نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان

نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان

فصل زمستان که می‌شود زمان بیشتری را در خانه می‌گذرانیم به همین خاطر برای راحتی خود در منزل کارهای مختلفی انجام می‌دهیم. برای مثال تنظیم ترموستات، استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز، پتو و پیراهن‌های گرم تنها چند نمونه‌ی ساده از کارهایی است که با سرد شدن هوا انجام می‌دهیم. اما علاوه بر راحتی خودمان، مهم است که بدانیم چطور در طول زمستان به بهترین وجه از گیاهان آپارتمانی نگهداری کنیم. در ادامه به نکات نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان و کاهش دما اشاره می‌کنیم. شما میهمان وبلاگ گل فروشی اینترنتی گل باما هستید. برای مشاهده جدیدترین گل‌های آپارتمانی با تخفیف‌های مناسبی و ویژه؛ به صفحه گل آپارتمانی در فروشگاه ما مراجعه کنید.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان

نور کافی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در زمستان

در طول زمستان ممکن است نور خورشید محدود باشد اما این بدان معنا نیست که از گیاهان خود غافل شوید. جابجایی گل و گیاه آپارتمانی و قرار دادن آنها در مکانی که بتوانند نور طبیعی کافی دریافت کنند، می‌تواند برای رشد بهتر آنها موثر باشد. هنگام جابجایی گل و گیاه آپارتمانی خود برای جذب نور طبیعی، حواستان به پنجره‌ها باشد. هوای بیش از حد سرد می‌تواند به این گیاهان آسیب برساند. بعلاوه برای آنکه نور بیشتری به گیاهان برسد لازم است پنجره‌ها را تمیز بکنید.

نور مناسب برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان

برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان به آنها کمتر آب بدهید

گیاهان برای رشد به آب احتیاج دارند اما به طور معمول در طول زمستان نیاز به آب زیادی ندارند چرا که در این فصل سرعت رشد آنها بسیار پایین است. به طور کلی آبیاری گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان را قطع نکنید و در مورد هر کدام از انواع گیاهان آپارتمانی خود تحقیق کنید تا درک بهتری از برنامه‌ی آبیاری آنها در فصل زمستان داشته باشید. فراموش نکنید که همین رفتار در فصول گرم سال برای گیاهان آپارتمانی مختلف متفاوت است. برای مطالعه مقاله‌ای که درباره نگهداری از گل آپارتمانی نوشته‌ایم، سری به این مطلب هم بزنید؛ چراکه شرایط نگهداری از این مخلوقات دلنشین خداوندی در فصول سرد و گرم تفاوت چشمگیری دارند.

حتما بخوانید:
‌تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

نگهداری از گیاهان آپارتمانی در زمستان - سطح آبیاری را کاهش دهید

به سطح رطوبت و دمای اتاق گیاهان آپارتمانی در زمستان توجه ویژه داشته باشید

اگر دمای خانه و آپارتمان خود را روی 22 درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کرده‌اید و از آن راضی هستید به این معنی نیست که گیاه شما هم از این دما راضی است. یا شاید یک شب کنار شومینه بنشینید و چای داغ بنوشید و از گرمای شومینه لذت ببرید اما گل و گیاه آپارتمانی شما به این گرمای زیاد واکنش خوبی نشان نخواهد داد. برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی خود در فصل زمستان باید به رطوبت و دمای محیط توجه زیادی داشته باشید.

گیاهان معمولا دمایی بین گرم و سرد را ترجیح می‌دهند و نه گرمای سوزان. گرما نه تنها می‌تواند به گیاهان شما آسیب برساند بلکه میزان رطوبت آپارتمان شما را نیز کاهش می‌دهد. گذاشتن یک دستگاه بخور در نزدیکی گیاهان می‌تواند رطوبت از دست رفته به وسیله‌ی سیستم‌های گرمایشی را جبران کند. گیاهان خود را تحت نظر داشته باشید و اگر به محیط خود واکنش خوبی نشان نمی‌دهند آنها را جابجا کنید.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی در زمستان با تمیز کردن سطح برگ‌های آنها

اغلب اوقات یک لایه‌ی نازک گرد و خاک روی برگ‌های گیاهان آپارتمانی وجود دارد. این خاک میزان نوری که به سطح برگ‌های گیاه می‌رسد را کاهش داده و تولید غذا را برای آنها دشوار می‌کند. در فصل پاییز و زمستان که سطح نور کاهش پیدا می‌کند برگ‌های گیاهان آپارتمانی را با یک پارچه‌ی مرطوب تمیز کنید و یا چند دقیقه آنها را زیر دوش آب ولرم قرار دهید.

