نگهداری از گیاه پدیلانتوس: روش نگهداری از گیاه ستون فقرات شیطان

نگهداری از گیاه پدیلانتوس

اگر از طرفداران گیاهان آپارتمانی هستید، به شما خرید گیاه پدیلانتوس را پیشنهاد می‌کنیم. با خرید گیاه ستون فقرات شیطان این ساکولنت زیبا و خاص را به دکوراسیون خانه‌ی خود اضافه کنید. در ادامه‌ی این مطلب گل باما همراه باشید تا ضمن مشاهده‌ی عکس گیاه ستون فقرات شیطان، در مورد نگهداری از گیاه پدیلانتوس، علت رشد نکردن گل ستون فقرات شیطان و نیازها و مشکلات این گیاه بیشتر بدانید.

گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس چیست؟

نام دیگر گیاه ستون فقرات شیطان (Devil’s Backbone Plant)، گیاه پدیلانتوس ساده است که از انواع ساکولنت‌ها محسوب می‌شود و با نام‌های دیگری مانند نردبان یعقوب، پوینستیا ژاپنی، گیاه دمپایی بانوی ایرانی و گیاه زیگزاگ نیز مشهور است. این گیاه گرمسیری بومی امریکای مرکزی و مکزیک است و به عنوان گیاه آپارتمانی محبوبیت زیادی دارد.

گیاه پدیلانتوس (Pedilanthus) که عضوی از خانواده‌ی گیاهان فرفیونیان است، گاهی به خاطر شکل درآمدن برگ‌های آن که به صورت برگ‌های سبز و سفید است، به عنوان ستون فقرات شیطانی رنگارنگ شناخته می‌شود. در حالی که این گیاه دارای گل‌های واقعی است اما برگ‌های قرمز نیز دارد که برخی باغبانان به خاطر شکل کفش آن، به آن گل دمپایی می‌گویند.

تمام بخش‌های گیاه ستون فقرات شیطان برای حیوانات خانگی و انسان سمّی است. به همین خاطر باید از دست زدن به شیره‌ی گیاه اجتناب شود زیرا با تحریک پوست همراه خواهد بود. با این حال بدون ترس از سمّیت می‌توانید به برگ‌های آن دست بزنید.

(برای خرید انواع درختچه آپارتمانی به صفحه مربوط رجوع کنید.)

گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس

ویژگی‌های ظاهری گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان

اگر از آن دسته افراد علاقمند به نگهداری از گیاهان آپارتمانی هستید، حتما با گیاه پدیلانتوس آشنا هستید و شاید هم بدانید که این گیاه را گیاه ستون فقرات شیطان نیز می‌نامند. اما علت نامگذاری گل ستون فقرات شیطان چیست. پدیلانتوس یک گیاه آپارتمانی محبوب با برگ‌های متنوع سبز و سفید است. با افزایش دما، شاخ و برگ‌های پدیلانتوس رنگ صورتی به خود می‌گیرند. این گیاه می‌تواند بین 61 سانتی‌متر تا 90 سانتی‌متر رشد کند.

ساقه‌ی گیاه پدیلانتوس به صورت کج رشد می‌کند و به همین خاطر به آن گیاه ستون فقرات شیطان گفته می‌شود. با این حال ظاهر کلی گیاه متقارن است.

(در مورد گیاهان آپارتمانی آلرژی زا بیشتر مطالعه کنید.)

مشخصات ظاهری گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان

چگونه از گیاه پدیلانتوس نگهداری کنیم

نگهداری از گیاهان در آپارتمان برای تقویت روحیه و افزودن زندگی و طراوت به محیط بسته‌ی خانه‌ها بسیار رواج دارد. با این حال هر گیاهی نیازهای خاصی دارد که این مساله می‌تواند برای افراد تازه‌کار کمی پیچیده و چالش‌برانگیز شود. شاید بپرسید چگونه از گل پدیلانتوس نگهداری کنیم و این گیاه در چه شرایطی بهترین رشد را خواهد داشت.

