ملی گل و گیاه Flower Day، خرید گل ساده‌ترین روش برای پیوستن به مجموعه بزرگ دوستداران گل و گیاه است. اگر باغچه دارید، که بهتر از این نمی‌شود، گل بکارید؛ و اما اگر دستتان در نگهداری گل و گیاه خانگی خوب نیست و تا بحال چندین گل و گیاه را به هلاکت رسانده‌اید، هیچ نگران نباشید حتما در متن محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی یک گیاه خوب و مقاوم پیدا خواهید کرد. اگر به گیاهان معرفی شده رضایت نمی‌دهید با هدیه گل به دوستانتان می‌توانید در این جشن شرکت کنید.

چگونه روز ملی گل و گیاه را جشن بگیریم؟

از دسته گل دوستداشتنی لاله گرفته تا گل‌های رز رنگارنگ، یا که اصلا خرید یک گلدان کوچک کاکتوس و یا گلدان‌های آویزی پوتوس. اصلا همین که برای ارج نهادن این روز پا به گل فروشی محل بگذارید یا که گذری به سایت گل فروشی داشته باشید کار بس ارزشمندی کرده‌اید.

خرید ویژه‌ در روز ملی گل و گیاه از فروشگاه اینترنتی گل باما

با همراهی موجودات لطیف و دوستداشتنی مثل گل و گیاه آسان می‌شود از شر سیاهی‌ها گریخت. خرید گل را فقط به روز ملیِ گل و گیاه و زمان خاصی محدود نکنید. چرا زمانی که احساس افسردگی می‌کنید برای خودتان یک دسته گل در محل کارتان سفارش نمی‌دهید؟ دسته گلی از گل‌های رنگارنگ رز و فریزیا می‌تواند حسابی حال شما را جا بیاورد. اگر تصمیم به خرید گل گرفته‌اید همین حالا به گل فروشی اینترنتی گل باما سفارش دهید.  

شازده کوچولو از گل پرسید: آدم‌ها کجایند؟

گل گفت: باد به اینور و آنورشان می‌برد، اینکه ریشه در خاک ندارند حسابی اسباب دردسرشان شده!

منبع

تیم تهیه محتوای گل باما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.