تمیز کردن برگ‌های گیاهان در فصول سرد سال

کوددهی به گیاهان آپارتمانی خود را در زمستان متوقف کنید

نگهداری از گیاهان آپارتمانی و کوددهی به آنها در فصل پاییز و زمستان اصول و قواعد خودش را دارد. به طور معمول، از آنجایی که در فصل زمستان گیاهان به ندرت رشد می‌کنند، به هیچ کودی نیاز ندارند. کوددادن به گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان تنها چرخه‌ی طبیعی رشد آنها را برهم می‌زند. بنابراین برای کوددهی به آنها تا اوایل فصل بهار صبر کنید. هرگاه علائم رشد جدید در گیاه خود دیدید یا برگ‌های سبز جدیدی جوانه زدند، کوددهی به آنها را از سر بگیرید تا رشد بهتری داشته باشند.

حتما بخوانید:
چرا گیاهان آپارتمانی زرد می‌شوند: بررسی دلایل زرد شدن برگ‌ها + عکس

هرآنچه گیاهان شما نیاز دارند در طول زمستان به آنها بدهید اما با مهربانی بیش از حد خود باعث از بین رفتن آها نشوید. مراقب نشانه‌های مشکل در گیاهان باشید که حتی می‌تواند وجود آفت باشد. با وجود این، پیش از عوض کردن گلدان و یا قلمه زدن گیاهان خود منتظر فصل بهار بمانید. زمستان فصل استراحت گیاهان است و به آنها اجازه بدهید در آرامش استراحت کنند.

در زمستان کوددهی به گیاهان را متوقف کنید

تعویض گلدان در فصل زمستان: درست یا غلط؟

در فصل زمستان بهتر است گلدان گیاهان آپارتمانی خود را تعویض نکنید مگر اینکه واقعا لازم باشد. تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان می‌تواند باعث رشد جوانه‌های جدید شود اما رشد این جوانه‌ها در زمستان بسیار ضعیف و سست است. بعلاوه تعویض گلدان استرس زیادی به گیاه شما وارد می‌کند و می‌تواند باعث رنجش آنها در طول زمستان شود. با وجود این، اگر خاک گیاه آپارتمانی شما به محض آبیاری، خشک می‌شود و یا گیاه شما به خاطر کوچک بودن گلدان تحت فشار است، می‌توانید در فصل زمستان گلدان آن را تعویض کنید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم‌تر تهیه کنید

اگر تمام تلاش خود را برای نگهداری از گیاهانِ آپارتمانی خود در فصل زمستان انجام داده‌اید ولی گیاه شما رشد خوبی ندارد، نگران نباشد. شما می‌توانید نوعی از گیاهان آپارتمانی را تهیه کنید که نیاز به نگهداری کمتری دارند. برای مثال ساکولنت‌ها در زمستان هم مقاوم هستند و از بین نمی‌روند. ما قبلا در وبلاگ گل باما مطلبی درباره محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی نوشته‌ایم که شاید برای خرید یک گونه گیاهی آپارتمانی جدید بتوانید از این لیست استفاده کنید.

حتما بخوانید:
نگهداری از گیاه پتوس: معرفی روش های کامل نگهداری از گیاه آپارتمانی پتوس + عکس

کدام گیاهان در فصل سرد مقاوم ترند؟

چرا نگهداری از گیاهان آپارتمانی در زمستان مهم است؟

گیاهان آپارتمانی نه تنها زیبایی‌بخش خانه‌های ما در تمام فصول هستند بلکه هوای خانه را هم تمیز و تصفیه می‌کنند. این گیاهان حتی می‌توانند به کاهش اختلال عاطفی فصلی هم کمک کنند. با وجود این، برای موثر بودن آنها، باید در فصل زمستان هم از آنها مراقبت کنید. نکاتی که در مورد نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان گفتیم را به خاطر داشته باشید و اقدامات لازم را انجام دهید تا کنج سبز خود را حفظ کنید.
div class=”fxbtn-ew12″>خرید گل آپارتمانی

تیم تهیه محتوای گل باما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.