گیاه پدیلانتوس یک گیاه آپارتمانی زیبا و محبوب است که به یک نقطه‌ی روشن نیاز دارد. شرایط نگهداری گیاه ستون فقرات شیطان چندان پیچیده نیست و این گیاه می‌تواند نور کم را برای مدتی طولانی تحمل کند اما در نهایت به سمت نور متمایل می‌شود و ظاهری لاغر به خود می‌گیرد. بنابراین بهتر است پدیلانتوس نور کافی دریافت کند. در ادامه بیشتر در خصوص اصول نگهداری از گیاه پدیلانتوس صحبت خواهیم کرد.

حتما بخوانید:
سورپرایز روز پدر: 18 ایده برای خرید هدیه روز پدر مناسب هر بودجه‌ای !+ عکس

نگهداری از گیاه ستون فقرات شیطان

نکات نگهداری از گیاه پدیلانتوس: شرایط نور مورد نیاز برای مراقبت از گیاه پدیلانتوس

گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس نور زیاد و غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. این گیاه را در یک اتاق روشن، دور از نور مستقیم خورشید یا نزدیک به یک پنجره‌ی روشن که با پرده‌های شفاف پوشانده شده است، قرار دهید تا نور را فیلتر کند. در فراهم کردن شرایط نگهداری از پدیلانتوس دقت کنید که این گیاه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد چرا که باعث سوختن برگ‌های آن می‌شود.

نکات نگهداری از گیاه پدیلانتوس

نکات نگهداری از گیاه پدیلانتوس: آبیاری گیاه پدیلانتوس

گیاه پدیلانتوس، گیاهی مقاوم به خشکی است و البته خیس بودن بیش از حد خاک را دوست ندارد. بنابراین برای آبیاری این گیاه، بهتر است تا خشک شدن خاک صبر کنید. سپس به اندازه‌ای آبیاری کنید که خاک کاملا مرطوب شده و آب اضافی از سوراخ‌های زهکشی زیر گلدان خارج شود. این گیاه برای مدتی طولانی بدون آب زنده می‌ماند اما ریزش برگ‌ها نشانه‌ی این است که گیاه نیاز فوری به آب دارد. با مه‌پاشی منظم گیاه، رطوبت اطراف گیاه پدیلانتوس خود را زیاد کنید.

علت ریزش برگ گل ستون فقرات شیطان می‌تواند به خاطر کم‌آبی گیاه باشد. بنابراین لازم است به نیازهای آبیاری گیاه پدیلانتوس دقت کافی داشته باشید.

(با انواع کاکتوس بلند آشنا شوید.)

نکات آبیاری گیاه پدیلانتوس

نکات نگهداری از گیاه پدیلانتوس: خاک مناسب و کوددهی به گیاه

برای کاشت گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس از خاک گلدان اصلاح شده با ورمیکولیت، پیت ماس و ماسه برای تامین مواد آلی و زهکشی مناسب استفاده کنید. از یک گلدان سفالی یا گلدان سفالی بدون لعاب برای کاشت پدیلانتوس استفاده کنید تا آب اضافی در خاک از بین برود. این کار به جلوگیری از پوسیده شدن ریشه‌ها نیز کمک می‌کند.

اولین کوددهی به گیاه پدیلانتوس را در اوایل بهار آغاز کنید و سپس هر 3 هفته یکبار به آن کود بدهید تا زمانی که فصل پاییز برسد. برای تشویق رشد سالم ساقه‌ها و برگ‌ها از کود متعادل گیاهان آپارتمانی طبق دستورالعمل روی محصول استفاده کنید.

در نگهداری از گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان دقت داشته باشید که در فصل پاییز و زمستان نباید به آن کود بدهید چرا که گیاه به خواب رفته و کوددهی باعث اختلال در روند رشد آن می‌شود.

(از مطلب گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا بازدید کنید.)

خاک و کوددهی گیاه ستون فقرات شیطان

نکات نگهداری از گیاه پدیلانتوس: نیازهای رطوبت و دمای مناسب نگهداری

گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان به سرما مقاوم نیست و بادهای سرد را تحمل نمی‌کند. محدوده‌ی دمایی ایده‌آل برای نگهداری از گیاه ستون فقرات شیطان بین 15.5 تا 21 درجه‌ی سانتی‌گراد است. این گیاه دمای کمتر از 10 درجه‌ی سانتی‌گراد و بالاتر از 26.6 درجه‌ی سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما این شرایط می‌تواند بر سلامت گیاه اثر نامطلوبی داشته باشد.

گیاه پدیلانتوس رطوبت بالا را ترجیح می‌دهد. بنابراین در روش نگهداری گیاه ستون فقرات شیطان، می‌توانید با قرار دادن سینی سنگریزه و آب در زیر گلدان، شرایط رطوبت مناسب برای آن فراهم کنید.

(گیاهان آپارتمانی نیازمند به نور مستقیم به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

حتما بخوانید:
نگهداری از گیاه دراسنا: معرفی انواع دراسنا و روش های نگهداری از آن + عکس

نگهداری گیاه پدیلانتوس و تامین نیازهای رطوبت و دما

نکات نگهداری از گیاه پدیلانتوس: تکثیر گیاه ستون فقرات شیطان

بهترین روش تکثیر گیاه پدیلانتوس از طریق قلمه زدن گیاه ستون فقرات شیطان است. برای تکثیر گیاه پدیلانتوس لازم است ساقه‌ی 10 سانتی‌متری را جدا کنید. زمان قلمه زدن ستون فقرات شیطان، فصل بهار یا اوایل فصل تابستان است. اجازه دهید قلمه چند روز بماند تا انتهای بریده شده‌ی آن به شکل پینه‌ای درآید. در صورت تمایل می‌توانید پیش از کاشتن قلمه در خاک، از هورمون ریشه‌زایی استفاده کنید تا میزان موفقیت تکثیر پدیلانتوس بیشتر شود. یک گلدان را با مخلوط خاک ساکولنت اصلاح شده با پرلیت پر کنید.

ساقه را در گلدان بکارید و خاک را کمی آبیاری کنید. ساقه را در زیر نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید و خاک را مرطوب نگه دارید اما بیش از حد خیس نکنید. ریشه‌زایی قلمه طی دو ماه تکمیل می‌شود و پس از این مدت می‌توانید گیاه را به یک گلدان جدید منتقل کنید.

تکثیر گیاه پدیلانتوس را در بهار یا اوایل فصل تابستان انجام دهید. بعلاوه تکثیر ستون فقرات شیطان در اب برای ریشه‌زایی قلمه است و پس از ریشه‌زایی لازم است آن را به گلدان منتقل کنید.

تکثیر گیاه ستون فقرات شیطان

نکات نگهداری از گیاه پدیلانتوس: هرس پدیلانتوس

گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان به مراقبت کمی از نظر هرس کردن نیاز دارد. با این حال می‌توانید با استفاده از یک قیچی باغبانی تمیز و استریل، برگ‌ها و شاخه‌های خشک یا خراب را از گیاه جدا کنید. شما می‌توانید هرس پدیلانتوس را هر سال در اواخر فصل زمستان انجام دهید.

هرس پدیلانتوس

بیماری‌های رایج در نگهداری از گیاه پدیلانتوس

کنه‌های عنکبوتی آفات رایجی هستند که به گیاه پدیلانتوس حمله می‌کنند. علائم حمله این آفت گیاه ستون فقرات شیطان، شاخ و برگ‌های آسیب‌دیده و تارهای کوچک روی گیاه است. اگر مقدار این آفات کم باشد می‌توانید با استفاده از پنبه آغشته به الکل آنها را بردارید اما برای هجوم بزرگ‌تر این آفات بهتر است از روغن چریش برای درمان گیاه پدیلانتوس استفاده کنید.

مراقب کپک‌های پودری روی ساکولنت پدیلانتوس نیز باشید. علت اصلی این کپک‌ها، کمبود جریان هوا در اطراف گیاه شما است. کپک را با پنبه آغشته به سرکه سیب پاک کنید.

(برای آشنایی با انواع گل آویز آپارتمانی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

حتما بخوانید:
محبوب‌ ترین گیاهان آپارتمانی

بیماری‌های رایج در نگهداری از گیاه پدیلانتوس

مشکلات نگهداری از گیاه پدیلانتوس: علت ریزش برگهای گل پدیلانتوس

اگر برگ‌های سبز گیاه پدیلانتوس شما می‌ریزد، این مساله می‌تواند به خاطر سرمای شدید محل نگهداری از گیاه پدیلانتوس یا آبیاری بیش از حد آن باشد. در این صورت گیاه را به مکانی با دمای معتدل و نور مناسب منتقل کنید. اما اگر برگ‌ها ابتدا زرد شده و سپس می‌ریزند، این مساله می‌تواند به خاطر دلایلی همچون کمبود نور، خشکی خاک، آبیاری زیاد و پوسیدن ریشه‌های آن باشد. اگر برگ‌های زرد نرم هستند و خرد نمی‌شوند، زرد شدن و ریزش آنها به خاطر آبیاری زیاد است اما اگر این برگ‌ها شکننده هستند، خاک گیاه برای مدت زیادی خشک بوده است.

برای آبیاری گیاه پدیلانتوس، ابتدا چند سانتی‌متر بالای خاک را از نظر خشکی بررسی کنید و در صورت خشک بودن به آن آب بدهید.

(برای آشنایی با رشد گیاهان آپارتمانی در آب به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

علت ریزش برگ‌های گیاه پدیلانتوس

علت پژمرده شدن گیاه پدیلانتوس

تغییرات دمایی زیاد مانند گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد هوا و همینطور پوسیدگی ریشه‌ها می‌تواند باعث پژمرده شدن گیاه پدیلانتوس شما شود. برای نگهداری از گیاه پدیلانتوس بهتر است شرایط دمایی مناسبی برای آن فراهم کنید و از قرار دادن گلدان پدیلانتوس در نزدیکی سیستم‌های گرمایشی یا دریچه‌های تهویه هوا اجتناب کنید. بعلاوه با آبیاری منظم بر اساس خشکی خاک، از پوسیده شدن ریشه‌های این گیاه جلوگیری کنید.

نکات نگهداری از گیاه ستون فقرات شیطان: علت پژمرده شدن گیاه پدیلانتوس

خواص گل ستون فقرات شیطان

یکی از نکات جالبی که در مورد انواع پدیلانتوس باید بدانید، این است که طبق تحقیقات انجام شده، این گیاه دارای خواص مختلفی است. از خواص گل ستون فقرات شیطان می‌توان به ضدالتهاب بودن، خاصیت آنتی‌بیوتیکی، ضدعفونی کنندگی، ضد ویروس و غیره اشاره کرد. بعلاوه اینکه عصاره‌ی گیاه پدیلانتوس برای افزایش حجم مواد معدنی کلسیم و فسفر در استخوان موثر است.

خواص گل ستون فقرات شیطان

خرید گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان از گلفروشی آنلاین گل باما

گیاه پدیلانتوس یک ساکولنت محبوب بومی آمریکای شمالی و جنوبی است. این گیاه رشد کمی دارد و به خاطر ظاهر منحصربفرد و کج خود به نام گل ستون فقرات شیطان شناخته می‌شود. با خرید انواع گل ستون فقرات شیطان می‌توانید از زیبایی بی‌نظیر آن بهره ببرید و کنج سبز و زیبای خود را بسازید.

قیمت گل ستون فقرات شیطان نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی مناسب‌تر است و می‌توانید با هزینه‌ای مناسب این گیاه را تهیه کنید. قیمت گیاه پدیلانتوس را می‌توانید در گلفروشی آنلاین گل باما مشاهده کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خرید گیاه پدیلانتوس نیز از گل باما اقدام کنید.

منبع مطلب

تیم تهیه محتوای گل باما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.